روزنامه ملی انیس

داکتر عبدالله عبدالله: چابهار تأثیر مستقیم روی اقتصاد و تجارت میان سه کشور دارد و یک راه بدیل پایدار برای ترانزیت میان جنوب آسیا و آسیای مرکزی است

جلسۀ شورای وزیران جمهوری اسلامی افغانستان امروز (دوشنبه، ۶ حوت) تحت ریاست جلالتمآب داکتر عبدالله عبدالله، رئیس اجرائیه حکومت وحدت ملی برگزار شد.

رئیس اجرائیه کشور در سخنان مقدماتی‌اش، ارسال اولین محمولۀ تجارتی به هند را تبریک گفت و افزود که بندر چابهار تأثیر مستقیم روی اقتصاد و تجارت میان سه کشور دارد و یک راه بدیل پایدار برای ترانزیت میان جنوب آسیا و آسیای مرکزی است.

رئیس اجرائیه گفت که ارسال محموله از نیمروز به بندر چابهار تأثیر مستقیم روی وضعیت این ولایت محروم می‌گذارد و نیمروز را به یک مرکز عمده اقتصادی تبدیل می‌نماید.

داکتر عبدالله عبدالله با ابراز این‌که انتخابات مطابق برنامه تعیین شده تعقیب شود گفت که طالبان هنوزهم آماده گفت‌و‌گو با حکومت و مردم افغانستان نیستند؛ ولی ما مسئولیت داریم که تمام بهانه‌های طالبان و موانع را برطرف سازیم.

رئیس اجرائیه گفت که ترکیب هیئت مذاکره کنندۀ دولت متشکل از نهادهای سیاسی و ملی می تواند بهانۀ طالبان را دربارۀ آغاز مذاکرات رفع کند.

رئیس اجرائیه دربارۀ تدویر جرگه مشورتی صلح گفت که لازم است، درباره مسایل کلان ملی از جمله اهداف، زمان و پروسیجر جرگه، مشوره و رای‌زنی صورت بگیرد. مردم از هر قدمی‌ که ما را به صلح آبرومندانه نزدیک کند، استقبال می‌نمایند.

داکتر عبدالله عبدالله خواستار تسریع روند گزینش کمیشنران کمیسیون‌های انتخاباتی و همچنان کمیسیون مستقل حقوق بشر شد و گفت که بلاتکلیفی کمیسیون حقوق بشر به نفع کشور نیست.

رئیس اجرائیه کشور افزود که براساس گزارش یوناما تلفات افراد ملکی در سال گذشته افزایش یافته است؛ اما عامل بیشتر تلفات ملکی طالبان و سایر گروه‌های تروریستی‌اند.هرچند، در نتیجه برخی از عملیات‌های نیروهای امنیتی کشور هم تلفات ملکی صورت گرفته است. در این زمینه توجه مسئولان امنیتی را برای جلوگیری از تلفات ملکی خواهانیم.

داکتر عبدالله عبدالله دستاورد اخیر وزیر صحت عامه را به حیث وزیر برتر به وی تبریک گفت و با اهدای لوح تقدیر از وی ستایش نمود.

رئیس اجرائیه در بخش دیگری از سخنانش گفت که بحث و مشوره در مورد مسایل کلان ملی به ویژه مواردی‌‌که به ساختار حکومت وحدت ملی ارتباط دارد و مشروعیت حکومت از آن ناشی می‌گردد، لازمی است تا اعتبار تصامیم پابرجا بماند.

داکتر عبدالله عبدالله علاوه کرد که حکومت وحدت ملی به عنوان یک حکومت مطرح است، اینجا مساله یک شخص نیست، وقتی تصامیم در رابطه به ساختار آن گرفته می‌شود، دقت بیشتر کار دارد.

باید درس‌های چهار سال گذشته برای ما کافی باشد. در جایی‌که ما کارها را با مشوره، همکاری و روحیه مثبت پیش بردیم، نتیجه‌بخش بوده است.

رئیس اجرائیه کشور پیروزی تیم کرکت را در برابر ایرلند به مردم افغانستان تبریک گفت. در ادامه، مسئولان امنیتی دربارۀ وضعیت امنیتی کشور به جلسه گزارش دادند.

 سرپرست وزارت امور داخله ضمن سپاسگزاری از اعتماد رهبری حکومت وحدت ملی گفت که با تمام توان در راستای تفنیذ قانون، مبارزه با تروریزم و تأمین روابط بهتر میان پولیس و مردم کار خواهد کرد.

وی از تدابیر لازم امنیتی در فصل بهار سخن زد و گفت که در عملیات شب گذشته در ولسوالی چمتال ولایت بلخ ۱۰ تن از شهروندان به شمول ۸ پولیس از بند طالبان رها شدند.

معاون وزارت دفاع ملی در باره اقدامات اخیر به جلسه گزارش داد و از عملیات موفقانۀ نیروهای کماندو در ولایت غزنی و سایر مناطق کشور خبر داد. سپس، انجنیر محمدخان، معاون اول و استاد محمد محقق معاون دوم ریاست اجرائیه پیشنهادات و نظریات‌شان را برای بهبود اوضاع امنیتی در برخی از ولایات مطرح کردند.

رئیس اجرائیه کشور ضمن آرزوی موفقیت برای سرپرست وزارت داخله گفت که مسعود اندرابی شخص آرام اما قاطع است.

طبق دستور کار مجلس، معاون اول ریاست اجرائیه دربارۀ مشکلات و چالش‌های پروژه بند شاه و عروس به جلسه گزارش داد. در این گزارش، یکی از دلایل تاخیر پروژه، عدم هماهنگی میان نهادهای دولتی عنوان شده است. رئیس اجرائیه کشور به کمیته‌ای به رهبری وزارت انرژی و آب هدایت داد که در زمینه رفع مشکلات و تسریع کار پروژه بند شاه و عروس اقدامات لازم را انجام دهند.

طبق آجندا، وزارت خارجه دربارۀ بورسیه‌های هندوستان برای افغانستان گزارش داد و گفت که هند از سال ۲۰۰۱ تا کنون سالانه ۵۰۰ بورسیه در زمینه‌های مختلف به افغانستان اختصاص می‌دهد؛ اما گاهی به دلیل تأخیر در معرفی افراد، بورسیه‌ها ضایع شده است.

رئیس اجرائیه کشور ضمن تاکید بر اهمیت بورسیه‌ها هدایت داد که کمیته به رهبری معاون اول ریاست اجرائیه متشکل از وزارت‌های معارف، تحصیلات عالی، خارجه، اداره شهداء و معلولین این مساله را به صورت همه جانبه بررسی نماید و افراد واجد شرایط را معرفی کنند.

سپس، وزیر اقتصاد درباره کار کمیته موظف برای استخدام ۲۸۴ بست جهت تطبیق تعهدات افغانستان به سازمان تجارت جهانی به جلسه گزارش داد.

در جلسه شورای وزیران فیصله شد که نهادهای ذیربط دولتی به شمول کمیسیون اصلاحات اداری پروسه استخدام بست‌ها را تا اوایل سال ۹۸ نهایی سازند و وزارت صنعت و تجارت هم برای آموزش کارمندان جدید آماده‌گی بگیرد.

وزارت صنعت و تجارت درباره تطبیق استراتژی ملی صادرات و طرح «۵۰ در ۵ کمیته اجرایی توسعه سکتور خصوصی» به جلسه شورای وزیران گزارش داد.

هدف از برنامۀ ۵۰ در ۵ کمیتۀ اجرایی توسعه سکتور خصوصی، تسریع پروسه اصلاحات در سکتور خصوصی و اجرایی کردن تعهدات افغانستان به سازمان تجارت جهانی می‌باشد. در این راستا پنج اداره طی پنج ماه آینده ۵۰ اولویت را باید تطبیق نمایند.

در ادامه، وزیر کار و امور اجتماعی، طرح تقویم سال ۱۳۹۸ هجری- شمسی را به جلسه ارائه کرد و قرار شد که بحث رسمی شدن روزهای پنجشنبه در کابینه مطرح شود.

از سوی دیگر، وزارت انرژی و آب از اقدامات کمیته موظف برای هماهنگی و نظارت از پروژه‌های منطقوی برق به جلسه گزارش داد. شورای وزیران فیصله کرد که یک کمیته مشترک از وزارت‌های مربوطه روی هماهنگی و نظارت از جریان کار پروژه‌ها کار نمایند.

همچنان، اداره ملی استندرد پیرامون معیاری‌سازی پمپ استیشن‌های ذخایر مواد نفتی در کابل گزارش داد.

طبق گزارش، ادارۀ ملی استندرد ۳۷۰ پمپ استیشن را ارزیابی کرده که از این میان ۳۱۶ مورد آن خارج از معیارهای دسته اول بودند. ۹۵ درصد پمپ استیشن‌ها جواز دارند؛ ولی معیارها را تکمیل نکردند.

شورای وزیران پس از بحث و تبادل نظر فیصله کرد که برای معیاری‌سازی پمپ استیشن‌ها یک طرزالعمل تهیه و تطبیق شود.

ممکن است شما دوست داشته باشید