روزنامه ملی انیس

رئیس جمهور غنی در دیدار با شورای سراسری علمای افغانستان: انتخابات، به عنوان یک رکن مهم مردم سالاری، بهترین راه انتقال مسالمت آمیز قدرت و تمثیل اراده ملت می باشد

محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان، صبح دیروز با رهبری و اعضای شورای سراسری علمای افغانستان در قصر چهارچنار دیدار کرد.

به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری به آژانس باختر،در آغاز مولوی عطاالله لودین معاون شورای سرتاسری علمای افغانستان، با اشاره به نشر اعلامیه ها، فیصله نامه ها و شیوۀ اظهار نظرها و موقف گیری اصولی و شرعی این شورا در رابطه به قضایای مهم، گفت که راه حل معقول قضیه افغانستان، گفتگو با دولت افغانستان می باشد.

مولوی عطاالله لودین گفت که در چند ماه گذشته و با وجود مذاکرات طالبان با امریکایی‌ها و رفت وآمد نماینده وزارت خارجه ایالات متحده امریکا برای صلح، ما شاهد حملات شدید، انفجار و خشونت‌ها درافغانستان بودیم.

لودین گفت« به باورما، شرط اساسی برای آغاز مذاکرات صلح، آتش بس است. مطالبات طالبان، هرگاه ممثل اراده مردم باشد، پس باید از گفتگوی رو در رو با دولت افغانستان، هراس نداشته باشند».

معاون شورای سرتاسری علمای افغانستان انتخاب زعیم، از طریق انتخابات را برای انجام موفقانه مذاکرات صلح، بقای جمهوری اسلامی افغانستان 

و انجام بهتر امور سیاسی کشور، واجب و ضروری دانست، و از تمام شهروندان کشور تقاضا کرد تا در انتخابات ریاست جمهوری به  گونه‌ی گسترده اشتراک کنند.

به همین ترتیب محمد اشرف غنی رئیس جمهور کشور، با اشاره به نقش ارزشمند علما، گفت که فتوای متفقه‌ی علما، موقف علمای کرام در اندونیزیا، مکه‌ مکرمه و مدینه منوره، اقدامات تاریخی و بی پیشینه‌ی بودند، که زمینه و شرایط برای صلح را فراهم کرد.

رئیس جمهور افزود که صلح خواست اساسی مردم و دولت افغانستان بوده و برای رسیدن به آن، تلاش های خود را تا سطح ولسوالی‌ها و روستاها منسجم خواهیم کرد.

رئیس جمهور تصریح کرد که فیصله های لویه جرگه مشورتی صلح، راهکار ما را برای گفت وگوهای صلح تعیین کرد و ما بخاطر تطبیق آن بصورت دوامدار تلاش می‌کنیم.

رئیس جمهور کشور گفت: “مالکیت پروسه صلح، از آن ملت و دولت افغانستان است. برای صلح باعزت و دوامدار که در آن رضامندی خداوند(ج) و رفاه ملت نهفته باشد، برقراری آتش بس، شرط اساسی ما است.”

رئیس جمهور غنی، نقش علمای کرام را در تشویق، ترغیب، انسجام و اشتراک گسترده مردم در انتخابات، مهم خواند و گفت: “انتخابات، به عنوان یک رکن مهم مردم سالاری، بهترین راه انتقال مسالمت آمیز قدرت و تمثیل اراده ملت می باشد.”

رئیس جمهور کشور تصریح کرد که در کنار تهیه‌ بودجه و ترتیبات دیگری برای دارالافتا، در مشورت با علمای کرام، اشخاص مناسب و صالح در دارالافتا و معینیت عرفان وزارت ارشاد، حج و اوقاف، تشخیص و معرفی خواهند شد.

ممکن است شما دوست داشته باشید