روزنامه ملی انیس

رئیس اجرائیه در مراسم گرامی‌داشت از مارشال فهیم: نباید به خاطر منافع زودگذر راه مردم را گم کنیم

از پنجمین سالروز وفات مارشال محمد قسیم فهیم، معاون پیشین ریاست‌جمهوری و از رهبران برجستۀ جهادی، روز گذشته در خیمۀ لویه جرگه در کابل بزرگ‌داشت شد.

به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی ریاست اجرائیه به آژانس باختر، در این مراسم که با حضور رهبران جهادی، مقامات بلندپایۀ دولتی و هزاران تن از مجاهدین و شهروندان کشور برگزار شد، سخنرانان دربارۀ ابعاد شخصیت مارشال محمد قسیم فهیم و اوضاع جاری در کشور صحبت کردند.

رئیس اجرائیه حکومت وحدت ملی با ابراز تسلیت به خانوادۀ مارشال فقید و مردم افغانستان، گفت که مارشال از دوره‌های جهاد و مقاومت و فصل جدید، درس‌های بزرگی به میراث مانده است.

داکتر عبدالله عبدالله افزود: مارشال فهیم از عمق جان به صلح و ختم جنگ در افغانستان باورمند بود و همواره می‌گفت که باید تمام تلاش خود را برای تأمین صلح در کشور به خرج دهیم.

رئیس اجرائیه با اشاره به پیشینۀ دوستی و آشنایی‌اش با مارشال فقید افزود: با گذشت هر روز نبود مارشال فهیم را در صحنۀ سیاسی افغانستان احساس می‌کنم.داکتر عبدالله عبدالله خاطر نشان کرد: مارشال فهیم دو دوره به حیث معاون ریاست جمهوری کار کرد؛ اما هرگز ارزش‌ها و باورهایش را به فراموشی نسپرد.

رئیس اجرائیه کشور حمله به مراسم سالروز شهادت استاد عبدالعلی مزاری را تقبیح کرد و گفت که تروریستان جنایت‌کار با انجام این حمله به فهرست جنایت‌ها و اعمال وحشیانۀ شان افزودند.

وی ابراز داشت که یکی از گروه های تروریستی، زمینه را به فعالیت و اعمال دهشت‌افگنانۀ همۀ گروه های تروریستی در کشور فراهم کرده است و مسئولیت تمام اعمال جنگ‌افروزانه به آنان بر می‌گردد.

داکتر عبدالله عبدالله با ابراز این‌که با تمام وجود درد و رنج مردم را درک می‌کند، تأکید کرد که صلح اولویت ماست و از تمام کوشش‌های خیراندیشانه در راستای تأمین صلح استقبال می‌کنیم.

رئیس اجرائیه گفت که افغانستان روزی آزاد خواهد شد که دیگر گروه‌های تروریستی زمینۀ فعالیت در کشور را نداشته باشند؛ در آن صورت دیگر ضرورت به حضور نیروهای خارجی در افغانستان نخواهد بود.داکتر عبدالله عبدالله باردیگر به وحدت میان سیاسیون در زمینۀ صلح تأکید ورزید و گفت که برای پاسداری از منافع ملی و تأمین صلح سراسری و عادلانه باید دست به دست هم بدهیم.

رئیس اجرائیه با بیان این‌که باید منافع کلان مملکت و ارزش‌های بزرگ را بر منافع زودگذر سیاسی ترجیح دهیم، برخوردهای احساساتی، حسد و خرده‌گیری، سبب می‌شود که راه منافع بزرگ ملت را گم کنیم.

در این محفل، حامد کرزی، رئیس جمهور کشور پیشین، استاد عبدرب رسول سیاف رهبر جهاد و مقاومت، استاد کریم خلیلی، رئیس شورای عالی صلح، محمد یونس قانونی، معاون پیشین ریاست جمهوری، عبدالروف ابراهیمی، رئیس مجلس نمایندگان، عبدالهادی ارغندیوال، رئیس حزب اسلامی افغانستان، ادیب فهیم معاون ریاست امنیت ملی سخنرانی کردند.

ممکن است شما دوست داشته باشید