روزنامه ملی انیس

رئیس جمهور غنی: دولت مسیر مناسبی را برای رشد و توسعه تجارت فراهم کرده است

محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان در مراسم افتتاح ارسال اولین محموله تجارتی افغانستان از طریق بندر چابهار به کشور هندوستان که در آن سفرای کشورهای ایران، هندوستان و ترکیه نیز حضور داشتند؛ ظهر دیروز اشتراک و سخنرانی کرد.

در این مراسم که در شهر زرنج مرکز ولایت نمیروز برگزار گردیده بود، ابتدا سید ولی سلطان والی نیمروز صحبت کرد و گفت که رسیدن به رشد و توسعه اقتصادی تنها به وسیله همگرایی منطقوی میسر است و همگرایی و همکاری کشورهای منطقه تنها با تطبیق پروژه های بزرگ امکان پذیر می باشد. وی افزود‌ با افتتاح پروژه چابهار روابط میان افغانستان ایران و هندوستان هرچه بیشتر گسترش می یابد.

در این مراسم اجمل احمدی سرپرست وزارت صنایع و تجارت نیز صحبت کرد و گفت که،‌ نمیروز در گذشته ها در مسیر راه ابریشم قرار داشت و امروز این جایگاه اش را دوباره دریافت کرد. وی افزود امضای تفاهم نامه های همکاری با کشورهای ازبکستان، ترکمنستان،‌ ایجاد مسیرهای جدید ترانزیتی و ایجاد دهلیزهای هوایی همه نشان دهنده این است که موقعیت افغانستان چالش نه بلکه فرصت است.

احمدی گفت، هدف ما این است که افغانستان را از کشور وارد کننده به کشور صادر کننده مبدل نماییم و در این راستا اقدامات زیادی صورت گرفته است. وی افزود از طرق دهلیز های هوای تجار افغان توانسته اند
۶۰ هزار تن کالای تجارتی به کشورهای مختلف صادر نماید و از این طریق بیش از ۱۲۰ میلیون دالر منفعت حاصل نموده اند
.

سپس یما یاری وزیر فواید عامه کشور صحب کرد و گفت که، مراسم امروز نتیجه ملموس از گسترش روابط تجاری میان کشورها می باشد. وی افزود،‌ ارقام نشان می دهد که صادرات افغانستان ۳۰ درصد افزایش یافته است و اکثر این صادرات از مسیر های جدید صورت گرفته است.

یاری گفت که وزارت فواید عامه در نظر دارد تا شعبه کشتی رانی را با پرچم افغانستان در آب های آزاد ایجاد نماید.

همچنان خان جان الکوزی معاون اتاق تجارت و صنایع افغانستان در مراسم متذکره صحبت کرد و گفت که در چهار سال گذشته سکتور خصوصی رشد بی پیشنه کرده است و تلاش های رئیس جمهور باعث گردید تا افغانستان از انحصار یک کشور رهایی یابد.

رضا بهرامی سفیر جمهوری اسلامی ایران در این مراسم نیز صحب کرد و افتتاح بندر چابهار را تلاش های مشترک سه کشور خواند و گفت، پیام چابهار مشارکت منطقوی،‌ پرهیز از رقابت دوری از خشونت و توسعه منطقه می باشد. وی افزود، بندر چابهار نه تنها برای سه کشور بلکه برای تمام منطقه استفاده خواهد گردید.

بهرامی گفت،‌ روابط افغانستان با ایران در سطح عالی قرار دارد و این روابط بر اصل رابطه دولت به دولت،‌ احترام متقابل و منافع مشترک استوار می باشد.

وینی کمار سفیر هندوستان مقیم افغانستان در این مراسم صحبت کرد و گفت که،‌ ایجاد مسیر های ترانزیتی زمینی،‌ دهلیز های هوایی و مسیرهای جدید ترانزیتی به هدف اتصال منطقوی صورت می گیرد. وی افزود رشد اقتصاد زمینه ساز برای تامین صلح و ثبات در منطقه می باشد.

وینی کمار گفت،‌ تمرکز کشورش روی همکاری و مشارکت منطقوی بوده است. وی افزود،‌ هندوستان نه تنها در راستای رشد اقتصادی افغانستان،‌ بلکه در عرصه تامین صلح و ثبات به همکاری ادامه خواهد داد.

سپس رئیس جمهور کشور در مراسم متذکره صحبت کرد و از همکاری و تلاش های جمهوری اسلامی ایران و هندوستان بخاطر ایجاد بند چابهار ابراز امتنان کرد و گفت که،‌ با تلاش و همکاری مشترک توانیستم که یک تغییر دیدگاه و روایت را تمثیل و عملی نمائیم. وی افزود،‌ دلیل این تغییر دیدگاه تغییر در نوع مشارکت دولت با سکتور خصوصی است.

رئیس جمهور کشور گفت،‌ تغییر دیگر در روایت این است که افغانستان از یک کشور وارد کننده به کشور صادر کننده در حال تغییر است، این روایت باید حمایت شود. وی افزود، صادرات افغانستان برای اولین بار به یک میلیارد دالر رسیده است که تاثیر آن بالای زندگی مردم پایدار می باشد.

رئیس جمهور غنی گفت،‌ بدون مشارکت سکتور خصوصی رشد اقتصادی امکان پذیر نیست و دولتداری ناقص مانع عمده بر سر راه تجارت ما بوده،‌ از این جهت همکاری مشترک یک نیاز است. وی افزود، هدف اساسی و مشترک همه ما رسیدن به خودکفایی است.

رئیس جمهور به سکتور خصوصی وعده سپرد که در ولایت نیمروز بند خشک به زودترین فرصت ایجاد خواهد شد و از تجار افغان خواست تا در آن سرمایه گذاری کنند. وی همچنان به رئیس عمومی ارگان های محلی هدایت داد تا ترتیب ارتقای ولایت نمیروز را از درجه سوم به درجه دوم روی دست گیرد.

رئیس جمهور غنی به مردم ولایت نمیروز اطمینان داد که انتخابات ریاست جمهوری به وقت و زمان آن برگزار می گردد و از جوانان، زنان و تمام اقشار ولایت نمیروز خواست تا در لویه جرگه مشورتی صلح سهم فعال بگیرند تا حکومت در روشنایی نظریات و پیشنهادات آنان تصمیم بگیرد.

رئیس جمهور غنی: برای تامین امنیت مسیر چابهار قطعه خاص امنیت ملی موظف می گردد

محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان در جریان سفرش به ولایت نمیروز با اعضای شورای ولایتی این ولایت دیدار کرد.

ابتدار بازمحمد ناصر رئیس شورای ولایتی به نمایندگی از دیگران صحبت کرد و ضمن خوش آمدید به رئیس جمهور و هیئت همراه،‌ خواست ها و پیشنهادات شان در بخش های زیرساخت های تجارت،‌ ارتقای ولایت نیمروز به درجه دوم، اعمار ترمینل میدان هوایی زرنج،‌ اسفالت سرک های ولسوالی های متصل به شهر زرنج و توسعه پوهنتون نیمروز،‌ با رئیس جمهور شریک ساخت.

رئیس جمهور از همکاری های مردم نیمروز در تطبیق برنامه های انکشافی تشکر کرد و گفت که دولت مسیر مناسبی را برای رشد و توسعه تجارت فراهم کرده است و سکتور خصوصی می تواند از آن استفاده نماید.

رئیس جمهور  غنی گفت که تلاش ما بر این است تا مدیریت زراعت ما عصری گردد. وی همچنان به اعضای شورای ولایتی اطمینان داد که نمیروز به ولایت درجه دوم ارتقا می کند.

همچنان رئیس جمهور گفت که برای تامین امنیت ولایت نیمروز و مسیر چابهار یک قطعه خاص امنیت ملی تشکیل و موظف می گردد.

ممکن است شما دوست داشته باشید