روزنامه ملی انیس

داکترعبدالله در پاکستان:چشم به راه گام‌های عملی مشترک در مسیر صلح هستیم

عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحۀ ملی از حکومت و مردم پاکستان به خاطر تلاش‌‌های‌ آنان در راستای تحقق صلح افغانستان سپاس‌گزاری می‌‎کند و می‌گوید: «چشم به راه گام‌های عملی مشترک در این مسیر هستیم.»
عبدالله که دیروز در انستیتیوت مطالعات استراتیژیک اسلام‌‎آباد سخنرانی می‌کرد می‌‌گوید، پاکستان در زمینه‌‌سازی برای آغاز گفت‌وگوهای بین‌الافغانی نقش عمده‌یی را بازی کرده است. او می‌افزاید که پاکستان اکنون «نقش مهم‌تری نه تنها در کمک به پایان رسانیدن موفقانۀ این فرایند بل‌که در ایستادن در کنار مردم و حکومت افغانستان در ساختن منطقۀ صلح‌آمیز و مرفه دارد.»
عبدالله می‌افزاید که اکنون فرصت آن رسیده‌ است تا از «شعارها و بیانه‌های کهنه و تکراری و تیوری‌های توطیه که ما را به عقب نگه‌داشته‌اند، عبور کنیم و فصل تازه‌یی را رقم بزنیم.» رئیس شورای عالی مصالحۀ ملی در بخشی از سخنانش می‌گوید: «ادامۀ وضعیت موجود به سود هر دو کشور نیست. ما به روی‌کردهای تازه نیاز داریم. مردم ما این‌ را از ما توقع دارند و می‌خواهند. بیش‌تر از هرزمانی نیازمندیم تا به منطقۀ خود به عنوان یک منطقۀ واحد ببینیم.»
عبدالله می‌گوید، زمینه‌ها و فرصت‌های فراوانی برای همکاری‌های امنیتی، سیاسی و اقتصادی وجود دارند و با در نظرداشت وضعیت کنونی جغرافیای-سیاسی منطقه فرصت‌های تازه‌‌یی برای همکاری فراهم شده و دو کشور بیش‌تر از هر زمانی به هم‌کاری و تعامل بیش‌تر برای همز‌یستی مسالمت‌آمیز و مرفه نیازدارند.
رئیس شورای عالی مصالحۀ ملی به پاکستان اطمینان می‌دهد و می‌گوید، افغانستان نمی‌خواهد و اجازه نمی‌دهد که هیچ هراس‌افگنی در آن حضور داشته باشد و اجازه نمی‌دهد که هیچ گروه و شبکه‌یی تهدیدی برای ملت دیگری باشد.
عبدالله می‌افزاید: «گفت‌وگوهای بین‌الافغانی کنونی زمینۀ مناسب و امیدوارهایی را فراهم کرده است تا با جنگ خداحافظی کنیم و با استفاده از صبر، گفت‌وگو و گذشت به این توافق برسیم که کشور خود را متحدسازیم.»
رئیس شورای عالی مصالحۀ ملی از تمامی طرف‌ها می‌خواهد که خشونت‌ها را به گونۀ جدی کاهش دهند و با آتش‌بس جامع از آسیب‌رساندن به غیرنظامیان خودداری کنند.
شاه‌محمود قریشی، وزیر خارجۀ پاکستان در سخنرانی‌‎اش در انستیتیوت مطالعات استراتیژیک اسلام‌‌آباد می‌گوید، یک صلح‎ پایدار در افغانستان تنها توسط افغانان می‌‌تواند حاصل شود نه این‌که از بیرون بر آنان، تحمیل شود.
وزیر خارجۀ پاکستان می‌‌افزاید: «ما نمی‌‌‌خواهیم در امور داخلی شما مداخله کنیم. پیام من به ‌‌شما این است که ما به حاکمیت، استقلال و تمامیت ارضی شما احترام می‌‌‌گذاریم و پاکستان هیچ سودی در مداخله در افغانستان، نمی‌‌بیند.»
رئیس شورای عالی مصالحۀ ملی با عمران خان، نخست‌وزیر پاکستان نیز دیدار و گفتگو کرد.

ممکن است شما دوست داشته باشید