روزنامه ملی انیس

رئیس جمهور: تا کنون در همکاری امریکا با افغانستان هیچ‌گونه تعلل و کاستی مشاهده نشده است

گفته می شودکه امریکا متعهد به همکاری نزدیک با دولت افغانستان برای رسیدن به یک توافق جامع صلح در این کشور بوده و خواستار کاهش خشونت‌ها و برقراری آتش‌بس در افغانستان است.  می‌خواهد اطمینان حاصل کند که خاک افغانستان برای تهدید امریکا و یا متحدان آن مورد استفاده قرار نمی‌گیرد و افغان‌ها در کنار هم برای رسیدن به صلح تلاش می‌کنند.

هدف اصلی و نهایی امریکا مبدل نشدن افغانستان به لانه امن تروریستان است اما بدون حضور نیروهای بین المللی این هدف میسر نخواهدشد. هیچ کشور دیگری در منطقه حاضر نخواهد شد که به امریکا پایگاه بدهد تا علیه گروه‌های تروریستی مبارزه کند.

 درحالی که داعش روز به روز قوت می‌گیرد و در نبود امریکا قدرت این گروه و سایر گروه‌های تروریستی افزایش خواهد یافت. به منظور سرکوب این گروه‌ها امریکا سه گزینه دارد، یا از امارات متحده‌ عربی طیاره‌هایش را پرواز بدهد و مخفیگاه‌های این گروه‌ها را آماج قرار دهد، یا به پاکستان مراجعه کند و برای هربار سرکوب گروه‌های تروریستی از طریق آب‌های پاکستان، از ارتش پاکستان اجازه نامه‌ پرواز بگیرد. یا هم یک نیروی کوچک با چند پایگاه در افغانستان حفظ کند. گزینه‌های اولی و دومی، ضمن این که پر مصرف هستند و زمانگیر، به توافقات درازمدت نیازمند اند که دولت پاکستان و امارات متحده‌ عربی به آسانی حاضر به امضای آن نخواهند شد.

گزینه‌ سومی، آسان‌ترین راه ممکن سرکوب گروه‌های ترورسیتی خواهد بود و برای همین منظور، وزارت دفاع و هم‌چنان گنگره‌ امریکا توافقی را نخواهند پذیرفت که در آن موضوع مبارزه علیه تروریزم به صورت بنیادی حل نشده باشد. لیندزی گراهام، سناتور جمهوری‌خواه امریکایی در توییترش نوشته: “اعتماد به این که به جای نیروی ضد تروریزم طالبان بخواهد حضور القاعده و داعش و دیگر گروه‌های رادیکال اسلام‌گرا را کنترول کند اشتباهی بزرگتر از توافق هسته‌ای اوباما با ایران است”. با آن که سربازان امریکایی، نقش پولیس را ندارند اما آن‌ها در خط مقدم دفاع از امریکا در برابر ظهور مجدد گروه‌های تروریستی هستند که آرزوی حمله به خاک امریکا را دارند”.این سناتور امریکایی با اظهار نگرانی از توافق پیش‌رو صلح با طالبان که گفته می‌شود متن آن آماده شده است می‌گوید: “هر نوع موافقت نامه صلح که توانایی‌های ضد تروریستی امریکا در افغانستان را نفی کند، یک توافق صلح نیست.

 بلکه، راه را برای حمله دیگری به خاک امریکا یا منافع امریکا در سراسر جهان هموار می‌سازد”. گراهام به دونالد ترامپ، توصیه کرده تا از “اشتباهات اوباما” درس بگیرد. یک توافق بد سبب پراکندن تروریستان به سراسر جهان می‌شود. هوشیار باش، وقت بگذار و به تیم مشاوران امنیتی گوش کن”.این سناتور جمهوری‌خواه گفته منتظر جلسه کنگره درباره توافق‌نامه پیشنهادی صلح با طالبان خواهد بود. در صورتی که توافق‌نامه صلح میان امریکا و طالبان نیاز به تأیید مجلس سنای امریکا پیدا کند امکان تغییر متن این توافق‌نامه و یا رد آن در سنا وجود دارد. بسیاری به این یقیق رسیده اند که امریکا پایش را از معرکۀ افغانستان بیرون می‌کشد و به طولانی‌ترین جنگ این کشور نقطۀ پایان می‌گذارد.

 از همین جهت، بیرون شدن سربازان امریکایی از افغانستان مردم و برخی از کشورهای همسایۀ افغانستان را نگران ساخته است.

در روزهای اخیر، منتقدان خروج نظامیان امریکایی از افغانستان اظهار نگرانی کرده وآن را به نوعی “تسلیم شدن” و”خیانت به حکومت افغانستان” نیز ارزیابی کرده‌اند. صدیق صدیقی، سخنگوی ریاست جمهوری، می گویدتوافقات امریکا و طالبان باید منتج به برقراری آتش‌بس، کاهش خشونت‌ها، بازگشت طالبان به زند‌گی سیاسی و شروع گفتگوها با دولت افغانستان شود. این مهم‌ترین توقع دولت افغانستان از توافقات امریکا و طالبان پس از هشت دور گفتگو بین دو طرف است.

صدیقی گفت که قرار است یک اعلامیه مشترک توسط دولت‌های امریکا و افغانستان در آینده نزدیک منتشر شود که در آن تعهدات دوجانبه تجدید شده است. طبق این اعلامیه امریکا متعهد است به مبارزه خود با تروریزم در افغانستان ادامه دهد و نیز خروج نیروهایش را طبق شرایط افغانستان تنظیم کند ضمن آن‌که به ادامه همکاری در بخش توسعه‌ای با افغانستان نیز متعهد است.

افغانستان چشم به راه نتیجه نشست مقامات امریکا درباره صلح با طالبان است.
محمداشرف غنی رئیس جمهور در سوم عید قربان در سخنانی در جمع نیروهای دفاعی و امنیتی کشور گفت « دولت و نیروهای دفاعی و امنیتی افغانستان شریک اصلی و قانونی دنیا است.

 از این جهت کدام پیمان جدید همراه امریکا و ناتو به کار نیست.  

یک اعلامیه مشترک بین امریکا و افغانستان در روزی که گفتگوهای صلح آغاز شد، صادر می‌شود.» او از چند بند این اعلامیه چنین یاد کرد:

یکم: دولت جمهوری اسلامی افغانستان، دولت رسمی و مشروع و نماینده تمام مردم افغانستان است.

دوم: قوای دفاعی و امنیتی افغانستان شریک قوای بین‌المللی است، هم برای ثبات افغانستان و هم برای مبارزه با تروریزم و تهدیدات بین‌المللی.

 سوم: تمامی پیمان‌های امنیتی ما برجای است و در آن هیچ گونه تغییری به میان نمی‌آید، به شمول پیمان‌های امنیتی و استراتژیک.

چهارم: امریکا به صورت واضح تعهد کرده است که به تمویل و تجهیز نیروهای دفاعی و امنیتی افغانستان ادامه می‌دهد،هم‌چنان به ادامه تربیت این نیروها متعهد است. رئیس جمهور خاطرنشان ساخت که در همکاری امریکا با افغانستان تا کنون هیچ‌گونه تعلل و کاستی مشاهده نشده است و از مردم خواست که شکار شایعات و تبصره‌های نادرست نشوند. تعهدات امریکا برای همکاری با افغانستان به خاطر «گل روی» افغان‌ها نیست، بلکه این کشور برای ثبات خود و جهان نیاز دارد با افغانستان همکاری کند. به خاطر مبارزه نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان در خط مقدم جنگ با گروه‌های تروریستی است که در واشنگتن حمله نمی‌شود و یا هم بار دیگر در نیویارک انفجار صورت نگرفته است. افغانستان با امریکا و جهان براساس منافع متقابل و مشترک به پیش می‌روند و به همین دلیل تمام تعهدات بین‌المللی افغانستان در صورت صلح با گروه طالبان هم‌چنان حفظ خواهد شد. رئیس جمهوردر یک همایش انتخاباتی موضع حکومت در باره صلح با طالبان گفت اگر طالبان پذیرای «نظام جمهوری اسلامی» باشد، حکومت حاضر است با این گروه صلح کند، بر این‌که طالبان باید انتخابات را قبول کنند. صلح باعزت در چارچوب جمهوریت است مردم امروز ترسی از طالبان ندارند و حکومت، این گروه را مثل حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار، در جامعه در ظرف چند روز «حل» خواهد کرد. نسل نو افغانستان با دردهای گذشته آشنا هستند، اما نمی‌خواهند به گذشته برگردند. صلح با طالبان به دقت و آماده‌گی بیشتر نیاز دارد برنده صلح دولت با گروه طالبان، مردم خواهند بود و در توافق صلح، موضوعات چون شهروندی و عدالت اجتماعی زیر پا نخواهد شد. او تأکید کرد در صورتی که ارزش‌های نظیر حقوق شهروندی و عدالت اجتماعی زیر پا شود، در آن صورت روزهای سیاه افغانستان رقم خواهد خورد. ماابداً طرفدارچنین صلحی نخواهیم بود. این درحالیست که مردم افغانستان خواهان برقراری آتش‌بس دایمی اند. اگر طالبان به آتش‌بس تن دهند، توان بسیج جنگ‌جویان شان را پس از برقراری آتش‌بس نخواهند داشت و از همین رو، تا آخرین مرحله مقاومت خواهند کرد تا به این خواست مشروع مردم افغانستان تن ندهند. از همین رو، دولت و ملت افغانستان تا می‌توانند این نقطه‌ ضعف طالبان را باید فشار دهند. نام جمهوری اسلامی افغانستان می‌تواند نقطه‌ وصل ملت و دولت در برابر طالبان باشد. خواست برگزاری انتخابات ریاست جمهوری قبل از امضای توافق‌نامه‌ صلح هم‌چنان می‌تواند طالبان را در موقعیت دفاعی قرار دهد زیرا طالبان و حامیان شان با دموکراسی و پروسه‌های دموکراتیک حساسیت دارند و هر اندازه به این حساسیت دامن زده شود، به همان میزان شانس دولت و ملت در برابر طالبان در گفتگوها بلند خواهد رفت. مردم و دولت،  قبل از عملی شدن هرگونه پیمان صلح، باید با یک صدا از جامعه‌ جهانی و دولت امریکا تضمین بگیرند که نیروهای امنیتی و دفاعی کشور را تا یک دهه‌ دیگر حمایت ‌کنند.

لام- جیم

ممکن است شما دوست داشته باشید