روزنامه ملی انیس

رئیس‌جمهور: ما صلح در مکۀ معظمه می خواهیم، صلح مکه شیرین است

محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان که در راس یک هیأت عالی‌رتبۀ دولتی دیروز به ولسوالی غنی‌خیل ولایت ننگرهار  سفر کرد، در نشستی با حضور بزرگان ولسوالی های اچین، نازیان، مومند دره و غنی‌خیل، اشتراک و سخنرانی کرد.

به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری به آژانس باختر، در این نشست ابتدا، شاه‌محمود میاخیل والی ننگرهار صحبت کرد و با ابراز خوش‌آمدید به رییس جمهور و هیئت همراه، گفت که هماهنگی، همکاری خوب و ظرفیت میان مردم ننگرهار و ادارات ملکی و نظامی این ولایت برای همه روحیۀ خوب برای انجام خدمات بیشتر می دهد. وی افزود : به مشکلات از راه های معقول رسیدگی می نماییم، وحدت مردم را حفظ می کنیم، ننگرهار و افغانستان را با فکر مشترک و قوت بازوی خود آباد می سازیم.

سپس، ملک نذیر به نمایندگی از مردم و حاجی معاون به نمایندگی از خیزش مردمی، گفتند: خرسندیم و افتخار داریم که در تاریخ کشور برای اولین‌بار رئیس جمهور افغانستان به شینوار تشریف آورده است. شما امروز به این منطقه‌ آمده‌اید که چند وقت قبل، حتی ولسوال نمی توانست از چهاردیوار ولسوالی بیرون آید.

آنان از شجاعت و مبارزه مردم و نیروهای امنیتی و دفاعی در تصفیۀ مناطق متذکره، قدردانی کردند و با تاکید گفتند: ما آن صلح باعزت و دوامدار را می خواهیم که شما خواهان آن هستید .

بزرگان یادشده گفتند که شوروی ها در زمان تجاوز به افغانستان، یک و نیم میلیون افغان را شهید کردند، اما در اینجا شکست خوردند. آنان به افغانستان صلح نمی آورند، بلکه در پی انتقام‌گیری هستند و نه صلح مسکو و نه هم حکومت موقت به نفع افغانستان است.

آنان پیشنهاد کردند که به‌خاطر مذاکرات صلح، در کابل به طالبان دفتر داده شود و همچنان آنها یکبار دیگر از تلاش ها و فداکاری های نیروهای امنیتی و دفاعی قدردانی کردند و خواهان تمویل و حمایت نیروهای خیزش مردمی شدند.

سپس، رئیس جمهور صحبت کرد و با تشکر از استقبال آنان، گفت : من به‌خاطر سپاسگزاری از مردم ننگرهار به خصوص مردم  شینوار و مومنددره آمده ام، زیرا آنان یکبار دیگر مانند نیاکان قهرمان خویش، شملۀ افغانستان را بلند کردند. .

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: می خواهم از همین‌جا به تمام افغانستان تبریک بگویم که آن ابر سیاه و غبار تیره که مردم فکر می کردند تمام شدنی نیست، به برکت قهرمانی ها و فداکاری های مردم ننگرهار و نیروهای امنیتی و دفاعی، از بین برده شد.

رئیس جمهور کشور گفت که قهرمانی های مردم ننگرهار تنها برای ننگرهار نه، بلکه به تمام افغانستان افتخار است، زیرا مردم دوشادوش نیروهای امنیتی و دفاعی در برابر دشمن ایستادگی کردند.

رئیس جمهور گفت که در گذشته هماهنگی نبود، مگر امروز در نتیجۀ کار کردن با مردم و نمایندگان واقعی آنان، هماهنگی و همکاری با نیروهای امنیتی و دفاعی به میان آمده است. وی افزود که در هلمند، کاپیسا و تمام افغانستان، این معادله عملی و به موفقیت خواهد انجامید.

محمد اشرف غنی از قومندان قول اردوی ۲۰۱ سیلاب، قومندان امنیه ننگرهار و رئیس امنیت آن ولایت به‌خاطر اینکه در هماهنگی با مردم ولایت ننگرهار همانند برادر کار و همکاری کرده اند، تشکر کرد. وی به تمام خانواده های شهدا تسلیت گفت و اطمینان داد که فداکاری های آنان هیچ‌گاه فراموش نخواهد شد.

رئیس جمهور گفت : ما صلح در مکۀ معظمه می خواهیم، صلح مکه شیرین است و یا صلح مسکو؟ مردم می گویند که به مکه معظمه نرفتند، به مسکو رفتند. امید است به این پرسش مردم پاسخ بگویند. وی افزود که صلح باعزت و پایدار آمدنی است و من همیشه حاضر هستم که برای این چنین صلح، سر خود را فدا نمایم.

رئیس جمهور افزود: آنانی که می گویند به خاطر صلح کرسی ات را قربان کن، کرسی که مال پدر و پدر کلانم نیست، بلکه امانت مردم بوده است و اختیار آن را مردم دارند. وی گفت: شماری از همسایه ها می گویند: یک افغانستان ِمی خواهیم که اشرف غنی در آن نباشد، مگر آن ها از اشرف غنی نه، بلکه از مغز و تدبیر او می هراسند.

محمد اشرف غنی گفت که آیا آب و جلغوزه از پدرشان است که بالای آن دعوا می کنند و یا از ما است؟ وی با تاکید گفت که افغان ها مردم باعزت هستند، زندگی و صلح باعزت می خواهند، زیرا در صلح با عزت، منافع و عزت همه مصوون است.

رئیس جمهور گفت: طالبان برای مذاکرات صلح به کابل بیایند، دفتر برای شان می دهیم و امنیت شان را نیز می گیریم و مانند عید سعید فطر آن را مدیریت می کنیم. وی افزود که ما ملت واحد هستیم و این وطن بر اساس کدام قرارداد خارجی ساخته نشده است، این را اجداد و نیاکان ما با فداکاری و قربانی سرهای شان حفاظت کرده اند.

رئیس جمهور کشور گفت : در عمل برای همه ثابت کردم که وطن ما چهارراه  و قلب آسیا است. در گذشته که تورخم را مسدود می کردند، کابل به لرزه می افتاد و اکنون که ما آن را مسدود کنیم، اسلام آباد به لرزه می آید، ما این کار را نمی کنیم، چون ما مردم فصل نه، مردم وصل هستیم.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد که ریاست جمهوری به اراده و رای مردم است، کسانی که منشور خدمت به مردم را نداشته باشند، مردم از آنان تشکر نموده، اما برای شان رای نمی دهند، مزیت نظام مردم سالار  این است که اراده و ثبات مردم در آن نهفته است.

محمد اشرف غنی به بزرگان شینوار و مومند اطمینان داد که خانه های شان را که دشمن ویران کرده است، دوباره آباد می کند و بعد از  بررسی هیات تعیین شده، از زیان های وارده و معلومات مردم، سرمایه گذاری و بازسازی اساسی صورت خواهد گرفت، تاننگرهارِ آباد و مرفه داشته باشیم.

ممکن است شما دوست داشته باشید