روزنامه ملی انیس

رئیس مؤسسه مهرآوران: هدف ما مِهرورزی و مِهرآفرینی در جامعه است

مؤسسه ارتقای ظرفیت مهرآوران که به نام اختصاری «مؤسسه مِهرآوران» یاد می‌گردد، با مجوز رسمی از وزارت اقتصاد جمهوری اسلامی افغانستان از سال ۱۳۹۶ بدینسو با داشتن دو دیپارتمنت «آموزشی» و «خدمات اجتماعی» به منظور ارتقای ظرفیت جوانان، برنامه‌های آموزش سخنرانی و فن بیان و راه اندازی سمینارهای روان شناسی موفقیت برای جوانان  و دانشجویان در مراکز علمی و پوهنتون‌های دولتی و خصوصی فعالیت دارد، که تا کنون یک دوره آموزش سخنرانی و فن بیان را در پوهنتون خصوصی پیام و چند دور سمینارهای روان شناسی موفقیت را برای دانش آموزان اکادمی آموزشی نبی، محصلان پوهنتون خصوصی پیام و دانشگاه البیرونی- کاپیسا راه اندازی نموده است. به منظور معلومات بیشتر گفتگوی ویژه‌یی با رئیس و بانی مؤسسه مِهرآوران انجام داده ایم که تقدیم حضور شما خوبان می‌گردد:

پرسش: ابتدا از خود بگویید؟

پاسخ: سید فضل‌الحق فایز، متولد ۱۳۵۸ در مرکز کاپیسا و بزرگ شده کابل هستم، تحصیلاتم در بخش تعلیمات اسلامی است، در کنار وظیفه دولتی، مصروف تدریس در پوهنتون خصوصی پیام و پوهنتون البیرونی، بانی و رئیس مؤسسه مهرآوران میباشم.

پرسش: نویسنده و روزنامه نگار هم هستید، درست است؟

پاسخ: نویسنده که نه، ولی بنابر علاقه‌ای که به نویسندگی و روزنامه نگاری دارم، در کنار اینکه مدتی صاحب امتیاز و مدیر مسئول ماهنامه پاسداران بودم، در هفته نامه پیام مجاهد و سایر نشریات چاپی فعالیت داشتم و در این عرصه تا سطح مدیر مسئولی روزنامه ملی (دولتی) انیس کار کرده ام.

پرسش: در پوهنتون کدام مضامین را تدریس می‌کنید؟

پاسخ: در پیام، مضامین ثقافت اسلامی و مبادی حقوق و در البیرونی اساسات حقوق اسلام را تدریس می‌کنم، در کنار تدریس برای خودباوری نسل جوان نیز در صورتی که زمینه مساعد باشد، مطالبی را با جوانان و دانشجویان شریک میسازم.

پرسش: با آنکه این همه مصروف هستید، هدف تان از ایجاد مؤسسه مهرآوران چیست؟

پاسخ: طوری که قبلاً اشاره کردم، متولد سال ۱۳۵۸ هستم، یعنی از زمانی که چشم به جهان گشودم، آنچه شنیده ام، صدای توپ و تفنگ، آنچه دیده ام، بستن و دریدن انسان توسط انسان و سوختن خانهها و مزارع مردم بوده است.

گذشته از آن در یازدهمین بهار زندگی یک پایم توسط ماین مسلمان‌نماها قطع گردید، هنوز در بستر شفاخانه بودم که پدر و یک برادرم را از من گرفتند و در حالی که به سن قانونی نرسیده بودم، مسئولیت و سرپرستی یک خانواده متوسط را به عهده گرفتم. همین طور انسانهای بیشماری اند که با من هم سرنوشت بوده اند، و این سلسله متأسفانه هنوزهم جریان دارد. پس در یک جمله گفته میتوانم که ما به قدر کافی خشونت دیده ایم، دیگر نمیخواهیم هیچ انسانی مورد خشونت قرار بگیرد. از همین رو مؤسسه مهرآوران را ایجاد نمودیم، تا از این طریق اگر خداوند(ج) بخواهد نفرت را به محبت و بیگانگی را به دوستی تبدیل و در لبان تفتیده مردم خویش لبخند را جاری بسازیم.

پرسش: آیا تا هنوز مؤسسه شما از طرف نهادهای دولتی یا غیر دولتی حمایت شده است؟

پاسخ: نخیر! تاکنون ما به هیچ ارگان یا اداره دولتی یا غیر دولتی برای جلب حمایت مراجعه نکرده ایم، هدف ما این است که آنچه در توان داریم، با نسل جوان و مردم خویش شریک میسازیم، فعالیتهای ما از دید نهادهای دولتی یا غیر دولتی پنهان نیست، ولی آنچه را که به صراحت میگویم و از این بابت نهایت سپاس گزار الله متعال هستم، این است که تاکنون از سوی جوانان با تشویقهای فراموش ناشدنی مواجه شده ایم و این امر ما را در رسیدن به هدف بیشتر از پیش امیدوار ساخته است.

پرسش: از چگونگی برنامههای تان بگویید؟

پاسخ: برنامه آموزش سخنرانی و فن بیان هر دوره، یک ماه را در بر میگیرد، که شامل چهار جزوه آموزشی، سلایدها و کار عملی از سوی اشتراک کنندگان است، تا کنون یک دوره راه اندازی شده که موفقیت آمیز بوده و در پایان یک تصدیقنامه و یک لوح تقدیر به اشتراک کنندگان اهدا میگردد.

اما سمینارهای روان شناسی موفقیت از جمله برنامههای کوتاه مدت مؤسسه مهرآوران است، این دورهها از یک روز گرفته تا یک هفته است و هر روز آن با نام مشخص و برنامه مشخص با سه روش ارایه لکچر توسط استاد، نمایش ویدیو و کار عملی از سوی اشتراک کنندگان و در پایان هر سمینار برای اشتراک کنندگان نیز تصدیقنامه اهدا میگردد.

پرسش: شرایط اشتراک در سمینارهای موفقیت چگونه است؟

پاسخ: اشتراک در سمینارهای موفقیت کدام شرایط خاص ندارد، هر یکی از شهروندان چه زن باشد یا مرد، پیر باشد یا جوان، دختر باشد یا پسر فرق نمی‌کند، هر کسی که علاقمند موفقیت در هر عرصه زندگی خود باشد، میتواند در سمینارهای موفقیت مؤسسه مهرآوران اشتراک نماید. باید یادآور شوم که فعلاً اشتراک در سمینارهای موفقیت رایگان است، صرف هزینه چاپ تصدیقنامه از اشتراک کنندگان اخذ میگردد و دیگر هیچ نوع مصارف اضافی یا پرداخت وجود ندارد.

پرسش: از برنامههایی که تاکنون برگزار شده راضی هستید؟

پاسخ: بلی! کاملاً راضی هستیم
و للهالحمد استقبال جوانان عزیز به حدی زیاد است که ما اصلاً تصورش را هم نمی‌کردیم، و در پایان هر سمینار بازتاب یا دیدگاه اشتراک کنندگان را به صورت ویدیویی گرفته ایم که عنقریب در ویب سایت مؤسسه مهرآوران نشر خواهد شد.

پرسش: برنامهها و گامهای بعدی تان چیست؟

پاسخ: طوریکه قبلاً گفتم: مؤسسه مهرآوران دارای دو دیپارتمنت یکی آموزشی و دیگری خدمات اجتماعی است و براساس آن برنامههای خود را مرحله وار و گام به گام به پیش میبریم، در حال حاضر تمرکز بیشتر روی بخش آموزشی است که سمینارهای موفقیت و آموزش سخنرانی و فن بیان را به پیش میبریم، ویب سایت مؤسسه به زودی با آدرس مشخص (mymcbo.com) افتتاح میگردد و کتاب «پرواز به سوی بی نهایت» که بیشتر روی خودشناسی تاکید دارد زیر چاپ بوده و در آینده نزدیک مجله موفقیت نیز به زیور چاپ آراسته خواهد شد.

پرسش: پیام شما به جوانان و شهروندان کشور چیست؟

پاسخ: در قدم اول از تمام خانوادهها و جوانانی که بر ما اعتماد و در برنامههای ما اشتراک نموده اند، ابراز تشکر و قدردانی مینمایم، زیرا استقبال آنان به ما دلگرمی و قوت قلب میدهد تا بیشتر از پیش در خدمت شان باشیم که به طور نمونه یکی از خاطرات اشتراک کنندگان را در صفحه فیسبوک مؤسسه مهرآوران و فیسبوک خودم به نام (fazlhaqfayez)  «خاطره شماره ۳ زیر عنوان «گر برسر نفس خود امیری مردی» نشر نمودهام و سایر خاطرات و دیدگاههای اشتراک کنندگان در ویب سایت مؤسسه مهرآوران خدمت علاقمندان به زودی قرار خواهد گرفت.

پیام من به جوانان عزیز و تمام کسانی که خواهان موفقیت در هر عرصهیی از زندگی هستند، در همچو برنامهها اشتراک نمایند و شعار مؤسسه مهرآوران نیز این است که: «مؤسسه مهرآوران/ مکان خودشگوفایی نسل جوان» ما بستر مناسبی برای رشد و شگوفایی استعدادهای جوانان و علاقمندان فراهم ساخته ایم، بیایند از این فرصت استفاده نموده موفقیت خود را در تمام عرصههای زندگی به دست خود رقم بزنند.

در فرجام یکبار دیگر از شما خوبان و تمام جوانانی که با اشتراک در برنامه‌ها ما را حمایت نمودند ابراز تشکر و قدردانی مینمایم، امیدوارم همیشه سرشار از مهربانی و مِهرآفرین باشید.              احمد نوید

ممکن است شما دوست داشته باشید