روزنامه ملی انیس

رئیس جمهورغنی  مدال های دولتی غازی وزیر محمد اکبرخان را به داکتر حمدالله محب و داکتر حضرت عمر زاخیلوال تفویض کرد

محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان به‌خاطر تقدیر و ستایش از خدمات و تلاش‌های داکترحمدالله محب مشاور امنیت ملی و داکتر حضرت عمر زاخیلوال سفیر پیشین افغانستان در پاکستان  مدال‌های دولتی غازی وزیر محمد اکبرخان را طی مراسمی به آنان تفویض کرد.

به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری به آژانس باختر، در این مراسم که قبل از ظهر دیروز در قصر چهارچنار ارگ برگزار شد  فرمان‌های جداگانۀ رئیس‌جمهور کشور در این خصوص توسط اسدالله غضنفر مشاور فرهنگی رئیس‌جمهور، قرائت گردید.

رئیس‌جمهور پس از تفویض مدال‌های مذکور، گفت که امروز از دو سفیر برجستۀ دستگاه دیپلوماسی کشور تقدیر می‌کنیم که از منافع ملی کشور درک عمیق دارند.

وی افزود که داکترحمدالله‎محب در امریکا در یک مقطع منحیث سفیر گماشته شد که فضای اعتماد مغشوش بود، اما وی با تلاش و ایجاد مناسبات توانست تصویر افغانستان را در محافل سیاسی این کشور تغییر مثبت بدهد.

رئیس‌جمهور گفت که داکتر زاخیلوال در شرایطی منحیث سفیر به پاکستان رفت که امکانات گفتگو با این کشور بسیار کم بود  اما وی توانست با درنظرداشت منافع ملی کشور در تمام بحث‌ها نقش ارزنده و مثبت را ایفا کند و موقف برحق حکومت و مردم افغانستان را ثابت سازد  و همچنان نظریات وی در مذاکرات چهارجانبه مؤثر بود.

رئیس‌جمهور از تلاش‌های هر دو دیپلومات در زمینۀ رسیدگی به مهاجرین افغان در امریکا و پاکستان و اینکه سفارت‌خانه های افغانستان را در این کشورها به خانۀ مهاجران افغان تبدیل کرده اند، تشکر نمود.

سپس داکتر حمدالله محب صحبت کرد و ضمن تشکر از اعتماد رئیس جمهور گفت: این اعتماد برای من جرأت بخشید که با دست باز کار کنم و در حقیقت اعتماد بالای یک نسل بود وما نمی‌گذاریم این اعتماد از بین برود.

بعداً داکتر حضرت عمر زاخیلوال صحبت کرد و ضمن تشکر از اعتماد رئیس‌جمهور، گفت که امروز سفارت افغانستان به مرکز مشوره مبدل شده است، به مشکلات مهاجرین رسیدگی صورت می‌گیرد و این دستآوردها بدون اعتماد رئیس‌جمهور امکان پذیر نبود.

ممکن است شما دوست داشته باشید