روزنامه ملی انیس

رئیس اجرائیه در جلسه شورای وزیران: در آتش سوزی مارکیت های کابل، ده ها میلیون دالر خسارات وارد شده است

جلسۀ شورای وزیران جمهوری اسلامی افغانستان، دیروز تحت ریاست داکتر عبدالله عبدالله، رئیس اجرائیه حکومت وحدت ملی برگزار شد.

رئیس اجرائیه کشور در سخنان مقدماتی خویش گفت که متأسفانه به دلیل دوام جنگ در خاص ارزگان، مردم و پولیس تلفات زیاد دادند و شماری هم بیجا شدند. با وزیر دفاع صحبت کرده‌ام و اطمینان دادند که اقدام عاجل می‌نماید. رسیده‌گی به بیجاشده‌گان ارزگان در اولویت ما قرار دارد.

داکتر عبدالله عبدالله گفت که صبح دیروز با نماینده‌گان مردم و بزرگان مناطق مرکزی جلسه داشتیم. آن‌ها از تأخیر در کار حکومت و نحوه ارائه قضیه که گویا جنگ قومی است شکایت داشتند. درحالی‌که طالبان مسئولیت این جنگ را به عهده گرفتند. تاخیر در کار حکومت باعث تلفات غیرنظامیان و بیجاشدن بیشتر مردم گردیده است. اطمینان می‌دهیم که در دفاع از مردم آنچه در توان باشد، دریغ نمی‌شود. مردمی‌که همیشه در صلح و حمایت از نظام قرار داشته، نباید خودشان را بی‌‌دفاع احساس کنند. جلوگیری از پیامدها و عواقب این جنگ مسئولیت همۀ ماست.

رئیس اجرائیه افزود که هفته گذشته یک فروند هلیکوپتر در ولایت فراه سقوط کرد که در نتیجه آن معاون قول اردو، رئیس شورای ولایتی و یکی از اعضای شورای ولایتی تعدادی پیلوت‌ها و هم‌وطنان ما به شهادت رسیده‌اند. به خانواده‌های شهدا تسلیت عرض می‌کنیم.

داکتر عبدالله عبدالله در بخش دیگر صحبت‌هایش گفت که متاسفانه در آتش‌سوزی در مارکیت‌های کابل هموطنان ما خسارات هنگفت دیده‌اند. روز گذشته از ساحه آتش سوزی دیدن کردیم. به متضررین وعده می‌دهیم که برای رسیده‌گی به وضعیت و جبران خساره آنچه در توان دولت باشد، همکاری صورت می‌گیرد. ده‌ها میلیون دالر خسارت وارد شده است و ده‌ها هزار نفر بیکار شدند. کمیسیونی برای بررسی جنبه‌های این حادثه مشخص شده است. هرچند ایجاد کمیسیون‌ها برای مردم یک خبر خوش نیست و مردم تجربه خوشی از تشکیل کمیسیون‌ها ندارند. توقع مردم این است که وقتی کمیسیونی تشکیل می‌شود، به نیازمندی مردم رسیده‌گی و اقدام عاجل کند. وزارت تجارت و صنعت، اتاق‌های تجارت و صنایع موظف شده است که با نمایند‌ه‌گان مارکیت‌ها و دکانداران جلسه بگیرند و گزارش دهند تا اقدامات عملی انجام شود.

رئیس اجرائیه به وزیر امور داخله هدایت داد که در زمینۀ تجهیز و معیاری‌سازی بخش اطفائیه توجه ویژه نماید.

در ادامه، داکتر عبدالله عبدالله گفت که هفتۀ گذشته جایگاه افغانستان دررده‌بندی شاخص‌های کسب‌و کار بانک جهانی ۱۶ مرتبه بهتر شده و این نتیجه رفورم‌ها، تدابیر و اقدامات عملی حکومت بود.

رئیس اجرائیه کشور گفت که در ولایت‌های ننگرهار و لغمان بیشتر از یک ماه می‌شود که برق قطع شده است و مردم شکایت دارند. علاوه بر مشکلات مردم، بخش صنعت هم متضرر شده است. امروز این موضوع در شورای امنیت ملی بحث می‌شود.

داکتر عبدالله عبدالله به نشست قریب‌الوقوع ژنیو اشاره کرد و گفت که برای اشتراک در کنفرانس ژنیو آماده‌گی‌ها گرفته شده و امیدواریم که این کنفرانس برای ادامه تعهدات بین‌المللی، دست یافتن به صلح تطبیق اهداف و اولویت‌های ملی مردم افغانستان موثر واقع شود.

رئیس اجرائیه در بخش دیگر صحبت‌هایش به ساخت دانشگاه بین‌المللی اسلامی اشاره کرد و گفت که سران سازمان همکاری اسلامی پنج سال پیش فیصله کرده بودند که دانشگاه بین‌المللی اسلامی در کابل ساخته شود. اما حکومت قبلی با تغییر فیصلۀ سازمان همکاری اسلامی فرمان داده بود که دانشگاه در ننگرهار ساخته شود. این فرمان مغایر فیصلۀ سران سازمان همکاری اسلامی بوده و آنان حاضر به کمک و پرداخت هزینۀ تعیین شده نیستند. حکومت وحدت ملی با درک این‌ موضوع که اگر بیشتر از این در کار ساخت دانشگاه تأخیر صورت گیرد، احتمالاً دانشگاه بین‌المللی اسلامی در یکی از پایتخت‌های دیگر جهان اسلام ساخته شود، تصمیم گرفته که ساخت آن را در کابل آغاز کند. البته شعبات آن در ننگرهار ساخته می‌شود. حکومت افغانستان فیصلۀ سران کشورهای سازمان همکاری اسلامی را تغییر داده نمی‌تواند.

در ادامه، مسئولان امنیتی در پیوند اوضاع امنیتی کشور به جلسه گزارش ارایه کردند. وزیر داخله گفت که در نتیجۀ عملیات نیروهای امنیتی در هفتۀ گذشته دست‌کم ۳۲۹ تن از دشمنان کشور کشته، ۲۹ تن زخمی و ۴۲ تن دیگر اسیر گردیده‌اند. معین وزارت دفاع ملی نیز از فرستادن نیروهای ویژه به ولسوالی خاص ارزگان خبر داد و گفت که به مشکلات مردم رسیده‌گی می‌شود.

طبق دستور کار مجلس، معاون اول ریاست اجرائیه گزارش بررسی‌ها پیرامون فعالیت داش‌های خشت‌پزی در کابل را به جلسه ارایه داد. بربنیاد گزارش، ۱۰۸۴ داش‌ خشت‌پزی در سراسر کشور فعالیت دارد که فاقد جواز رسمی و قانونی می‌باشند. تنها در کابل ۵۲۳ داش خشت‌پزی فعالیت دارند که روزانه نزدیک به چهار تن ذغال سنگ را به مصرف می‌رساند. معاون ریاست اجرائیه پیشنهاد کرد که طی سه ماه به داش‌های خشت‌پزی مجوز قانونی صادر شود؛ طرزالعمل فعالیت داش‌های خشت‌پزی تهیه و تصویب گردد و در زمینۀ محل فعالیت داش‌ها نیز تصمیم گرفته شود. زیرا در حال حاضر داش‌های خشت‌پزی در نزدیکی محلات مسکونی و زراعتی قرار دارند.

سپس، رئیس اجرائیه کشور گفت که تعقیب گزارش و اجراآت در زمینۀ فعالیت داش‌های خشت‌پزی مسئولیت وزارت تجارت و صنعت است. وزارت تجارت و صنعت پس از رسیده‌گی به وضعیت داش‌های خشت‌پزی در کابل، به ولایات رسیده‌گی نماید. داکتر عبدالله عبدالله گفت که در زمینۀ فعالیت داش‌های خشت‌پزی ضرورت مردم به مواد ساختمانی در نظر گرفته شود.

سپس، وزارت مالیه دربارۀ کنفرانس ژنیوا که به تاریخ ۲۷ -۲۸ ماه جاری برگزار می‌شود، به جلسه گزارش ارایه کرد.

بر بنیاد گزارش وزارت مالیه در نشست ژنیوا، از تعهدات دوجانبه و پیشرفت‌ها و چالش‌ها گزارش ارایه خواهد شد. روی اولویت‌های حکومت در بخش اصلاحات، مبارزه با فساد، تقویت حکومت‌داری خوب بخش‌های معادن، زراعت، زیربنا کاهش فقر، اصلاحات در نهادهای خدمات ملکی، مهاجرین وبیجاشد‌‌گان، خشکسالی، رشد سکتور خصوصی، ارتقای ظرفیت زنان وحقوق بشر تمرکز صورت خواهد گرفت.

در نشست ژنیوا ۶۲ وزیر خارجه و ۳۵ سازمان و ادارۀ بین‌المللی اشتراک خواهند کرد.

همچنان، وزارت مالیه گزارش مصرف بودجه تا ۱۳ عقرب ماه جاری را به جلسه ارایه کرد. بر بنیاد گزارش، تا کنون ۶۸٫۹ فیصد بودجۀ عادی و انکشافی به مصرف رسیده است.

طبق دستور کار مجلس، وزارت اقتصاد از چگونگی پیشرفت پروژه‌های انکشافی دولت طی ربع سوم سال مالی ۱۳۹۷ به شورای وزیران گزارش ارایه کرد.

بر بنیاد گزارش، طی ربع سوم سال مالی ۱۳۹۷ به تعداد ۷۲۴ پروژه انکشافی منظور شده که از این میان ۸۲ پروژه تکمیل گردیده، ۴۷۲ پروژه در حال اجرا است؛ ۳۰ پروژه متوقف می‌باشد؛ ۸۸ پروژه در حال طی مراحل تدارکاتی قرار دارد؛ کار ۵۲ پروژۀ دیگر آغاز نگردیده است. پروژه های تصویب شدۀ سال مالی ۱۳۹۷ شامل ۶۳۰ پروژه انتقالی و ۹۴ پروژه جدید می‌باشد.

بر اساس گزارش وزارت اقتصاد وضعیت پروژه‌های انکشافی نسبت به سال قبل و ربع دوم سال مالی بهبود یافته است.

سپس، وزارت فواید عامه، گزارش کمیتۀ موظف پیرامون مسودۀ قانون تنظیم امور حفظ، مراقبت وبهره‌برداری دارایی‌ها، زیربناها
و تأسیسات را به جلسه ارایه کرد
.

شورای وزیران مسوده قانون مذکوررا در پرنسیب تأیید کرد و به منظور اجراآت بعدی به کمیتۀ قوانین و کابینه محول ساخت.

طبق دستور کار مجلس، وزارت صنعت و تجارت گزارش نهمین جلسۀ تخنیکی بین‌الوزارتی سازمان تجارت جهانی و موافقت‌نامه تسهیلات
تجاری را به جلسه ارایه کرد
.

وزیر تجارت و صنعت با اشاره به گزارش اخیر بانک جهانی، از توجه خاص رئیس اجرائیه به اصلاحات
در بخش تجارت و سکتور خصوصی سپاس‌گزاری کرد
.

وزارت تجارت و صنعت به منظور انجام سریع تعهدات به سازمان تجارت جهانی و بهبود در اجراآت در بخش‌های مشخص، یک سلسله پیشنهادها را به جلسه ارایه کرد. رئیس اجرائیه به منظور رسیده‌گی به پیشنهادات وزارت تجارت و صنعت هدایت داد که هفتۀ آینده جلسه‌یی به اشتراک نمایندگان وزارت تجارت و صنعت، اقتصاد، ادارۀ امور و کمیسیون اصلاحات اداری و خدمات ملکی گرفته شود.

وزارت انرژی و آب گزارش پروژه‌های انرژی قابل تجدید درکشور را به جلسه ارایه کرد. طبق گزارش، افغانستان ظرفیت قابل ملاحظه در زمینۀ استفاده از انرژی قابل تجدید دارد و باید با استفاده از تجارب کشورهای دیگر، به سوی استفاده از انرژی قابل تجدید حرکت کنیم.

بر بنیاد گزارش، هم اکنون پروژه‌های انرژی قابل تجدید در شماری از ولایات جریان دارد و به منظور تسریع و موثریت کار باید تشکیل ریاست انرژی قابل تجدید افزایش یابد و در استخدام کادر با ظرفیت توجه صورت گیرد.

رئیس اجرائیه کشور ضمن سپاس‌گزاری از کار موثر وزارت انرژی و آب گفت که از کار انرژی و آب تشکر می کنیم که انکشاف متوازن و اهمیت استفاده از انرژی قابل تجدید را برجسته ساخته است.

در ادامه فیصله شد که وزارت‌های انرژی و آب، اقتصاد، مالیه، شرکت برشنا، ادارۀ محیط زیست روی پیشنهادها بحث کنند و نتایج جلسۀ شان را در پیوند به طرح وزارت انرژی و آب ارائه نمایند.

ممکن است شما دوست داشته باشید