روزنامه ملی انیس

ذبیح الله امانی سخنگوی والی ولایت سرپل : برای تصفیه و سرکوب دشمن در ولایت سرپل به نیروی بیشتر نیاز است

پرسش : امانی در حال حاضر وضعیت امنیتی در اطراف مقام ولایت سرپل چگونه است ؟

پاسخ : وضعیت در ولایت سرپل حالت جنگی دارد . عملیات های مشترک نیرو های دفاعی کشور در استقامت های اطراف شهر و در قسمت های قشقری که چند روز قبل به دست دشمن افتاده بود به شد ت ادامه دارد . نیرو های تازه نفس کوماندو و سایر قوت های نظامی مستقر در ولایت سرپل در حال نبر د سخت علیه دشمن قرار دارند .در حال حاضر قوت های ما در استقامت مراکز دشمن پیشروی های را نصیب شده اند که نتایج این عملیات بعد به اطلاع مردم افغانستان رسانیده خواهد شد .

پرسش : رسانه ها  ی کشور سه روز قبل گزارشی را مبنی بر پیشروی مخالفان مسلح در دو کیلومتری مرکز ولایت سرپل به نشر رسانیده بودند حال این وضعیت  ادامه دارد یا دشمن عقب زده شده است .

پاسخ :  اکنون نیرو های امنیتی ولایت سرپل و نیرو های که به کمک مردم سرپل به این جا آمده اند از سه روز به این سو مصروف عقب زدن دشمن در اطراف شهر و مقام ولایت برای دفاع از مردم  می باشد  .این نیرو ها تا حال پیشروی های زیاد داشته اند و به  دشمن  تلفات  زیاد وارد شده است درگیری در چندین استقامت جریان دارد و همین اکنون نبرد سخت میان قوت های امنیتی و دشمن در استقامت اطراف ولسوالی شولگره که یکی از ولسوالی مرزی ولایت بلخ است و هم مرز با ولایت سرپل است ادامه دارد .دشمن از ساحات نزدیک به مقام ولایت عقب زده شده و فعلاً  در ۱۳ کیلوی متری ولایت  حضور دارد . اکنون نیرو های ما  در استقامت جنوبی ولایت  در حال جنگ با دشمن قرار دارند .

پرسش :شما  گفته بودید دشمن تلاش دارد  تا چاه نفت را مورد حمله قرار دهد . منظور دشمن از این حمله چیست آیا چاه های نفت قابل استفاده است یا نه ؟

پاسخ : در حال حاضر چاه نفت در ولایت سرپل  یکی از برنامه های حمله دشمن می باشد . چند سال قبل برای استخراج این چاه دولت قرار داد آن را با یکی از کمپنی های چینی و افغانی پروتوکول کرده  و تا  اکنون استخراج آن ادامه دارد . تلاش تروریستان و دشمنان مردم افغانستان هم تصرف همین چاه است تا از استخراج نفت آن به نفع خود کار بگیرند .

پرسش :به نقل  از رسانه ها صد ها تن از مردم ولایت سرپل به خاطر دفاع از ولایت شان در مقابل دشمن از نیروی های امنیتی اعلام حمایت کردند آیا تا حال از این نیروی مردمی در مقابل دشمن استفاده شده یا خیر ؟

پاسخ :سه روز قبل ده ها تن  از باشند گان ولایت سرپل دریک گرد همایی بزرگ حمایت شان را به خاطر دفاع شهراز نیرو های امنیتی  اعلام کردند تا  دربرابر دشمن با تمام توان استادگی نموده اجازه تصرف شهر را به تروریستان ندهند اکنون  این نیروی مردمی در استقامت جنوب شهر در حال نبر د شد ید  دشمن قرار دارند آن ها به مردم و نیرو های امنیتی شان وعده کرده اند که با تمام قوت از تمام امکانات دست داشته به خاطر دفاع از شهر و مردم شان آماده جنگ در مقابل تروریستان هستند .پرسش :قبلاً گزارش های نشر شد ه  که در ولایت سرپل تروریستان داعش با سایر دهشت افگنان جابجا شده اند در حملات چند روز گذشته کدام یکی از این گروه ها بالای شهر حمله ور شده بودند ؟

پاسخ : حملاتی که در چند روز گذشته بالای مرکز شهر صورت گرفت گروه طالبان بوداما سازمان دهی این جنگ ها از سوی خارجی  ها رهبری می شد چون در جریان جنگ واضح شد که خارجی ها اشتراک دارند .

پرسش : سرپل یکی از ولایت های کوهستانی و صعب العبور است دشمن از این راه های صعب العبور چگونه  اکمالات می شوند ؟

پاسخ : ولایت سرپل با ولایت های نا امن دیگر هم مرز است سقوط ولسوالی کوهستانات که چند سال قبل به دست دشمن افتاد بزرگترین ضربه یی بود برای نا امن ساختن ولایت سرپل . دشمن ولسوالی کوهستانات را یک مرکز مستحکم  برای آموزش و پرورش نیرو های تروریستی و تربیه افراد انتحاری ساخته این ولسوالی توانسته  تمام ولسوالی و حتا مرکز ولایت را زیر تهدید قرار دهد. از این رو کوهستانات باید از وجود دشمن پاک سازی شود چون موجودیت تروریستان در کوهستانات تهدید جدی برای دیگر ولایت  های همجوار می باشد .

پرسش : چه تعداد نیروی کمکی به ولایت سرپل از مرکز فرستاده شده است ؟

پاسخ : یک تعداد نیروی کوماندو از سوی دولت به ولایت سرپل اعزام شده است و این نیرو ها اکنون در برابر دشمن در جنگ قرار دارند اما برای تصفیه کامل ساحات که از اثر حملات اخیر دشمن به دست شان افتاده است این نیرو ها کافی نیست. از حکومت مرکز ی خواهان اعزام نیروی بیشتر برای سرکوب و تصفیه  ساحات از وجود دشمن می باشیم .

پرسش : پلان های بعدی شما برای عقب راندن مخالفان مسلح دولت ازاطراف  شهر چیست ؟

پاسخ : در این مورد باید متذکر شوم که رهبری نظامی و ملکی در ولایت سرپل تمام توجه شان را به خاطر سرکوب دشمن  تمرکز داده  وبر حفظ ساحاتی که زیر کنترول نیرو های امنیتی ما قرار دارد تلاش می نماید  ، مردم سرپل از حکومت مرکز خواهان کمک عاجل و فرستادن نیرو بیشتر در این ولایت اند و خواهان یک عملیات بزرگ برای سرکوب و تصفیه مناطقی که به دست دشمن قرار دارد می باشند.در بعضی ساحات نیرو های ما در حالت دفاعی قرار دارند ما نمی توانیم که با این کمیت  کم ساحات از دست رفته را از وجود دشمن تصفیه نماییم . 

ممکن است شما دوست داشته باشید