روزنامه ملی انیس

دونالد ترامپ: در کاهش تنش‌ها با ایران پیشرفت شده‌است

دونالد ترامپ رئیس جمهور ایالات متحده روز سه‌شنبه ۱۶ جولای در سخنرانی به کابینه‌اش در مورد ایران گفت، پیشرفت‌های زیادی در ارتباط با کاهش تنش‌ها بدست آمده‌است.

این اظهارات ترامپ اشاریست به آن تلاش‌هایی واشنگتن که می‌خواهد ایران را برای مذاکره در مورد برنامه راکتی‌اش آماده سازد.رئیس جمهور ترامپ در اظهارات‌اش سخنان مایک پامیپو وزیر خارجه ایالات متحده را تکرار کرد که او نیز به کابینه کشورش گفت ایران ابراز آمادگی کرده تا در مورد برنامه راکتی خود با واشنگتن گفتگو کند.

پامپیو در اظهاراتش گفت که اقدامات امریکا در مورد ازدیاد تحریم‌ها بر ایران بسیار مؤثر ثابت شده‌است و از همین‌رو به گفته او مقامات ایرانی حاضر شده‌اند تا برای نخستین بار در مورد برنامه راکتی کشور شان با واشنگتن مذاکره کنند. اما او جزئیات بیشتر در این مورد ارائه نکرده‌است.

مایک پامپیو افزود: “در صورتی‌که واشنگتن ستراتژی‌اش در قبال ایران را به گونه مناسب ادامه دهد  این فرصت را خواهد داشت تا در باره یک توافقی مذاکره کنند که در واقع بتواند ایران را از دسترسی به سلاح هسته‌ای باز دارد.”

ظاهراً اشاره وزیر خارجه ایالات متحده به اظهارات همتای ایرانی‌اش در گفتگو با شبکه تلویزیونی
“ان- بی- ‌سی” است.

محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران روز دوشنبه به این شبکه گفت که ایران فقط در صورتی برنامه راکتی‌اش را متوقف خواهد ساخت که امریکا فراهم نمودن سلاح به عربستان سعودی و امارات متحده عربی را متوقف سازد.

عربستان سعودی و امارات متحده عربی دو رقیب دیرینه ایران در منطقه به شمار می‌روند.از سوی دیگر علی‌رضا میر یوسفی سخنگوی مأموریت ایران در سازمان ملل متحد در تویترش هر نوع مذاکره در مورد برنامه راکتی ایران با واشنگتن را رد کرده‌است.او گفته که اظهارات محمد‌جواد ظریف وزیر خارجه ایران در این مورد تعبیر نادرست شده‌است.

تشدید تنش‌ها میان ایران و ایالات متحده به سال گذشته میلادی بر می‌گردد زمانی‌که واشنگتن از توافق‌نامه هسته‌ای ۲۰۱۵ ایران خارج شد و وضع تحریم‌ها بر تهران را از سر گرفت.

ایالات متحده می‌گوید که ایران بزرگترین حامی تروریزم است و برنامه راکتی بالستیک خود را بر خلاف قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل ادامه می‌دهد.

اما ایران می‌گوید برنامه راکتی‌اش هدف دفاعی دارد. رئیس جمهور دونالد ترامپ در سخنان خود به کابینه‌اش گفت که خواهان برقراری روابط خوب با ایران است اما ایران نمی‌تواند سلاح هسته‌‌ای داشته باشد.

او هم‌چنان تأکید کرد که ایران باید از آزمایش راکت‌های بالستیک خودداری کند.

ممکن است شما دوست داشته باشید