روزنامه ملی انیس

داکتر عبدالله عبدالله: شیر دادن در لحظات نخستین زندگی کودک برای رشد اطفال و جلوگیری از امراض مختلف بسیار مهم است

از هفتۀ جهانی تغذیه با شیر مادر دیروز با حضور رئیس اجرائیه و شماری از وزرا و مسئولان دولتی در قصر سپیدار گرامی‌داشت به عمل آمد.

در این مراسم، داکتر عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه جمهوری اسلامی افغانستان گفت که قرآن کریم می‌فرماید که مادران باید اطفال را به مدت دو سال شیر بدهند و امروز علم هم فواید دادن شیر مادر را ثابت کرده است.

رئیس اجرائیه کشور افزود، شیردادن در لحظات نخستین زنده‌گی کودک و شش ماه اول زنده‌گی برای رشد اطفال از لحاظ فیزیکی و معنوی و جلوگیری از امراض مختلف بسیار مهم و حیاتی است.

داکتر عبدالله عبدالله گفت که شیر مادر سرمایۀ رایگان است و اگر این سرمایۀ رایگان را از دست بدهیم، نتایج آن سوی تغذیه مزمن، کوتاهی قد و بسیاری از مشکلات دیگر خواهد بود؛ بنابراین اگر به این مساله توجه جدی کنیم، بخشی از مشکلات جامعه حل می‌شود.

رئیس اجرائیه جمهوری اسلامی افغانستان همچنان گفت، خوشحال هستیم که از این هفته تجلیل می‌کنیم، اما این تجلیل باید در عمل صورت گیرد و تشکر می‌کنیم از دوستان بین‌المللی که ما را در این راستا کمک و همکاری کردند.

داکتر فیروزالدین فیروز وزیر صحبت عامه کشور دراین همایش گفت، اگر اطفال با شیر مادر تغذیه شوند، بیش از ۳۵ درصد مرگ و میر کودکان کاهش میابد.

وزیر صحت عامه افزود، ما در تلاش هستیم تا زمینه را برای زنان شیرده شاغل در محیط کار فراهم کنیم و همچنان روی رخصتی‌های ولادی بانوان کار می‌کنیم تا شرایط بهتری را برای رخصتی ولادی بانوان فراهم نمایم.

بااین‌حال، سپوژمی وردک معین وزارت امور زنان دراین همایش گفت، وضعیت زنان پایتخت و ولایات متفاوت است، در ولایات تغذیه زنان شیرده مهم نیست، بنابراین خواهش ما از خانواده‌های این است که به تغذیه زنانی که کودکان‌شان را شیر می‌د‌هند، توجه جدی نمایند.

ریچارد نماینده سازمان ملل متحد دراین نشست گفت، تغذیه شیر مادر یک مساله بسیار مهم و حیاتی است و تنها بسته‌گی به طفل و مادر ندارد، به همین دلیل ما این جا گردهم آمدیم تا در مورد فراهم کردن زمینۀ بهتر برای تغذیه مادر راهکار و پیشنهاداتی را ارایه کنیم.

ریچارد می‌گوید، همین اکنون بیش از ۶۳ درصد اطفال با شیر مادر تغذیه می‌شوند، در حالی‌که قبلاً تنها ۴۰ درصد اطفال از شیر مادر تغذیه می‌شدند و این یک دست‌آورد است. در همین حال، سید انور سادات سرپرست وزیر کار و امور اجتماعی دراین همایش تاکید کرد، ما به هدف ایجاد فضا و محیط مصؤن برای مادران شاغل که اطفال‌شان را شیر می‌دهند، برنامه‌‌های مشخصی روی دست داریم.

ممکن است شما دوست داشته باشید