روزنامه ملی انیس

درمذاکرات صلح باید با تصمیم عاقلانه به بحران کشور خاتمه داد

ازدیدگاه اسلام صلح پایدار وآرامش جوامع بشری، جزدرسایه ایمان، صداقت، وفابه عهد و همزیستی مسالمت آمیزدرکشور ومنطقه  محقق نمی شود. حلقه اجتماعات بشری که ازنظر زبان ، نژاد، ثروت ومنطقه جغرافیایی و… متفاوت اند فقط روابط خوب ، داشتن اعتماد به یک دیگر،حسن همجواری وعمل به آنچه که برای مردم خودویادرسطح منطقه  وعده می دهند، می باشد.

مسئله صلح در اسلام موضوعی اصیل و ریشه داری است که ارتباط ، پیوند ناگسستنى محکمى باطبیعت و زندگى انسان دارد.  زندگی همراه با سازش و مسالمت از نیازهای فطری بشری است.

 مردم در جامعه ای که برصلح اعتقاددارند و در آن با هم زندگی مسالمت آمیزی تقاضاداشته باشند،امکان برقراری امنیت وجود دارد. همکاری میان آنان همراه با مودت و مسالمت را رقم زده و مردم  به سوی پیشرفت،طرقی و علم رهنمون می شوند. جنگ وخشونت در یک اجتماع، منطقه وجهان؛احساس، ترحم ومحبت  میان مردم را از بین می برد.

 نه تنها اتحاد،مراوده وهمکاری راازمیان برداشته بلکه به اختلافات دامن و به شیرازه زندگی همگان صدمه می زند.

امروزه دست یابی به علوم ازمهمترین نیازهای جامعه محسوب می شود. درچنین فضایی چگونه می توان به تحصیل ، پیشرفت ودست یابی به علوم مختلف  امید‌واربود. برقراری عدالت و تأمین حقوق بشر در جامعه  نیازمند صلح و امنیت است. سال های متمادی جنگ و ناآرامی در کشور صدمات و خسارات جبران ناپذیری به مردم ما  وارد ساخته است. عدم وجود صلح و دامن زدن به  اختلاف ها در میان اقوام کشور از سویی و حملات تروریستی گروه های منسوب به القاعده، داعش، طالب و… دراین کشورازجانب دیگر، امنیت و آرامش مردم را به خطرجدی مواجه ساخته است.

 بنا برین درین مقطع زمانی روابط خوب باهمسایه‎گان و پشتیبانی منطقوی در امر تأمین صلح در کشور و منطقه یک نیاز مبرم به‎حساب می‎آید.

 زیرا اوضاع نا بسامان امنیتی در کشور ما و منطقه به یک دشواری بزرگی تبدیل شده  که باید به آن پایان داده شود.

اجماع منطقوی و جهانی اگر می‎خواهند از درد سر گروه‎های افراطی القاعده، طالب و داعش در امان بمانند، باید به تأمین امنیت کامل در افغانستان متعهد گردیده  صلح و ثبات رادر منطقه به وجود آورند. لانه‎ها و حامیان این گروه‎های دهشت‎افگن را در جاهای که اکنون تثبیت شده اند   هدف قرار داده از میان بردارند تا زمینه صلح و سلم در منطقه مهیاگردد.  انسان‎هایی که درین منطقه زیست باهمی دارند چند صباحی را در آرامش تام به سر برند.

بنابرین کشورهای همسایه بایدبه تعهداتشان عمل نموده درامرمبارزه باپدیده تروریزم همگام باافغانستان وکشورهای متعهد واردعمل گردند. مردم مااز همکاری همۀ کشورها در تسهیل گفتگوهای صلح درافغانستان استقبال میکنند.

حکومت وحدت ملی، به تلاش‌هایش در زمینه دست‌یابی به صلح به رهبری و مالکیت این کشور ادامه می‌دهد و از هر تلاشی در این راستا نیز پشتیبانی می‌کند.

 شهروندان کشوراز هرتلاش در‌داخل یا در بیرون افغانستان برای تشویق گفتگوها یا بازکردن راه برای شکل‌گیری یک روند با اعتبار و همه شمول حمایت و استقبال می‌کنند.

 اما بر مشوره‌های همه جانبه، همآهنگی و همکاری لازم میان طرف‌هایی‌که مالکیت افغان‌ها را احترام می‌گذارند تأکید می‌نمایند. خواست مردم افغانستان از کشورهای بزرگ ومنطقوی  این است تا بر مخالفین فشار بیاورند که آنان با دولت افغانستان وارد گفتگوهای مستقیم شوندتاقضایای داخلی افغانستان توسط خودافغانها حل وفصل شود.

چندی قبل مایک پومپئو  در یک نشست خبری در پاسخ به پرسشی درباره نقش پاکستان در روند صلح افغانستان گفته بود: ما برای رهبران پاکستان تأکید کردیم که سیاست واشنگتن برای آسیای جنوبی تغییر نکرده است و ما از پاکستان می‌خواهیم که پناه گاه امن برای تروریست‌ها تبدیل نشود.

 امروز همه خواستار صلح و آرامش در افغانستان هستند و برای رسیدن به این هدف، پاکستان نباید به پناهگاهی برای طالبان، شبکه حقانی و دیگر گروه‌های تروریستی تبدیل شود.

راهبرد تازه امریکا همچنین بر اعمال فشار بر پاکستان برای از بین بردن پناه گاه‌های امن تروریستی در خاک این کشور تأکید می‌کند.

 امریکا در نتیجۀ مذاکرات مستقیم با طالبان، به این نتیجه رسیده است که بدون همکاری کشورهای منطقه رسیدن به یک صلح دایمی دشوارخواهدبود. دونالدترامپ رئیس جمهور ایالات متحده امریکا بار دیگر جنگ در افغانستان را پایان ناپذیر عنوان کرده و افزوده است که ۱۹ سال جنگ در این کشور تأسف بار و مضحک است.اما اخیراً گام های بلندی برای حل معضله افغانستان برداشته شده است و چیز های مثبتی در حال انجام شدن است.

ینس ستولتنبرگ، منشی عمومی ناتو گفته است سازمان ناتو از تلاش های امریکا برای حل صلح آمیز بحران افغانستان حمایت میکند.قراراست که مذاکرات صلح میان نمایندگان ایالات متحده امریکا،سیاسیون، احزاب، نهادهای اجتماعی وگروه طالبان تادوهفته دیگر دردوحه برگزارشود. رئیس جمهور کشورمی گوید نشست دوحه پس از جرگه مشورتی صلح باید برگزارگردد.

 اما برخیها خواهان برگزاری نشست دوحه به روز چهارده هم ماه اپریل یعنی تا کمتر از دوهفتۀ دیگر استند، درحالی که تاریخ برگزاری جرگۀ مشورتی، نهم ماه ثور، تعیین شدهاست.

 این درحالیاست که خلیلزاد دریک گفتگوی ویژه با رادیو آزادی میگوید احتمال دارد طالبان و حکومت افغانستان تا پیش از برگزاری انتخابات ریاستجمهوری به توافق صلح نرسند؛ از همین رو آمادگیها برای برگزاری انتخابات ریاستجمهوری باید گرفته شوند.رئیس جمهور میگوید که با امریکا به توافق رسیده تا روی هر موضوعی که مردم افغانستان در روند صلح تشویش دارند، به تفصیل صحبت کنند.

رئیس جمهورمی گوید صلح در حاشیه نیست، بلکه در متن گفتمان ملی ما قرار دارد، ضرورت این است که صلح یک کلمه نباشد، ابعاد و انواع آن مدنظر گرفته شود و صلح پایدار موجب ثبات افغانستان می شود.هدف و وسیله باید تفکیک شود، صلح وسیله است و هدف ثبات سیاسی توسط نظام قانونی و مردم سالار می باشد.

عدول از قانون اساسی نسخۀ بقاء و تامین منافع ملی نیست و همچنان ملاک مناسبات کشور با تمام شرکای بین المللی تحکیم ثبات و حفظ قانون اساسی است.تمرکز در گفتمان ملی، پیدا کردن گمشدهای بنام صلح است و این هدیه باید برای نسلهای حال و آینده کشور باشد.تا زمانی که مذاکرات صلح به نتیجه نرسد، نیروهای امنیتی از هر وجب خاک خویش به قوت و عزت دفاع خواهند کرد. تاکیدمااین است تا آتش بس به میان آید و شرایط برای مذاکرات همه جانبه فراهم گردد.ملت افغانستان حدود مذاکرات را تعیین میکند و اگر فشار میآید که ما در روند صلح رفتار غیرقانونی کنیم ، قابل قبول مانخواهدبود. به اراده مردم افغانستان در روند صلح نباید قضاوت نادرست صورت گیرد، حکومت به ارزشها باور دارد و با تعقل رفتار میکند.رئیس اجراییه کشور نیزتاکیدمی کندکه ادامه جنگ را هیچ کسی نمی پذیرد و بالای صلح معامله صورت نمیگیرد و اگر چنین کاری شود، نامش صلح است و در اصل صلح نخواهد بود.بلند کردن صدای واحد برای صلح یک قوت بزرگ است و امیدوار است که همه مردم افغانستان در این روند حکومت را یاری کنند. شهروندان کشورمی گویندکه مذاکرات صلح با طالبان باید افغانستان شمول بوده و با ضمانت بینالمللی انجام شود تا جنگ در کشور خاتمه یافته و صلح پایدار تامین گردد. صلح پایدار زمانی در کشور تامین خواهد شد که همه گروههای سیاسی احزاب ونهادهای اجتماعی در داخل کشوردورهم جمع گردندتا درموردسرنوشت کشورخودتصمیم عاقلانه بگیرند.درهمکاری باکشورهای منطقه و جهان به این بحران ۴۰ ساله نقطه پایان گذارندتامردم رنجدیده کشوربه یک زندگی آبرومندانه درفضای صلح وثبات بسرببرند.

لام-جیم

ممکن است شما دوست داشته باشید