روزنامه ملی انیس

درگیری پولیس فرانسه با جلیقه‌زرد‌ها و معترضان به قانون بازنشستگی

پولیس فرانسه روز شنبه در پاریس با جلیقه‌زردها و معترضان به قانون تازه بازنشستگی در این کشور درگیر شدند و برای متفرق ساختن آنها به سویشان گاز اشک‌آور شلیک کردند.

روز شنبه شماری از اعضای جنبش جلیقه‌زردها، جنبش ضددولتی در فرانسه، به صفوف چند هزار نفری پیوستند که برای اعتراض به قانون جدید بازنشستگی و مستمری در این کشور راهی خیابان‌های پاریس شده بودند.

درحالیکه شماری از معترضان تلاش داشتند دیواره‌های حفاظتی موقت اماکن گردشگری را بردارند و به آتش بکشند، پولیس برای متفرق کردن این تظاهرکنندگان از گاز اشک‌آور استفاده کرد.

این در حالی است که با اعتصاب گسترده  کارکنان حمل و نقل، برنامه خطوط مترو و اتوبوس پاریس و شماری از دیگر شهرهای فرانسه از اوائل ماه جاری میلادی با اختلال
 روبرو بوده‌ است.

نمایندگان اتحادیه‌های کارگری اعلام کرده‌اند به مقاومت و اعتصاب ادامه خواهند داد تا دولت ماکرون در تصمیم اخیر خود بازنگری
کند.

قانون تازه بازنشستگی در فرانسه، قصد دارد راویه‌های مختلف بازنشستگی را یکسان‌سازی کند و سن بازنشستگی را نیز از ۶۲ سال به ۶۴سال افزایش بدهد. اصلاحات تازه این قانون همچنین در شماری از موارد از میزان مستمری‌ها خواهد کاست.

ممکن است شما دوست داشته باشید