روزنامه ملی انیس

رئیس اجرائیه کشور: اعمار تحسین‌برانگیز مسجد جامع چاملیجا تعهد ترکیه را به ارزش‌های اسلامی نشان می‌دهد

 داکتر عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه جمهوری اسلامی افغانستان روز جمعه (۱۳ ثور) با سایر مهمانان دولت ترکیه در مراسم رسمی افتتاح مسجد جامع چاملیجای استانبول، بزرگترین مسجد جامع ترکیه که با گنجایش بیش از ۶۳ هزار نماز‌گزار از سوی رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه اعمار شده است، اشتراک کرد و از بخش‌های مختلف مسجد دیدن و به نمایندگی از جمهوری اسلامی افغانستان سخنرانی کرد.به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی ریاست اجرائیه  به آژانس باختر در برنامه رسمی افتتاح این مسجد که به میزبانی شخص رجب طیب اردوغان و مقامات عالی رتبه جمهوری ترکیه برگزار شده بود، تعدادی از روسای جمهور نخست وزیران و نمایندگان عالی رتبه‌ کشورهای اسلامی اشتراک کرده بودند.

رئیس اجرائیه در صحبت‌هایش تکمیل شدن اعمار مسجد را به رئیس جمهور، حکومت، مردم ترکیه و ساکنان شهر زیبا و تاریخی استانبول تبریک گفت و آن را یکی از نمونه‌های معماری منحصر به فرد سبک معمارسنان در عصر حاضر خواند.

رئیس اجرائیه در صحبت‌های خود افزود: اعمار و افتتاح این مسجد بیانگر این واقعیت است که سبک معماری سنان با مرگ وی پایان نیافته و این سنت هنوز در این کشور ادامه دارد.

رئیس اجرائیه در بخش دیگر از سخنان خود گفت: موقعیت ترکیه به عنوان پلی میان تمدن‌ها و آسیا و اروپا با رهبری شما و حضور مردم با عزت و با افتخار ترکیه جایگاه ویژه‌یی به شما و کشور شما بخشیده است. بنای این مسجد بزرگ با این سبک معماری زیبا و درخورتحسین ایمان و تعهد شما را به ارزش‌های دینی و اسلامی به نمایش می‌گذارد.

رئیس اجرائیه همچنان علاوه کرد: به عنوان یکی از شهروندان افغانستان و رئیس اجرائیه این کشور از همکاری شما و کشور برادر و دوست ترکیه در عرصه‌های مختلف تشکر و قدردانی می‌کنم.

رئیس اجرائیه در بخش دیگری از سخنان خود افزود: امیدواریم به برکت ماه مبارک رمضان صلح و ثبات در کشور ما و سراسر جهان برقرارشود و مردم ما در صلح و صفا و امنیت زندگی کنند.

ممکن است شما دوست داشته باشید