روزنامه ملی انیس

رئیس  اجرائیه در برنامۀ آگاهی‌دهی زنان و انتخابات: تکرار فاجعۀ انتخابات ۲۰۱۴ قابل تحمل نیست

برنامۀ آگاهی‌دهی عامه در خصوص افزایش مشارکت زنان در انتخابات ریاست‌جمهوری دیروز با حضور داکتر عبدالله عبدالله، رئیس  اجرائیه جمهوری اسلامی افغانستان در قصر سپیدار برگزار شد.

نخست، رئیس  اجرائیه با اشاره به تخلفات و تقلبات در انتخابات سال ۱۳۹۳ گفت: تکرار فاجعۀ انتخابات سال ۲۰۱۴ دیگر برای مردم افغانستان قابل تحمل نیست.

رئیس  اجرائیه کشور می‌گوید که خیر، صلاح و سلامت افغانستان به برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری بسته‌گی دارد و راه دیگری وجود ندارد و حتا آنانی‌که به انتخابات باورمند نیستند نیز به جز پذیرفتن انتخابات راه دیگری ندارند.

داکتر عبدالله عبدالله، سهم زنان در انتخابات را مهم و ارزنده خواند و تاکید کرد، زنان با فداکاری این حق را به دست آوردند و در انتخابات‌های گذشته نقش‌شان را به درستی بازی کرده‌اند. پس باید در این روند ملی در محراق توجه قرار داشته باشند.

به گفتۀ رئیس  اجرائیه کشور، سهم وزارت امور زنان و ریاست‌های مربوط آن در آگاهی دهی در مورد انتخابات بسیار مهم است؛ اما این سهم به معنای حمایت از یک نامزد مشخص نیست. نباید ریاست امور زنان ولایات در این خصوص سلیقه‌یی برخورد کند. هر رئیس  حق دارد که به نامزد مورد نظر خود رأی بدهد؛ اما هیچ ادارۀ حکومتی حق ندارد به نفع یک نامزد مشخص کمپاین کند.  

رئیس  اجرائیه کشور با ابراز این‌که در این کنفرانس سه روزه نظریات خود را برای بهبود مشارکت زنان در انتخابات ریاست‌جمهوری خواهد داشت، تاکید کرد که حضور زنان در انتخابات بسیار مهم و حیاتی است. هرچند انتخابات چالش هایی خواهد داشت، اما همه باید وظیفۀ خود را در برگزاری یک انتخابات شفاف و سالم ادا نماییم.

پیری مایادون، سفیر اتحادیه اروپا با سپاس‌گزاری از رئیس  اجرائیه و وزارت امور زنان به خاطر تدویر این برنامه گفت: درحالی‌که زمان کمی به تدویر انتخابات باقی مانده، تدویر این نشست مهم و به‌جا است.

سفیر اتحادیه اروپا ابراز امیدواری کرد که مردم افغانستان شاهد برگزاری یک انتخابات خوب باشند و تاکید کرد که پیشرفت‌های خوبی را در پروسه انتخابات و روند گفت‌وگوهای صلح شاهد هستیم و همین طور شاهد حضور خوب زنان در نشست قطر بودیم.

به گفتۀ سفیر اتحادیه اروپا، حضور زنان در انتخابات پارلمانی کمرنگ بوده‌است، اما اکنون حضور زنان درانتخابات پیش‌رو به عنوان نامزد و شرکت شان به عنوان رأی‌دهنده‌گان امیدوار کننده‌است و حضور و فعالیت‌شان در این روند به معنای تقویت دموکراسی، مردم‌سالاری و ارج گذاشتن به مسایل حقوق بشری است.

او همچنان گفت، در گفت‌گوهای صلح که زنان نقش داشتند، ۸۰ درصد شفافیت در موافقت‌نامه‌ها دیده می‌شود. درحالی‌که این شفافیت در گفت‌وگوهایی که زنان نقش چندانی ندارند، دیده نمی‌شود. بنابراین ما خواهان حضور پررنگ زنان در گفت‌وگوهای صلح هستیم.

حوا علم نورستانی رئیس  کمیسیون مستقل انتخابات تاکید کرد که اکنون زنان درکمیسیون انتخابات و در سطوح بلند این کمیسیون نقش اساسی و تصمیم‌گیرنده دارند که می‌تواند در برگزاری یک انتخابات شفاف و سالم کمک کند.

خانم نورستانی می‌گوید، مشارکت فعال زنان در انتخابات گذشته نشان داد که زنان نسبت به سرنوشت‌شان احساس مسوولیت می‌کنند و زنان نسبت به هر کس دیگری دغدغه‌های امروزی را در سر دارند و نقش سازندۀ درانتخابات داشتند.

رئیس  کمیسیون انتخابات، برگزاری یک انتخابات شفاف و سالم را وابسته به همکاری احزاب سیاسی، نهادهای مدنی، نامزدان انتخابات و حضور پررنگ مردم دانست.

دلبر نظری وزیر وزارت امور زنان در این کنفرانس گفت، رأی دادن و حضور در انتخابات به معنای حمایت از قانون، مردم‌سالاری و حقوق بشر است.

وزیر وزارت امور زنان می‌گوید، برنامۀ آگاهی‌دهی عامه در ۲۲۴ ولسوالی و ۳۴ ولایت انجام خواهد شد که بدون شک مشارکت و سهم زنان در انتخابات را بلند خواهد برد.

بانو نظری، از وزارت حج و اوقاف، نهادهای امنیتی، رسانه‌ها و نهادهای مدنی خواست تا آنان را در اجرای برنامۀ آگاهی‌دهی عامه برای مشارکت زنان در انتخابات حمایت و همکاری کند.

ممکن است شما دوست داشته باشید