روزنامه ملی انیس

رئیس اجرائیه: حقوق زنان قربانی صلح نخواهد شد

داکتر عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه جمهوری اسلامی افغانستان، در برنامۀ ارایۀ یافته‌های گزارش پژوهشی در مورد دسترسی دختران به تعلیم و تربیه گفت: صلح برای افغانستان یک نیاز مبرم است. اما افغانستان به گذشته برنخواهد گشت، حقوق زنان قربانی مذاکرات صلح نخواهد شد.

گزارشی که از سوی نهاد تحقیقاتی حقوق زنان، از شش ولایت کشور ارائه شده است بر مبنای آن، نزدیک به سه میلیون کودک در حال حاضر از حق دسترسی به تعلیم و تربیه محروم هستند که بالاتر از ۶۰ درصد آنرا دختران تشکیل می‌دهند.

ناامنی، فرهنگ ناسالم، فقر، خشونت‌های خانوادگی، دوری راه، کمبود استادان اناث در مکتب‌ها، آزار و اذیت‌های جنسی، ازدواج‌های زودهنگام از مهم‌ترین عوامل ترک کردن دختران از مکتب‌ها بشمار می‌رود.

میرویس بلخی، وزیر معارف کشور گفت که این وزارت برداشتن موانع دسترسی دختران را به آموزش و پرورش در اولویت قرار داده و بخاطر مصونیت آنان به تعلیم و تربیه، گام‌های جدی برداشته شده است، از جمله؛ ساختن ۱۱۰۰ مکتب دخترانه، استخدام ۷۵۰۰ معلم زن و تشویق دونرها به خاطر کمک به خانواده‌های فقیر و ترغیب آنان به خاطر فرستادن دختران به مکتب‌ها. قرار است تا سال آینده حدود سه هزار مکتب در سراسر کشور ساخته شود و ۵۵۰۰ معلم زن نیز استخدام گردند.

نبیله مصلح معین وزارت امور زنان گفت: کار برای رفع محرومیت‌ها و محدودیت‌های زنان در عرصه‌های آموزش و پرورش، نباید به یک یا چند وزارت خلاصه شود، باید خانواده‌ها نیز در این بخش همکاری جدی نمایند.

داکتر عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه کشور بیان داشت: آموختن علم برای زن و مرد فرض است. هرگونه مخالفت با درس و تعلیم دختران در مخالفت با متون دین مبین اسلام قرار دارد.

رئیس اجرائیه کشور تأکید کرد که دسترسی زنان به تعلیم و تربیه و مشارکت آنان در سطوح مختلف جامعه از اولویت‌های حکومت است و رشد و ترقی در کشور بدون مشارکت زنان ناممکن می‌باشد. تعلیم و تربیه حق طبیعی دختران و زنان است و هیچ‌کسی نمی‌تواند این حق را از آنان بگیرد.

داکتر عبدالله عبدالله از جامعه بین‌المللی، نهادهای مدنی و ادارات دولتی که در زمینۀ دسترسی دختران به تعلیم و تربیه کار می‌کنند، قدردانی نمود و نیز کسب جایزۀ جهانی صلح را به خانم زرقا یفتلی رئیس نهاد تحقیقاتی حقوق زنان و اطفال تبریک گفت.

رئیس اجرائیه جمهوری اسلامی افغانستان در پایان از علما، نهادهای جامعه مدنی و گروه‌های مختلف اجتماعی خواست که در زمینۀ دسترسی دختران به تعلیم و تربیه همکاری نمایند.

ممکن است شما دوست داشته باشید