روزنامه ملی انیس

دبیرکل ناتو: تازمانی که افغانستان به صلح وثبات برسد، درکنارحکومت ومردم افغانستان خواهیم ماند

زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان اعلام کرده که نیروهای پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) و امریکا با هم به افغانستان رفتند و حضورشان را با هم تنظیم می‌کنند. اگر قرار باشد که این کشور را ترک کنند، نیز با هم ترک خواهند کرد.او بعد از دیدار با ینس استولتنبرگ، دبیر کل ناتو در صفحه رسمی توییترش نوشت که با دبیرکل ناتو درباره روند صلح افغانستان صحبت کرده است. از ناتو به دلیل فداکاری و تعهدات دوامدارش قدردانی می‌کند.

 به دبیرکل ناتو اطمینان داده که در همکاری کامل با این نهاد کار خواهد کرد.دبیرکل ناتو نیز گفته است که افغانستان برای ناتو یک اولویت است.  هدف این است که این کشور دیگر خاستگاهی برای فعالیت گروه شورشیان نباشد. دبیرکل ناتو در دیدار با زلمی‎خلیل‌زاد، می‌گوید، افغانستان برای ناتو و هم پیمانانش بزرگ‌ترین اولویت‌ عملیاتی است. موصوف از تلاش‌های خلیل‌زاد در روند صلح افغانستان ستایش کرده می‌گوید، او یک راهکار واقعی برای گفتگوهای  صلح با طالبان به وجود آورده است. ناتو و هم پیمانانش هیچ‌گاهی اجازه نخواهند داد تا افغانستان به لانه هراس‌افگنان مبدل شود. او روند صلح افغانستان را موفقیت‌آمیز عنوان کرده می‌افزاید، « این به نفع دوستان افغانستان و امریکا است که روند صلح موفقیت آمیز باشد. از شرایطی که این روند موفقیت آمیز بوده، هم مفکوره بودن و دنبال کردن یک هدف مشترک است.» پیمان اتلانتیک شمالی یا ناتو، از تعهد تازه برای ادامه کمک‌های مالی به نظامیان افغان اطمینان داده است.شماری از اعضای ناتو سه‎شنبه چهارم جون ۲۰۱۹ در نشستی در شهر بروکسل، تعهد کردند که به کمک‌های خود پس از سال ۲۰۲۰ میلادی به قوای امنیتی افغان ادامه می‌دهند. ادامۀ کمک‌ها به نیروهای امنیتی افغان می‌تواند افغانستان را برای رسیدن به صلح کمک کند. صندوق کمک قوای امنیتی افغان نقش مهمی در رابطه به جامعه بینالمللی با پروژههای جهانی دارد تا توانایی نظامیان کشور  بالا برده شده و این نظامیان را در مبارزه با هراس افگنی کمک کند. ستولتنبرگ افزود در نشست وارسا که در سال ۲۰۱۶ میلادی برگزار شده بود، تمامی کشورهای عضو ناتو پشتیبانی شان را ازقوای امنیتی افغان تا سال ۲۰۲۰ اعلام کرده بودند و سال گذشته این کشورها در نشست بروکسل تعهد کردند که به کمک های شان به نیروهای امنیتی افغان تا سال ۲۰۲۴میلادی ادامه می‌دهند.

این نشست  نشان‌دهنده تعهد مالی بر نیروهای امنیتی افغان است که تا از این طریق زمینه برای راه حل بحران افغانستان از طریق گفتگوها تقویت شود و آن کشور به صلحی برسد که شهروندانش خواهان آن اند. موصوف با اشاره به گفتگوهای صلح افغانستان می گوید که این سازمان از همکاری تمام کشور ها و نهاد ها برای تأمین صلح وثبات در افغانستان حمایت می کند.

این سازمان افغانستان را تنها نمی گذارد و از روند صلح این کشور استقبال می کند. با این حال حامی نیروهای امنیتی درمیدان های نبرد نیز خواهد بود و از هیچ تلاش برای افغانستان با ثبات دریغ نمی کند. مسئله مهم این است که ناگزیر هستیم نیروهای دولتی افغانستان را پشتیبانی کنیم؛ آنان را آموزش و مشوره بدهیم . اوضاع افغانستان متزلزل است و از همین رو ناتو تا کنون نتوانسته ماموریت نظامی اش را در این کشور پایان دهد. سازمان ناتو از پروسه‌ صلح به رهبری و مالکیت حکومت افغانستان حمایت می‌کند، زیرا بدون رهبری و مالکیت حکومت افغانستان، صلح ناممکن می‌باشد. ناتو نقشش را در زمینه توسعه و کمک به نیروهای امنیتی در افغانستان ادامه خواهد داد، دراین مبارزه ناتو و امریکا همآهنگ و یکجا است. همچنان از یک حل و فصل سیاسی در افغانستان به رهبری زلمی خلیل زاد حمایت می کنیم. برخی ها می‎گویندتفاوت نشست بروکسل با دیگر نشست‌ها این است که در این نشست عوض تداوم جنگ روی مسئله  صلح تمرکز بیشترگردید. گفته می شود تقریباً موانع که به‌خاطر تأمین صلح در افغانستان وجود داشت از میان برداشته شده‌است و حالا تلاش‌های جامعه جهانی به‌‌خاطر تأمین صلح در این کشور حتماً نتیجه مثبت در پی خواهد داشت.

 باید یادآورشدکه نشست وزرای دفاع کشورهای پیمان اتلانتیک شمالی ناتو درسرطان سال گذشته خورشیدی درموردافغانستان نیزدایر گردیده بود. کانون این نشست  بحث تعهد کشور های عضو برچگونگی مدیریت و کنترول عملیات های این نیروها و تقویت قوای هوایی افغانستان متمرکزبود. کشور های عضو تأکید داشتند که در کنار شکست ها و تجربه های تلخ، آموزش و حضور فعال نیروهای ویژه در عملیات های پیچیده می تواند یک دستاورد بزرگ برای ناتو محسوب شود. در بخش کمک های مالی نیز کشور های عضو براختصاص بودجه ۶ میلیارد دالری به افغانستان تعهد سپردند. این پول همه ساله تا سال ۲۰۲۴ از چهار مجرابه صندوق مالی افغانستان واریز خواهد شد. در بخش صلح و مذاکره با گروه طالبان، ناتو یکبار دیگر بر راه حل سیاسی و گفتگوی بین الافغانی تأکیدورزید. کشور های عضو ناتو از اراده دولت افغانستان برای دستیابی به یک توافق جامع و صلح آمیز با طالبان پشتیبانی کرده گفتند: تلاش های دولت افغانستان در نشست «روند کابل» برای بررسی روند صلح و امنیت در کشور در ۲۸ فبروری و کنفرانس تاشکند  در  سال گذشته قابل تقدیر است. در بیانیه ناتو منتشرشدکه آتش بس یکجانبه دولت درماه جون سال پار تعهد  عزم و اراده حکومت افغانستان را در راستای رسیدن به یک صلح پایدار نشان داد. در پایان نشست یک اعلامیه ده ماده یی به نشر رسیده بود که در آن آمده بود: ناتوتازمانی که افغانستان به صلح و ثبات برسد، در کنار حکومت و مردم این کشور باقی خواهد ماند. ناتو نیروهای افغان را تا سال ۲۰۲۴ میلادی حمایت مالی خواهد کرد و از پروسه صلح و ابتکاری که منجربه صلح شود نیز حمایت می کند. ناتو از عملکرد دولت افغانستان در راستای مبارزه با گروه های دهشت‌افگن به شمول گروه داعش حمایت خود را اعلام داشته است. منشی عمومی ناتو گفت ما هیچگاهی نمی‎گذاریم که افغانستان لانه امن دهشت افگنان شود. اعضای ناتو متعهد هستند که کمک های مالی خود را افزایش دهند. نیروهای خاص و نیروهای هوایی افغانستان در مبارزه با دهشت افگنی موفق بوده اند وباید تقویت شوند. موصوف تأکید کرد که باید ساختار فرماندهی های نظامیان افغان بهبود پیدا کند. سفیرناتو در افغانستان از تصمیم سران ناتو در مورد افغانستان استقبال کرده تصامیم ناتو را در مورد افغانستان چنین برشمرد. «حمایت دوامدار و مشترک کشور های عضو ناتو از افغانستان، عملیات مشترک کشور های همکار ناتو وتمدید حمایت مالی از نیروهای امنیتی افغان تا سال (۲۰۲۴).  تداوم حمایت ناتو و تعهدشان تا سال ۲۰۲۴ یگ گام مهم برای افغانستان است. درین نشست روی مواردی چون ائتلاف جهانی علیه داعش  نقش افغانستان در مبارزه علیه این گروه و کمک هایی که به این منظور نیاز است، گفتگو صورت گرفت. ناتو متعهدشد تا سال ۲۰۲۴ به حمایت مالی  آموزشی و تجهیزاتی نیروهای امنیتی افغانستان ادامه داده و تا تحقق صلح وثبات در افغانستان از دولت حمایت خواهند کرد.

میم -نون

ممکن است شما دوست داشته باشید