روزنامه ملی انیس

داکتر عبدالله عبدالله: حکومت از صلح حمایت می‌کند، اما صلح نمی‌تواند به قیمت دستاوردهای سالیان اخیر تحقق یابد

داکتر عبدالله عبدلله رئیس اجرائیه جمهوری اسلامی افغانستان بعد از ظهر دیروز  با عباس عراقچی معاون سیاسی وزارت امورخارجه جمهوری اسلامی ایران در دفتر کارش در قصر سپیدار دیدار کرد.

در این نشست عراقچی با تشکر از استقبال گرم حکومت افغانستان از وی و هیئت همراه ایشان مراتب احترام مقامات جمهوری اسلامی ایران را خدمت رئیس اجرائیه وسیله گردید.

عراقچی در ادامه‌ی صحبت‌های خود روابط میان دو کشور را تاریخی و دوستانه خواند و از پیش‌رفت‌کار در باره نهایی شدن سند جامع همکاری‌های مشترک میان دو کشور صحبت کرد. عراقچی افزود که سه کمیته از کمیته‌های مشترک کارهای خود را به پایان رسانیده‌اند و کار دو کمیته دیگر در حال نهایی شدن است. وی ابراز امیدواری نمود که این سند هرچه زودتر نهایی گردد و رهبران دو کشور آن را امضا نمایند.

در ادامه عراقچی از مذاکرات جمهوری اسلامی ایران با هیئیت طالبان در تهران صحبت کرد و رئیس اجرائیه را در جریان این مذاکرات قرارداد. عراقچی همچنان تاکید کرد که این مذاکرات در همآهنگی با حکومت افغانستان صورت گرفته و جمهوری اسلامی ایران از حکومت افغانستان و مذاکرات صلح به رهبری و مالکیت افغان‌ها حمایت و پشتیبانی می‌کند.

آقای عراقچی همچنان حمایت خود را از روند مردم‌سالاری و برگزاری انتخابات در افغانستان ابراز داشت و با اهمیت‌خواندن میزان مبادلات تجارتی میان دو کشور خواهان افزایش روابط و داد و ستد اقتصادی میان ایران و افغانستان گردید.

رئیس اجرائیه جمهوری اسلامی افغانستان با قدردانی از سفر آقای عراقچی به افغانستان از وی خواست تا مراتب احترامات وی را به مقامات جمهوری اسلامی ایران وسیله گردد. رئیس اجرائیه کشور روابط میان دو کشور را تاریخی و استوار بربنیادهای محکم دوستی و همکاری خواند. رئیس اجرائیه حمایت افغانستان را از نهایی شدن سند جامع ابراز داشت و تاکید نمود که کارهایی باقیمانده دو کمیته باید به زودی نهایی گردد.

رئیس اجرائیه از این‌که جمهوری اسلامی ایران طرف افغانستان را در جریان مذاکرات با گروه طالبان قرارداده است قدردانی کرد و اصول مذاکرات حکومت را با گروه‌های دهشت‌افگن برشمرد. رئیس اجرائیه همچنان تاکید کرد که حکومت از صلح حمایت می‌کند، اما صلح نمی‌تواند به قیمت دستاوردهای سالیان اخیر تحقق یابد.

رئیس اجرائیه با تشکر از حمایت جمهوری اسلامی افغانستان نقش این کشور را در میزبانی از مهاجرین افغانستان ستود و خواهان افزایش همکاری‌ها میان دو کشور گردید.

ممکن است شما دوست داشته باشید