روزنامه ملی انیس

رئیس اجرائیه کشور: سلب آزادی زندانیان به معنی سلب حقوق انسانی و اسلامی آن‌ها نیست

رئیس اجرائیه حکومت وحدت ملی در کنفرانس ملی تحکیم حاکمیت قانون و تامین عدالت در محابس با اشتراک روسای ولایتی محابس و دادستان‌ها گفت: هیچ عذری وجود ندارد که حقوق زندانیان در محابس نقض گردد.

به اساس معلومات دفترمطبوعاتی ریاست اجرائیه به آژانس باختر: داکتر عبدالله عبدالله در این کنفرانس که روزچهارشنبه از طرف دادستانی کُل کشور برگزار شده بود، گفت: تغییرات اساسی در قوانین به میان آمده؛ اما تطبیق آن نیازمند عزم و اراده قاطع است.

در این کنفرانس دو روزه روسای ولایتی محابس و دادستان‌ها، مسئولین وزارت داخله و دادستانی کُل کشور در شش کمیته به مشکلات محابس و زندانیان در زمینه حقوق زندانیان، حاکمیت قانون، تامین عدالت، حفظ ارزش‌های انسانی و اسلامی پرداختند و برعلاوه شناسایی مشکلات راه‌ حل‌های مشخص ارائه کردند. رئیس اجرائیه کشور اطمینان داد که مشکلات و راه‌حل‌های این کمیته‌ها را در شورای عالی محابس به صورت مختصر به بحث و بررسی می‌گیرد و زمینه‌های عملی شدن آن را جستجو می‌کند.

 داکتر عبدالله عبدالله گفت که تامین حقوق زندانیان و حل مشکلات محابس به یک حرکت جدی‌تر لازم دارد. در این مورد وزارت داخله به همکاری سایر نهادها تلاش نماید.

رئیس اجرائیه کشور به مسئولین ولایتی محابس و دادستان‌ها هدایت داد که در قسمت بدیل حبس و اجرای فرامین عفو از دقت و جدیت لازم کار بگیرند.

داکترعبدالله عبدالله خاطر نشان ساخت که وقتی یک فرد متهم می‌شود، نگاه جامعه، پولیس، دادستانی و محاکم نسبت به او فرق می‌کند و با فرد متهم برخورد متفاوت صورت می‌گیرد. باید این ذهنیت‌ها تغییر کند.

رئیس اجرائیه کشور علاوه کرد که سلب آزادی یک فرد به معنی سلب حقوق انسانی و اسلامی فرد متهم نیست. همه مسئولیت دارند که به حقوق آن‌ها احترام بگذارند.

رئیس اجرائیه گفت که باید دید انسانی نسبت به افراد زندانی وجود داشته باشد تا زمینه اصلاح و بازگشت مجدد و سالم زندانیان در جامعه فراهم گردد. چون، اگر به مشکلات به طور همه جانبه توجه نشود، مشکل دوام می‌یابد.رئیس اجرائیه کشور از تغییرات مثبت در دادستانی کُل و دستگاه قضایی کشور ستایش کرد و گفت که در نهادهای عدلی و قضایی کارهای اساسی صورت گرفته است؛ اما این به معنی نادیده‌ گرفتن مشکلات فعلی نیست.

در این برنامه ویس احمد برمک گزارش داد که تعداد ۳۰۶۴۵ زندانی در سراسر کشور نگهداری می‌شود و از این میان تنها ۱۰۵۰۰ تن آنها در زندان پلچرخی می‌باشند.۲۲ زندان ولایتی به صورت معیاری ساخته شده و بقیه هم در بودجه شامل گردیده است.فرید حمیدی دادستان کُل کشور گفت که برای بهبود وضعیت محابس، نیازمند عدالت، انصاف و حاکمیت قانون در محابس کشور هستیم. در کنار آن تلاش صورت گیرد که در زندان‌ها اعتدال، اصلاح‌پذیری و ارزش‌های فرهنگی نهادینه گردد.

ممکن است شما دوست داشته باشید