روزنامه ملی انیس

در ۶ ماه گذشته بیش از ۱۰ هزار مجرم ساله بازداشت شده اند

محمدمسعود اندرابی، سرپرست وزارت داخله، می‌گوید که در جریان ۶ ماه گذشته، بیش از ۱۰ هزار مجرم ۱۲ تا ۲۵ ساله، در سراسر افغانستان، توسط نیروهای پولیس، بازداشت شدند.
اندرابی، این سخنان را دیروز طی نشستی در ولسی جرگه، ارائه کرد. مجلس نمایندگان، محمد مسعود اندرابی، سرپرست وزارت داخله و احمدضیا سراج، سرپرست ریاست عمومی امنیت ملی را، به خاطر وضاحت در مورد برنامه‌ی میثاق امنیتی، فراخوانده بود.
آقای اندرابی، در این مجلس، گفت که افراد بازداشت‌شده، کودکان و جوانان اند و این موضوع، نشان می‌دهد که افغانستان، با یک معضل اجتماعی رو به رو است.
به گفته‌ی او، برای رفع این معضل اجتماعی، نیاز است تا مردم و سایر نهادها، بسیج شوند.
اندرابی، گفت: «هم اکنون، جوانانی که یک چاقوگگ در جیب شان است و در یک کوچه می‌خواهند یک نفر را بزنند و موبایلش را بگیرند، خیلی زیاد است؛ از این گونه افراد به هزاران نفر در این شهر وجود دارد که در برنامه‌ی میثاق امنیتی، به این مشکلات توجه خواهد شد.»
او، تصریح کرد، در گذشته، میزان بازداشت‌ها بالا بود؛ اما سطح جرایم پایین نمی‌آمد و به همین دلیل، تلاش شد تا رابطه‌ی نیروهای امنیتی با مردم، سازمانی شود.
آقای اندرابی، گفت که در برنامه‌ی میثاق امنیتی، به هیچ کسی سلاح توزیع نشده و تنها از مردم برای تأمین امنیت درخواست همکاری می‌شود. او افزود که این برنامه، تنها به خاطر کاهش جرایم جنایی، روی دست گرفته شده است.
از سویی هم، احمدضیا سراج، سرپرست ریاست عمومی امنیت ملی، گفت که نمایندگان مجلس، سند میثاق امنیتی را در اختیار دارند، اما مطالعه نکرده‌اند. «اگر سند میثاق را مطالعه می‌کردید، در مورد آن نگران نمی‌بودید.»
سراج، گفت که میثاق امنیتی، ساختار جداگانه‌ای نیست که بودجه داشته باشد و این برنامه، تنها یک قرارداد میان حکومت و مردم است و هیچ چیزی فراتر از آن نیست.

ممکن است شما دوست داشته باشید