روزنامه ملی انیس

داکتر وزیری:آرشیف ارگ، محل مناسب برای نگهداری گنجینه های ملی و فرهنگی کشور است

روز یکشنبه داکتر وارث «وزیری» یکتن از فرهنگیان افغان مقیم لندن طی مراسمی جهت غنای معنوی و فرهنگی آرشیف ارگ در حضور داشت احمد وفی امین رئیس عمومی اداره عملیاتی و حمایوی انکشاف ریاست جمهوری و رفیع الله عزیزی رئیس آرشیف ارگ ریاست جمهوری دو هزار جلد کتاب دیجیتلی و البوم عکس های تاریخی را اهدأ نمود.

داکتر وارث وزیری طی صحبتی گفت:

به اثر ادامه چهل سال جنگ در افغانستان دشمنان خاک و مردم ماهمواره در پی نابود ساختن آثار فرهنگی و معنوی افغانستان بوده اند. بنده با مهاجرت، مقیم شدن در شهر لندن و پرداختن به کار تجارت و مطالعه کتاب های تاریخی و فرهنگی، این انگیزه برایم ایجاد گردید تا طی بیست سال به جمعاوری کتاب های فرهنگی و تاریخی اقدام نمایم زیرا کشور انگلستان نسبت به همه کشور های جهان در داشتن گنجینه های بزرگ تاریخی و فرهنگی کشورما غنی بوده است، در جریان سفر محمد اشرف غنی به کشور انگلستان با وی ملاقات رو در رو داشتم، ولی قبل از آن با ایجاد آرشیف ارگ با رئیس جمهور تماس گرفته بودم وعده سپرده بودند که زمینه سفر و انتقال کتاب های جمعاوری شده را برایم فراهم می سازند. بنابر آن به مناسبت تجلیل از صدمین سالگرد استقلال کشور این فرصت فراهم گردید، توانستم برای غنای بیشتر آرشیف ارگ ریاست جمهوری دیجیتل کتاب های جمعاوری شده را اهدا نمایم تا منبع مهم عایداتی از جهت باز دید کنندگان داخلی و خارجی فراهم گردد.

داکتر وزیری افزود:

در رابطه به آرشیف افغان فلم یک سلسله تبلیغات صورت گرفته ولی با مشاهده از این آرشیف متیقن گردیدم که آرشیف محل مناسب برای نگهداری گنجینه های ملی و فرهنگی کشور است. خواست من از افغان های داخل و خارج کشور اینست که برای حمایت هرچه گسترده تر شدن این آرشیف آثار گرانبهای تاریخی‎را که در نزد شان دارند برای جلوگیری از ضایع شدن و مصئون نگهداری شدن آن به این آرشیف بسپارند، در آینده نیز تلاش خواهم نمود کتاب های جمعاوری شده را انتقال نماییم.

بعداً احمد وفی امین رئیس عملیاتی و حمایوی انکشاف ریاست جمهوری با ابراز قدردانی از زحمات داکتر وزیری در غنای مادی و فرهنگی آرشیف ارگ ریاست جمهوری با اهدای کتاب ها و البوم عکس های ارزشمند تاریخی سیاسی و فرهنگی طی صحبتی گفت:

داکتر وزیری منحیث یک افغان وطن دوست که در این زمینه پیش قدمی کرده زحمات شان قابل قدر است. زیرا جمعاوری آثار تاریخی افغانستان و سپردن آن به آرشیف سرمایه بزرک میلیون ها افغان ساکن این سرزمین است. آرشیف ارگ صرف برای نگهداری آثار اسناد تاریخی، فرهنگی و ملی نه بلکه یک مرکز بزرگ تحقیق و پژوهش برای محققان داخلی و خارجی نیز است. در این آرشیف همه یی اسناد نوشتاری، فلم، کتب و آثار موزیمی را با شیوه های ستندرد جهانی جهت مصونیت  امنیت و نگهداشت آن به نسل های آینده نگهداری و حفاظت می‎نمایند تا نسل های بعد با هویت ملی و تاریخی فرهنگی شان بیشتر آشنا گردند. از تمام افغانها در خواست می نماییم تا برای غنای معنوی و فرهنگی تاریخی افغانستان هرگونه آثار، اسناد و عکس را که در اختیار دارند به آرشیف بسپارند.

احمد وفی امین در بخش دیگر صحبت اش گفت:

با افتتاح قصر دارالمان در نظر داریم کاپی آثار و اسناد تاریخی آرشیف ارگ را در یک موزیم بزرگ در معرض دید همه یی هموطنان خویش نیز قرار دهیم.

همچنان از ممالک همسایه و دور و نزدیک می خواهیم هرگونه آثار تاریخی را که در اثر جنگ از کشور ما بیرون شده و در اختیار دارند دوباره به ما بسپارند.

در اخیر محفل ضمن اهدای کتاب و البوم عکس از سوی داکتر وارث وزیری به احمد وفی امین رئیس عملیاتی حمایوی و انکشاف ریاست جمهوری به وی لوح سپاس نیز اهدا گردید.

قابل یادآوریست که آرشیف ارگ ریاست جمهوری بعد از کسب استقلال در دوره شاه امان الله خان در مربوطات وزارت دربار وقت تأسیس گردید. از آن ایام به بعد با وجود تغییرات نظام های سیاسی، ودگرگونی ها تمام اسناد اداری، سیاسی و فرهنگی که متعلق به آرشیف ارگ می باشد که ادوار مختلف را در خود جا داده است. بالآخره به اثر توجه خاص محمد اشرف غنی تعمیر مستقل  مجهز با ستندرد های بین المللی اعمار و در سنبله سال ۱۳۹۷ رسماً افتتاح و به بهره برداری سپرده شده است که در این آرشیف اسناد تاریخی و فرهنگی موزیم و آریشف فلم افغانستان با بهترین وجه با ایجاد دیتابیس منظم وجوابگو توأم با کادر های ورزیده نگهداری و در اختیار متقاضیان قرار داده می شود.

در این آرشیف ۵۲۰۰۰ عکس، ۱۸۱۲ اثر موزیمی شاهان گذشته ۲۰۰۰ فلم مستند سفرهای داخلی و خارجی رؤسای جمهوری داخلی و خارجی و اسناد بزرگ فرامین، احکام، قوانین و… موجود است که در طی شش ماه به هزینه ۱۴ هزار و دو صد دالر امریکایی عاید برای دولت ساخته است.

حامده صدیقی

ممکن است شما دوست داشته باشید