روزنامه ملی انیس

رئیس اجرائیه: مردم و حکومت افغانستان به‌گونۀ مشترک داعش را شکست دادند

عبدالله عبدالله، رئیس اجرائیه کشور روز یکشنبه در حاشیۀ اجلاس مجمع جهانی اقتصاد در اردن، در نشستی زیر عنوان «افراط ‌گرایی: درس‌هایی از گذشته» گفت که مردم افغانستان از گسترش نفوذ داعش جلوگیری کرده اند و این گروه را شکست داده‌اند.

به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی ریاست اجرائیه به آژانس باختر، در این نشست اشتراک‌کنندگان دلایل و انگیزه‌های افراط ‌گرایی، دلایل پیوستن به جریان‌های افراطی و راه‌های مبارزه با این پدیده را از منظر‌های مختلف به بحث گرفت.

گرداننده برنامه در صحبت‌های مقدماتی خود گفت که داعش به عنوان یکی از جریان‌های افراطی خشونت‌گرا که بخش‌هایی از عراق و سوریه را تحت اداره خود داشت، شکت خورده است؛ اما سوال بنیادی این است که آیا با این شکست ایدیولوژی داعش نیز شکست خورده است یاخیر؟

وی همچنان افزود که داعش شاید در میدان جنگ شکست خورده باشد، اما ایدیولوژی این جریان هنوز زنده است؛ چون شکست دادن فکر و اندیشه نیازمند وقت و زمان بیش‌تر می‌باشد.

رئیس اجرائیه کشور در صحبت‌های خود در این نشست گفت: وقتی تحولات در عراق و سوریه شکل می‌‌گرفت ما نگران بودیم. داستان داعش در افغانستان از یک قبیله که در خاک پاکستان زندگی می‌کند آغاز شد و تعدادی به مرور زمان به این جریان پیوستند. اما بعد از این‌که مردم با سیاست‌های خشن و ظلم و ستم این جریان روبروشدند، در مقابل آنان عکس‌العمل نشان دادند. مردم و حکومت در همکاری با یکدیگر داعش را شکست دادند و اکنون نفوذ آنان در مناطق مشخصی محدود شده است.

داکتر عبدالله عبدالله در ادامه صحبت‌های خود علاوه کرد که در افغانستان حکومت و مردم نه تنها با داعش ، بل با طالبان و القاعده به عنوان بستر حمایتی جریان‌های افراطی می‌جنگند و این جنگ تا هنوز ادامه دارد.

رئیس اجرائیه در بخش دیگر از سخنان خود تأکید کرد که با جریان‌های افراطی باید با اتخاذ برنامه‌های جامع و هدفمند کوتاه‌مدت، میان مدت و درازمدت مبارزه صورت گیرد. داکتر عبدالله عبدالله آموزش و پرورش را یکی از راه‌های مناسب مبارزه با افراط ‌گرایی دانست تا از مغزشویی و پیوستن کودکان به این جریان‌ها جلوگیری شود.

رئیس اجرائیه مبارزه با افراط ‌گرایی را کار جمعی شهروندان و گروه‌های مختلف جامعه دانست و نقش علما و رسانه‌ها را در این مبارزه برجسته کرد.

داکتر عبدالله عبدالله تصریح کرد: می‌دانیم که شکست دادن ایدیولوژی به وقت و زمان بیش‌تر نیاز دارد؛ اما نفس این‌که داعش در عراق و سوریه شکست خورد و اراضی را از دست داد، یک تحول بزرگ و مثبت است.

رئیس اجرائیه در مورد مسوولیت حکومت‌ها در مبارزه با دهشت‌افگنی گفت: حکومت‌ها نباید از تروریزم و دهشت‌افگنی به عنوان ابزاری برای تحقق سیاست خارجی استفاده کنند. چنین سیاستی در درازمدت دامن‌گیر کشورهای حامی نیز می‌ شود و باعث ادامه جنگ و خشونت
می‌شود.

وی در عین این‌که اقدامات نخست‌وزیر نیوزیلند را در حملۀ تروریستی به مسجد و شهادت مسلمانان در این کشور ستود، از روش و رهبری وی در مبارزه با دهشت‌افگنی و کراهیت به عنوان نمونه در امر مبارزه با دهشت‌افگنی و جریا‌ن‌های افراطی خشونت‌گرا در سطح بین‌المللی یاد کرد.

برنامه با تاکید سخنرانان بر مسوولیت جمعی شهروندان در امر مبارزه با دهشت‌افگنی و استفاده از ابزارهای مختلف در این راستا پایان یافت.

ممکن است شما دوست داشته باشید