روزنامه ملی انیس
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

رئیس اجرائیه: وظیفۀ کارکنان دولتی، شرکت در کارزارهای انتخاباتی نه، ارائۀ خدمات به مردم است

جلسۀ شورای وزیران جمهوری اسلامی افغانستان، دیروز به ریاست داکتر عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه حکومت وحدت ملی برگزار شد.

رئیس اجرائیه در سخنان مقدماتی‌اش حمله به دفتر امرالله صالح، رئیس روند سبز را تقبیح کرد و گفت که رویداد حمله به آرای مردم، جمهوریت، قانون اساسی و مردم‌سالاری بود.

داکتر عبدالله عبدالله با اشاره به برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری گفت که وظایف نهادهای امنیتی دوچند شده است. آن‌ها در کنار جنگ با تروریزم باید امنیت روند انتخابات را نیز تأمین کنند.

رئیس اجرائیه به تمام نهادهای دولتی هدایت داد که اصل بی‌طرفی در انتخابات پیش رو را رعایت کرده و منابع عامه و دولتی را در راستای خدمت به مردم استفاده نمایند.

وی گفت :هیچ کسی به شما گفته نمی‌تواند که به نفع یک نامزد و ضرر نامزدان دیگر کار کنید. رئیس اجرائیه خطاب به مسئولان دولتی گفت که همین طور به منسوبان اداره‌های خویش نیز این مسأله را تفهیم کنید.

داکتر عبدالله عبدالله گفت: منابع دولتی، منابع شخصی کسی نیست عواید مربوط به مردم است و درراهی مصرف شود که خیرش به مردم برسد. مراحل انتخاباتی می‌گذرد، اما قضاوت مردم می‌ماند.

رئیس اجرائیه تأکید کرد که شخصاً هیچ توقعی از کارکنان دولتی به ویژه نیروهای دفاعی و امنیتی در انتخابات پیش رو به نفع خود ندارند.

داکتر عبدالله عبدالله گفت که شرایط امروز نسبت به انتخابات گذشته متفاوت است.

در ادامه، مسوولان امنیتی در پیوند به اوضاع جاری در کشور گزارش دادند.

معاون وزارت دفاع گفت که در حملات نیروهای امنیتی ۶۱۳ تن از نیروهای دشمن کشته و ۱۹۱ تن زخمی شده‌اند.

او گفت که حملات نیروهای امنیتی بالای منابع اقتصادی و قرارگاه‌های دشمن در مناطق مختلف کشور جریان دارد.

وزیر امور داخله با ارائۀ گزارش از جزئیات حملۀ روز یکشنبه در کابل گفت که امنیت ملی، تهدیدات متوجه رئیس روند سبز را گزارش داده بود. او گفت که در این رویداد دست‌کم ۲۰ تن جان باختند و بیش از ۵۰ تن زخمی شده‌اند. مسعود اندرابی افزود که نیروهای امنیتی امنیت انتخابات و نامزدان را تأمین می‌کنند.

در ادامه، معاون نخست ریاست اجرائیه دربارۀ مشکلات مالی و امنیتی بند شاه‌توت گزارش داد. او گفت که ۲۵۰ مأمور امنیتی به‌خاطر تأمین امنیت بند نیاز است. وزارت داخله برای تأمین امنیت بند اعلام همکاری و آماده‌گی کرده است.

وی گفت که نیازمندی‌های مالی و تخنیکی نیز با نهادهای مسئول به ویژه وزارت مالیه در میان گذاشته شده است و کار بند در سال آینده آغاز خواهد شد. رئیس اجرائیه هدایت داد که مشکلات حل شود و کار بند در سال پیش رو آغاز شود.

انجنیر محمد خان، همچنان گزارش کمیسیون موظف دربارۀ ایجاد ادارۀ ملی تنظیم امور غذایی را به جلسه ارایه کرد. وی گفت که تمام شرکای کمیسیون ایجاد چنین اداره‌یی را یک ضرورت و نیاز می‌دانند. او گفت که پیشنهاد اعضای کمیسیون این است که ادارۀ مصونیت غذایی و کنترول مواد خوراکی هم پالیسی‌ساز باشد و هم صلاحیت اجرایی داشته باشد.

شورای وزیران ایجاد چنین اداره‌یی را یک ضرورت دانست و به منظور تصمیم‌گیری دربارۀ تشکیل آن، موضوع را به جلسۀ کابینه موکول کرد.

وزارت زراعت، آبیاری و مالداری طرح زرع، تولید، جمع‌آوری و پروسس زعفران را به جلسه ارائه کرد. بر بنیاد گزارش وزارت زراعت، افغانستان سومین کشور صادرکنندۀ زعفران است و ظرفیت مبدل‌شدن به بزرگترین تولیدکننده زعفران در سطح جهان را دارد. وزیر زراعت با بیان این‌که هم اکنون ۲۳ هزار نفر در بخش تولید زعفران کار می‌کنند، افزود که ارزش واقعی زعفران ما ۳۲۰ میلیون افغانی برآورد می‌شود؛ اما ۲۵ میلیون افغانی به دست تولیدکننده‌گان می‌رسد.

وزارت ترانسپورت، دربارۀ سرمایه‌گذاری‌ها و ایجاد ظرفیت‌های تخنیکی برای خط آهن و بررسی چگونگی مشکلات، چالش‌ها و راه‌های حل اداره خط آهن به جلسه گزارش داد. بربنیاد گزارش، ۱۱۵ میلیون دالر برای ادارۀ خط آهن تخصیص داده شده است تا برنامه‌ها اجرایی شود. طبق گزارش، شماری از محصلان افغان در پوهنتون ‌های کشورهای منطقه به خصوص آسیای مرکزی مصروف آموزش راه آهن هستند و همه‌ساله بورسیه‌هایی در این زمینه درنظر گرفته می‌شود.

در بخش دیگر، شرکت برشنا دربارۀ پیشرفت پروژه برق کاسا – ۱۰۰۰ معلومات داد. رئیس برشنا گفت که ۸۰ درصد طرح و دیزاین پروژه پیش رفته و تا آخر ۲۰۲۱ آن کار تکمیل می‌شود.

به گفتۀ وی، افغانستان تمام مراحل اجرا پروژه را طی کرده و در صورت انتقال برق آسیای مرکزی به پاکستان، افغانستان، ۴۵ میلیون دالر عواید ترانزیتی به دست خواهد آورد.

طبق دستور کار مجلس، شاروالی کابل دربارۀ پلان تطبیق ترافیک شهری گزارش داد. این نهاد روی برنامه هایی کار می کندد که بر اساس آن، سیستم ترافیک در شهر از وضعیت کنونی بیرون خواهد شد.

رئیس اجرائیه با استقبال از برنامه‌های شاروالی گفت که در قسمت ساعت کاری مأموران ترافیک تغییراتی در نظر گرفته شود. زیرا در حال حاضر مأموران از ۵ صبح تا ۹شب کار می‌کنند که خلاف تمام اصول و قوانین است.

ممکن است شما دوست داشته باشید