روزنامه ملی انیس

دولت افغانستان برای حل معضل جاری در کشور تأکید دارد که باید مذاکرات میان افغانان شکل گیرد

محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان می‎گوید:هیچکس نسبت به ما ارادۀ محکم‌ تر برای صلح ندارد اما خشونت، راه ایجاد هم‌پذیری نیستقرار است دور تازه یی از گفتگوهای سیاسی میان نمایندگان امریکا و طالبان به زودی در دوحه قطر از سرگرفته شود.

زلمی خلیل زاد نماینده ویژه وزارت خارجه امریکا برای افغانستان که هیئت امریکایی را در مذاکرات سیاسی با طالبان رهبری می کند خوشبین است که در دور تازه مذاکرات پیشرفت های به دست آید.

در حالی که حرف ازبرگزاری دورتازه گفتگو ها میان نمایندگان امریکا و طالبان است٬ طالبان خشونت ها را بیشتر کرده اند. حوادث پی‎هم هراس افگنانه در قندهار٬انفجار یک موتر بمب درمقابل  در ورودی پوهنتون کابل٬ وقوع چند حادثه تروریستی در ننگرهار٬ همچنان وقوع حوادث تروریستی دربلخ ٬هلمند٬غزنی وجا های دیگرهمه نشانه از تحرک طالبان برای امتیاز گیری در میز مذاکره است .

امتیازگیری هایی که به قیمت خون شمار زیادی از افغانان  ازدیاد یتیم و بیوه درکشورانجامید.

دولت افغانستان برای حل معضل جاری در کشور تأکید دارد که باید مذاکرات میان افغانان شکل گیرد ٬ زیرا افغانان درد مشترک ورنج مشترک دارندودر وجود زبان مشترک آنان می توانند زودتر به هدف برسند.

دولت افغانستان برای ایجاد فضای باورواعتمادو تسریع روند حل سیاسی کشورچندین بار پیشنهاد آتش بس داده است مگر گروه طالبان آن را رد کرده اند. روی این دلیل است که رئیس جمهورمی گوید: هیچکس نسبت به ما ارادۀ محکم‌تر برای صلح ندارد اما خشونت، راه ایجاد هم‌پذیری نیست.

اماطالبان نشست با دولت افغانستان را رد می کنند مگر برخلاف با خارجی ها وارد بحث می شوند. این نشان می دهد که آنان بیشتر در پی تامین منافع بیگانگان اند .

محمد اشرف غنی در رابطه به خشونت های اخیر طالبان واکنش صریح داشت .

او می‌گوید که تأمین صلح، به زور و جبر ممکن نیست: (به‌زور و به جبر، کسی تسلیم نمی‌شود – خصوصیت افغانان این است. ما از طالبان، خط تسلیمی نخواستیم، مذاکره خواستیم؛ آبرومندانه برای یک صلح پایدار. آنان هم باید قبول کنند که با افغانانی طرف استند که همه اراده دارند.)

رئیس‌جمهور، از این گروه می خواهد تا به خشونت‌ها پایان دهند و برای تأمین صلح و آبادی کشور تلاش کنند وبه آدرس طالبان می گوید:( وقتی مذاکره چند روز بعد یا چند هفته بعد شروع می‌شود، چرا بر افراد بی‌گناه حمله می‌کنید؟)

سرور دانش، معاون دوم رئیس‌جمهوری هم به آدرس طالبان حرف واضح دارد او در تازه ترین اظهاراتش گفته است ( گروه طالبان نمی‌‌توانند روند صلح را تنها از راه مذاکره با امریکا به پیروزی برسانند طالبان اگر فکر می‌کنند که تنها با مذاکره با ایالات متحده‌ امریکا می‌توانند صلح را به پیروزی برسانند، این یک خیال بیش نیست. طرف عمده‌ جنگ مردم افغانستان هستند که باید تصمیم بگیرند.)

پس وقت آن فرا رسیده است  که طالبان ستراتیژی و راهکار معقول را در پیش گیرند کاری کنند که نتیجه آن اعاده ثبات در افغانستان باشد و تا زمانی که گروه طالبان به تغییر استراتیژی جنگی، کاهش خشونت، پذیرش آتش‌بس و مذاکرات میان افغانان آنهم به رهبری حکومت افغانستان تن ندهند، سخن گفتن از صلح یک شعار بی‌محتوا و فریب ‌دادن افکار عمومی جهان است.

با تأسف٬ برخورد راهبردی و افزاری شمار معینی از کشورها٬طالبان را در موقعیت قرارداده است که آنان برنامه وخواست های بلند پروازانه یی پیش گرفته اند هم خود وهم افغانستان را وارد بازی های جدید استخباراتی و سیاسی کرده اند.

شماری از سیاسیون و آگاهان امور مطرح می کنندکه  روسیه طالبان را یک نیروی بازدارنده محلی در برابر داعش می داند و آز آنان حمایت می کند٬چین که در پی کوبیدن منافع امریکا در منطقه است طالبان را از دریچه پاکستان نظارت می کند٬ ایران ٬ سعودی٬ قطر٬ امارات عربی هم در رقابت های منطقه یی شان به دنبال طالبان افتاده اند وامریکا هم به خاطری که طالبان را دوباره به دست آورد و آنان را از رقبای خود جدا کند٬ برای طالبان امتیاز دهی می کند در حالی که همه این مسایل و دست کشیدن ها٬ مؤقتی است مگررهبران طالبان به خاطر منافع شخصی شان و غریزه قدرت همه این  ناهنجاری هارا نادیده می گیرندوآنان اراده برای صلح ندارند. ا- ب

ممکن است شما دوست داشته باشید