روزنامه ملی انیس

رئیس اجرائیه کشور: خواست‌های متناقض طالبان، روند صلح را به بن‌بست مواجه می‌کند

رئیس اجرائیه کشور در کنفرانس تحلیلی صلح گفت که خواست‌های طالبان در روند صلح متناقض و غیرعملی است.

به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی ریاست اجرائیه به آژانس باختر: داکتر عبدالله عبدالله در این کنفرانس که در کابل برگزار شد، گفت که طالبان هم خروج نیروهای خارجی را از افغانستان می‌خواهند و هم حاضر به مذاکره نیستند؛این ممکن نیست.

رئیس اجرائیه افزود که طالبان می‌گویند، صلح می‌خواهیم و با قوت‌های خارجی آتش بس می‌کنیم نه با جانب افغانستان. با این تعداد مذاکره می‌کنیم و با تعداد دیگر نه، این مذاکره و صلح نیست. بالاخره در افغانستان همین‌ها هستند.

داکتر عبدالله عبدالله گفت که باید با صلح امنیت سرتاسری بیاید نه این که یک گروه توافق کند و گروه دیگر حمایت شوند که به جنگ و کشتار مردم افغانستان ادامه دهد. چنین صلح معنی ندارد.

رئیس اجرائیه کشور تأکید کرد که طالبان به این فکر نباشند که امریکایی‌ها از افغانستان خارج شوند و پس از آن با زور به هدف شان دست می‌یابند.

داکتر عبدالله عبدالله گفت که اگر طالبان به صلح باورمند هستند با آتش بس موافقه کنند. زمان مذاکره رو در رو و مستقیم فرا رسیده است؛ اما درباره آینده و سرنوشت افغانستان مردم تصمیم می‌گیرند.

رئیس اجرائیه بیان داشت که اکثریت مردم افغانستان صلح می‌خواهند و تحقق آن را اولویت اصلی شان می‌دانند. در این صورت مسئولیت بیشتر جنگ متوجه طالبان است.

داکترعبدالله عبدالله به بعد داخلی صلح پرداخت و گفت : اگر ما نتوانیم یک صدای واحد در روند صلح داشته باشیم نباید کسی را ملامت کنیم.رئیس اجرائیه کشور با ابراز قدردانی از ابتکار آلمان در نشست قطر گفت که آن کشور در گزینش هیئت چاره نداشت. اگر مثل گذشته ترکیب هیئترا به جانب افغانستان واگذار می‌کرد، هفته‌ها طول می‌کشید و بی‌نتیجه می‌ماند. چون همه بر حضور افراد خودشان تأکید دارند.

داکترعبدالله عبدالله افزود که برخوردها در ارتباط صلح باید مسئولانه باشد. مردم افغانستان به کسی اجازه نمی‌دهند که به خاطر منافع خودش مانع صلح شود.

در اخیر، داکتر عبدالله عبدالله از ابتکار مسعود عزیزی مسئول برگزاری این نشست قدردانی کرد و این نشست‌ها را مفید و راهگشاه خواند.

ممکن است شما دوست داشته باشید