روزنامه ملی انیس

رئیس جمهور  در مراسم افتتاح  دهلیز هوایی افغانستان- چین: امروز پیام ما به دنیا این است که تولیدات افغانستان اکنون به نام خودش به کشورهای جهان صادر می گردد

محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان دیروز دهلیز هوایی افغانستان- چین را در میدان هوایی بین المللی حامد کرزی رسماً افتتاح کرد.

به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری به آژانس باختر، در این مراسم شماری از اعضای کابینه و تعداد دیگری از مقامات دولتی و شارژدافیر جمهوری مردم چین در کابل حضور داشتند، نصیر احمد درانی وزیر زراعت و مالداری صحبت کرده گفت که بنابر هدایت رئیس جمهور، وزارت زراعت امروز جلغوزۀ کشور را بنام افغانستان رسماً به چین صادر می نماید.

وی افزود که بازار بزرگ چین  سرمایه گذاران ما را در راستای سرمایه گذاری روی پروسس جلغوزه تشویق می کند و وزارت زراعت به هر گونه همکاری در این زمینه متعهد می باشد.

درانی گفت که وزارت زراعت و مالداری از طریق ورکشاپ های آموزشی، تجار و اتحادیه های جلغوزه را به معیارهای بین المللی آشنا ساخته است و برای آنان در خصوص توافقنامه امضا شده میان افغانستان و چین، آگاهی داده است. وی افزود که وزارت زراعت و مالداری آماده است که جلغوزه را با معیارهای بین المللی صادر کند و ۲۰ تن آن امروز به چین انتقال می‎گردد.

رئیس جمهور در این مراسم صحبت کرده، گفت: امروز یک روز تاریخی است که خزانۀ پنهان ما(جلغوزه) به سرمایه ملی تبدیل می‎شود و به این افتخار، همه ساله ۱۵عقرب به عنوان روز جلغوزه تجلیل خواهد شد.

وی با تشکر از تلاش های مردم  وزارت ها و ادارات مربوطه، گفت که انکشاف هر بخش افغانستان  همکاری مشترک می خواهد.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: حقیقت تلخ این است که افغانستان بزرگترین تولید کنندۀ جلغوزه در جهان بود، اما بیشترین تولیدات آن بنام کشورهای دیگر به جهان صادر می گردید، اما امروز پیام بخش خصوصی به دنیا این است که تولیدات افغانستان اکنون به نام خودش به کشورهای جهان صادر می‎گردد.

رئیس جمهور افزود که ۴۰ درصد مردم ما هنوز هم در جنگل‌داری  زراعت و مالداری مصروف اند  بنابرین باید مانند جلغوزه هر قلم تولیدی افغانستان به زنجیرۀ ارزش مبدل گردد.

رئیس جمهور گفت که از برکت دهلیز هوایی افغانستان- هند، بیشتر از یک میلیارد مردم در آن کشور با محصولات افغانستان 

 آشنا شدند و امروز یک میلیارد و سه صد میلیون مردم چین با آن آشنا می گردند که برای رشد زراعت و صادرات افغانستان، پیشرفت بزرگ می باشد.

رئیس جمهور از مردم پکتیکا، پکتیا و خوست تشکر کرد که درخصوص قطع درختان جلغوزه جریمه وضع کرده اند و همچنان بجای مواد خام، مواد پروسس شده را مفید دانستند و افزود که اتحادیه جلغوزه و سایر اقلام صادراتی ایجاد گردد. 

وی افزود: پیداوار افغانستان به نام خودش، تصویر اصلی کشور را مانند کرکت به نمایش می گذارد و بیرق افغانستان را در نمایشگاه های بین المللی بیشتر از گذشته بلند می کند.

محمد اشرف غنی به  وزارت زراعت هدایت داد که در هر ولایت امور تخنیکی خود را از طریق پوهنتون ها مدیریت کنند  و پروژه های زراعتی را ولایت‌محور نمایند. وی از صنعت‌کاران خواست که بالای تولیدات سرمایه گذاری اساسی نمایند تا صادرات ما را بیشتر و واردات ما را کمتر سازد.

در این مراسم، محمد یونس مهمند به نمایندگی از بخش  خصوصی، با تبریکی به رئیس جمهور به خاطر این موفقیت بزرگ، گفت که افغانستان به نام و هویت خویش جلغوزه اش را به مارکیت بزرگ جهان، یعنی چین صادر می کند. وی افزود که سکتور خصوصی افغانستان به هیچ کسی اجازه نمی دهد که صادرات ما را به نام خود، به دیگر کشورها بفرستد.

مهمند با تاکید گفت که از اثر تلاش و توجه رئیس جمهور، افغانستان در بخش دهلیز هوایی پیشرفت های خوبی دارد و سکتور خصوصی در این عرصه به هرگونه همکاری آماده است.

همچنان در این مراسم، لیو جین سونگ شارژدافیر جمهوری مردم چین مقیم کابل صحبت کرده، گفت که در ۱۵ جون امسال در جریان دیدار رؤسای چین و افغانستان، مقامات مربوطه دو کشور موافقتنامه صادرات جلغوزۀ افغانستان را به چین، امضا نمودند و بالاخره در اثر تلاش های جدی هر دو جانب، امروز با شاهد اجرایی شدن این موافقتنامه هستیم و جای خرسندی است که اولین محمولۀ جلغوزۀ افغانستان از طریق دهلیز هوایی به جمهوری مردم چین انتقال می یابد.

وی افزود که امروز یک گام دیگر در عرصه تقویت مناسبات تجاری میان افغانستان و چین برداشته شد و این کار در پی صادرات زعفران افغانستان به چین که در سال ۲۰۱۶ انجام شد، صورت می گیرد.

سفیر چین گفت که هر دو جانب همچنان در خصوص گسترش روابط تجارتی از جمله صادراتی انار افغانستان به جمهوری مردم چین در آیندۀ نزدیک، نیز صحبت کرده اند.

وی خاطرنشان کرد که این گونه مناسبات تجارتی به منفعت هر دو کشور است که تولید کنندگان و تجارافغانستان می توانند، پیداوار شان را به گونه سهل و قیمت مناسب به چین صادر کنند و چین هم می تواند محصولات با کیفیت افغانستان را به قیمت مناسبت بدست آورد.

ممکن است شما دوست داشته باشید