روزنامه ملی انیس

رئیس اجرائیه در مراسم فراغت دانشجویان طبی کابل: علم مرز ندارد و انتظار داریم که برای مردم و کشورتان بدون در نظر داشت هرگونه مرز تباری، مذهبی، سمتی و سیاسی خدمت صادقانه کنید

داکتر عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه جمهوری اسلامی افغانستان، دیروز  در مراسم هفتاد و نهمین دور فراغت دانشجویان دانشکدۀ طبی کابل و دانشگاه علوم طبی کابل (ابو علی ابن سینا) اشتراک و سخنرانی کرد. رئیس اجرائیه دراین مراسم ضمن تبریکی برای فارغان  خانواده‌های شان و جامعه علمی کشور گفت که پایان این دورۀ تحصیلی یک مرحله مهم بود، اما وارد شدن جوانان دانش‌آموخته به جامعه در واقع وارد شدن به دنیای بزرگِ از مسئولیت‌های جدید است.

داکتر عبدالله عبدالله خطاب به دانشجویان گفت که علم مرز ندارد و انتظار داریم که برای مردم و کشورتان بدون در نظر داشت هرگونه مرز تباری، مذهبی، سمتی و سیاسی خدمت صادقانه کنید، زیرا کشور ما امروز به خدمت صادقانه و تلاش پی‌گیر ضرورت دارد.

رئیس اجرائیه کشور افزود که می‌گویند به دلیل نبود داکتران با تجربه و متعهد، بخش بزرگ از بیماران به خارج از کشور جهت تداوی می‌روند، اما این درست نیست. هنوز استادان و متخصصان متعهد، صادق و با افتخار در این کشور وجود دارند که شما جوانان را تقدیم جامعه کردند و پیشرفت‌های خوبی در بخش صحی صورت گرفته است.

در این مراسم عبدالتواب بالاکرزی سرپرست وزارت تحصیلات عالی گفت که دولت تا سطح کارشناسی (لیسانس) زمینۀ تحصیلی رایگان برای جوانان فراهم می‌کند و انتظار دارد که این جوانان برای کشور شان مصدر خدمات شایسته و صادقانه گردند. آقای کرزی اضافه کرد که پس از سال ۲۰۰۱ پیشرفت‌هایی در بخش تحصیلی کشور به میان آمده‌است، اما بیشتر این پیشرفت‌ها کمی بوده نه کیفی. برای همین وزارت تحصیلات عالی از دو سال به این طرف تلاش می‌کند تا توجه بیشتر روی کیفیت تحصیلات عالی نمایند.

او تأکید کرد که افزون بر تخصص و تعهد، برخورد و رویه نیک داکتران با بیماران از اهمیت ویژه برخوردار است که باید متوجه آن باشید.

فدا محمد پیکار معین وزارت صحت عامه در این مراسم گفت که این وزارت آماده است تا تمامی فارغان دانشکدۀ طبی کابل را جذب کند. زیرا در مناطق غیر شهری با کمبود جدی داکتران متخصص مواجه هستند.

شمس‌الرحمان شمس رئیس دانشگاه طبی کابل گفت که مسئولیت فارغان امروز بزرگ است. زیرا از آموزه‌های دینی است که نجات جان یک انسان برابر با نجات جان بشریت است. شما با وجود دشواری‌های سیاسی، اجتماعی و امنیتی این دورۀ مهم تحصیلی را به پایان رساندید و باید مصدر خدمات صادقانه برای مردم تان باشید.

در این مراسم باقر سعید و شبنا شفیق به نمایندگی از فارغان، از حضور رئیس اجرائیه و مهمان سپاس‌گزاری نموده افزودند که از وضعیت جاری در کشور به خوبی آگاه هستند و برای خدمات صادقانه و شبانه روزی متعهد می‌باشند. آنان همچنان از رفتار نادرست با بیماران انتقاد کرده، وعده سپردند که برای انجام رسالت انسانی‌ شان به خوب‌ترین وجه از هیچ تلاشی دریغ نمی‌ورزند.در پایان برنامه رئیس اجرائیه اسناد تحصیلی فارغ‌التحصیلان این دوره را با دیگر مسئولان دانشگاه طبی توزیع نمود.

ممکن است شما دوست داشته باشید