روزنامه ملی انیس

داکتر وحید الله مایار: مردم نکات مهم پیشگیری از مبتلا شدن به ویروس کرونا را جداً مراعات نمایند

پس از آن که اولین مورد مثبت بیماری کرونا در ولایت هرات به ثبت رسید حکومت و وزارت صحت عامه افغانستان تدابیر ویژه را به خاطر جلوگیری از ویروس کرونا در سراسری کشور اتخاذکرده خبرنگار روزنامه ملی انیس گزارشی را دراین مورد تهیه کرده که نشر می گردد.

داکتر وحید الله مایار سخنگوی وزارت صحت عامه به ارتباط تدابیر گرفته شده برای جلوگیری ویروس کرونا در افغانستان گفت: پس از این که ویروس کرونا در کشور چین شناسایی گردید وزارت صحت عامه افغانستان به خاطر جلوگیری از شیوع این ویروس در کشوراقدامات لازم را اتخاذ کرده که خوشبختانه  ۶۰۰ مهاجر افغان که از چین به افغانستان برگشته اند در آنها هیچ واقعه مثبت ویروس کرونا وجود نداشت.

پس از آنکه بیماری کرونا در کشور ایران مشخص گردید که تا اکنون ۹ هزار واقعه مثبت ویروس کرونا در آن کشور تشخیص شده است و تقریباً ۶۵۴ تن جان شان را از دست داده اند.

بناءًً از این نگاه آسیب پذیری افغانستان از بابت شیوع ویروس کرونا زیاد شد چون کشور ایران افغان ها را به شکل کتلوی از آن کشور اخراج می کنند و این عملکرد سبب افزایش واقعات ویروس کرونا در کشور می شود.

وزارت صحت عامه پس از شناسایی اولین مورد مثبت ویروس کرونا در هرات اقدامات جدی را روی دست گرفت و تا اکنون بخش تشخیصیه بیماری کرونا در تمام ولایات کشور ایجاد شده است افرادی که علایم این ویروس را دارند به طور عاجل تحت تداوی قرار می گیرند.

در حال حاضر بالاتر از یک صد مورد مشکوک ویروس کرونا در کشور وجود دارد و همچنین پنج مورد مثبت درهرات و دو مورد مثبت دیگر در سمنگان به ثبت رسیده است.

وی شیوع ویروس کرونا را یک تهدید صحی برای بشر خوانده گفت: تا اکنون برای این ویروس واکسینی ساخته نشده است؛ اما راه های بسیار ساده و مؤثر برای جلوگیری از این ویروس وجود دارد. بناءًً نیاز است تا سطح آگاهی مردم در رابطه به راه‌های پیش‌گیری بلند برده شود که رسانه‌ها در این راستا نقش مهم دارند.

وی از مردم خواست تا نکات مهم پیش‌گیری از مبتلا شدن به این ویروس را به گونه جدی رعایت نمایند که این تنها راه مبارزه در برابر این ویروس است.
شستن دست‌ها چندبار در روز  استفاده از ماسک در مکانهای مزدحم، خودداری از دست دادن  روبوسی، بغل کشی، بلند بردن مقاومت بدن با استفاده از ویتامین سی از جمله راه های مؤثر در پیش‌گیری از این ویروس می‌باشند.

وی نقش رسانه ها را در قسمت آگاهی دهی و اطلاع رسانی در این زمنیه مهم خوانده گفت: رهبری وزرات صحت عامه افغانستان با نمایندگان رسانه ها به خاطر جلوگیری از ویروس کرونا در کشور دیدارکرده است.

وی از تمام رسانه‌های کشور که وزارت صحت عامه را در عرصه آگاهی دهی و پیام رسانی در پیوند به راه‌های پیش‌گیری از ویروس کرونا هم‌کاری نموده اند تشکری نموده و خواهان همکاری های بیشتر شان در این زمنیه گردیده است.

همچنان این وزارت تیم‌های سیار را در مرزهای زمینی و هوایی کشور به ویژه ولایات هم‌مرز با ایران بیشتر تقویت نموده تا افراد مشکوک و مبتلا به این ویروس را شناسایی نماید تا از شیوع این ویروس در کشور جلوگیری گردد.

از سویی هم نشست همآهنگی جهت بهبود عرضه خدمات صحی و رسیدگی به واقعات عاجل ویروس کرونا راه اندازی شده است رهبری وزارت صحت عامه از رؤسای صحت‌عامه ۳۴ ولایت کشورخواست، تا در امر مبارزه با ویروس کرونا با جدیت، متحدانه و با هماهنگی بیشتر عمل کنند و در این راستا از هیچ نوع سعی و تلاش به خاطر نجات جان هموطنان ما دریغ نورزند.

وی از مساعدت ۵٠٠ کیت تشخیص ویروس کرونا از سوی کشور امارات متحده عرب به افغانستان خبر داده گفت: این بسته های تشخیصیه به منظور تشخیص ویروس کرونا برای بیماران مبتلا به سندروم حاد تنفسی مورد استفاده قرار خواهد گرفت که هر بسته آن دارای ۵۰ عدد تست می‌باشد که با آن می‌توان ٢۵٠٠٠ تن را مورد آزمایش ویروس کرونا قرار داد.

موصوف از تجمعات بی رویه که سبب انتشار این ویروس می گردد و به خصوص اشتراک در جشن نوروز گفت: در حالی که جهان در حالت اضطرار است و ویروس کرونا تمام جهان را فرا گرفته بناءً نیاز نیست که مردم در جشن نوروز در تجمعات اشتراک نمایند که هم حیات خود و هم حیات هموطنان ما را به مخاطره بیاندازند.

سخنگوی وزارت صحت عامه می‌گوید:پیشنهاد رهبری این وزارت این است که از تجمعات غیر ضروری مردم جلوگیری شود.

توحید شکوهمند معاون سخنگوی وزارت صحت عامه در این مورد چنین گفت: وقتی که نگرانی ها از نگاه ویروس کرونا در ایران بیشتر شد و اولین مورد مثبت این پدیده در هرات به ثبت رسید ما یک مرکز جداگانه دارای دو صد بستر را در شفاخانه حوزوی هرات ایجاد کردیم تا برای موارد مشکوک ویروس کرونا به طور عاجل رسیده گی و تداوی لازم صورت گیرد.

همچنان یک کمیته مشترک از ارگان های مختلف به خاطر راه اندازی برنامه های آگاهی دهی و اطلاع رسانی ویروس کرونا در افغانستان ایجاد گردید که رهبری این کمیته را وزارت صحت عامه کشور به دوش دارد اعضای این کمیته می تواند به سهم خویش در برنامه های آگاهی دهی و اطلاع رسانی کار نمایند که در این راستا نقش وزارت ارشاد، حج و اوقاف  رسانه ها، علمای دین و همکاری و تعهد مردم خیلی مهم می باشد.

من فکر می کنم اگر به صورت جمعی در برابر ویروس کرونا مبارزه کنیم که مسئولیت هر فرد این کشور است می تواند ما را در کنترول این بیماری زیاد کمک کند. به اساس فرمان رئیس جمهور محمد اشرف غنی باید مبلغ ۱۵‌میلیون دالر به خاطر مبارزه با ویروس کرونا به وزارت صحت عامه داده شود و همچنان در کنار آن ده میلیون دالر دیگر نیز به شکل ریزرف می باشد که در قسمت جلوگیری و مبارزه در برابر این بیماری خیلی کمک خواهد کرد و این پول در بخش کنترول و مهار ویروس کرونا در افغانستان به مصرف خواهد رسید.

خواجه نصیراحمد صدیقی

ممکن است شما دوست داشته باشید