روزنامه ملی انیس

داکترزلمی خلیل زاد: هدف اصلی این مذاکرات توافق صلح است نه موافقه برای خروج نیروها ازافغانستان

دورهشتم مذاکرات صلح میان نمایندگان ایالات متحده امریکا وگروه طالبان درقطرجریان دارد. گفته می شودکه امکان دارد به زودی توافق‌نامه میان نمایندگان گروه طالبان و امریکا به امضا برسد.

زلمی خلیلزاد نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان گفته که طالبان نشانه‌هایی از تمایل برای توافق نشان داده‌اند. حتاگروه کوچکی از نمایندگان طالبان و دیپلومات‌های امریکایی مشغول نهایی‌سازی توافق‌نامه اندو چند موضوع معدودی که  باقی مانده، توقع می‌رود به زودی توافق‌نامه میان این دو گروه امضا شود.عبدالسلام حنفی، معاون دفتر سیاسی طالبان و عضو تیم مذاکره کننده طالبان در مصاحبه با کانال الاماره مربوط به گروه طالبان گفته در صورتی که این دور از مذاکرات موفقانه به پایان برسد، تمام نیروهای خارجی مطابق جدول زمانی تعیین شده، از افغانستان بیرون خواهند شد. پس از توافق در مورد چارچوب خروج نیروهای امریکایی، تمرکز روی مذاکرات بین‌الافغانی صورت می‌گیرد که درآن در مورد تدوین قانون اساسی، نظام اسلامی، اصلاحات نهادهای امنیتی و مسئله آتش‌بس دایمی صحبت خواهد شد. زلمی خلیل زاد، نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان نیز در تویترش نوشت: “طالبان نشانه‌هایی از تمایل برای توافق نشان داده‌اند.”طالبان سیگنال‌هایی داده‌اند که می‌خواهند به یک توافق برسند. ما هم آماده دست یافتن به یک توافق خوب هستیم. نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان تاکید کرده که هدف اصلی این مذاکرات توافق صلح است، نه توافق برای خروج نیروهای امریکایی از این کشور. این درحالیست که روزنامه واشنگتن پست، پنج شنبه اول آگست گزارش داد که امریکا و طالبان در مورد خروج هزاران سرباز امریکایی از افغانستان توافق کرده اند. بربنیاد اولین توافق، حکومت امریکا برای خروج شش هزار سرباز خود از افغانستان آمادگی می‌گیرد. در حال حاضر ۱۴ هزار سرباز امریکایی در افغانستان مستقر اند.امریکا تأکید کرده که نمایندگان طالبان نیاز خواهند داشت تا در مقابل کاهش سربازان امریکایی از افغانستان یک آتش‌بس اعلام کنند و روابط شان را با شبکه القاعده قطع کنند. همزمان با آغاز دور هشتم مذاکرات صلح میان نمایندگان امریکا و طالبان در قطر، شماری از نمایندگان مجلس می‌گویند که نگران عواقب توافق احتمالی صلح اند. طرف‌های امریکایی و طالبان روی نیازها و حفظ دستاوردهای مردم افغانستان همانند تامین حقوق بشری مندرج قانون اساسی،آزادی مطبوعات وحقوق آزادی بیان،حقوق زنان چگونگی حضورشان درمسایل سیاسی واجتماعی مذاکره نکرده‌اند. دوم نگرانی اصلی مردم این است که سرنوشت جنگجویان طالبان پس از توافق صلح چه خواهد شد ، نگرانی از احتمال پیوستن جنگجویان طالبان به داعش “بسیار” واقع‌گرایانه است. صلح امریکا با طالبان از روی ناچاری این‌کشور است و همین مسأله (توافق صلح) مردم افغانستان را نیز نگران کرده است. توافقنامه صلح میان امریکا و طالبان در کوتاه مدت سبب کاهش خشونت و جنگ در کشور خواهد شد؛ اما اینگونه توافق در دراز مدت ممکن سبب بروزجنگ های بیشتردرکشورگردد.زیراهیچ کشوری ازاحتمال وقوع درگیری میان دولت آینده افغانستان وگروه های تروریستی همانند القاعده داعش وسایرمخالفین مسلح تضمین داده نمی تواند. چون این دهشت افگنان وتروریستان حرفوی برمبنای اهداف کشورهای مغرض بنانهاده شده اند. بنابرین برخی کشورها درافغانستان طرح عمق ستراتیژیک دارند.به هیچ عنوان نمی خواهنداین ابزار رعب انگیز راازدست بدهند.چون همیشه چنین ابزاردرجنگ نیابتی برای شان روی رسیدن به اهداف شان مؤثربوده هرگزازآن صرف نظرنمی کنند.احتمال این‌که در نتیجه توافق صلح میان امریکا و طالبان، جنگجویان طالبان در دراز مدت با داعش و سایر گروه‌های تروریستی یکجا خواهند شد، وجود دارد.
زیرا هیچ‌گونه تدابیری تا هنوز در این زمینه سنجیده نشده و به مردم نیز اطمینان داده نشده است. این درحالیست که اخیراً کاخ سفید نیز اعلام کرده که نیروهای امریکایی تا ماه نوامبر سال ۲۰۲۰ از افغانستان خارخ خواهند شد. تلاش کاخ سفید برای خروج نظامی از افغانستان جنبه انتخاباتی دارد و دونالدترامپ می‌خواهد از این مسأله به عنوان برگ برنده درانتخابات ریاست جمهوری امریکا استفاده کند. برخی هابه این عقیده اندکه اظهارات اخیر زلمی خلیلزاد نماینده خاص امریکا در امور صلح افغانستان هیاهوی تبلیغاتی است و پیامدهای عملی به نفع صلح ندارد.زلمی خلیلزاد درتازه‌ترین اظهاراتش خواستار تضمین دادن افغانستان و پاکستان مبنی برعدم استفاده از خاک دو کشورعلیه همدیگر شده است.

 وی تضمین روی این موضوع از سوی دو کشور‌را زمینه ساز برقراری صلح و انکشاف اقتصادی دو کشور عنوان کرده است. درحقیقت اگرچنین تضمینی واقع بینانه درنظرباشدوبه پیگیری آن به گونه عملی ازجانب ایالات متحده امریکااقدام صورت بگیردیک قدم مثبت درآینده دوکشورخواهدبود.مبنی براین لانه های تروریستی دراثرهماهنگی دوکشور افغانستان وپاکستان درهرجایی که باشدنابودگردد،این یک تصمیم بسیارعالی خواهدبود. واقعاً این طرح قابل تقدیر وموردپسندهمه کشورها درجهان ومنطقه خواهدبود. چنین تصمیمی حضورالقاعده داعش وسایرگروه های مخالف مسلح رادرسطح منطقه ریشه کن خواهدساخت. فضای مطمئن رابرای مردم درکشورهای همجواربه وجودخواهد آورد. این اظهارات پس ازآن مطرح شده که خلیل زاد در پی دیدارش با مقام‌های پاکستانی،  وارد قطرشده و هشتمین دور گفتگوهای صلح را با طالبان آغاز کرد. انتظار می‌رود در این دور گفتگوها دو طرف روی تعهدات امریکا و طالبان در پروسه صلح کشور توافقنامه امضا کنند. از سوی هم، وزارت خارجه امریکا اخیراً اعلام کرد که این کشور تا قبل ازانتخابات ریاست جمهوری این کشور در سال ۲۰۲۰ نیروهایش را از افغانستان خارج خواهد کرد.کارشناسان سیاسی، اظهارات تازه نماینده خاص ایالات متحده را که مبنی بر تضمین دهی دو جانبه افغانستان و پاکستان مطرح شده را بخشی ازهیاهوی تبلیغاتی می‌خوانند که به منظور بهبود وجهه تیم انتخاباتی ترامپ در انتخابات پیشروی امریکا مطرح می‌شود. ترامپ تلاش دارد بخشی از نیروهای امریکایی را پیش از انتخابات این کشور از افغانستان بیرون بکشد.در آغاز گفتگوهای صلح امریکا با طالبان که حدوداً شش ماه پیش آغاز شد، خلیل زاد مدعی بود که رئیس جمهور امریکا برایش شش ماه فرصت  داده تا قضیه صلح افغانستان را فیصله کند.در این میان، پاکستان به منظور حمایت از برنامه صلح امریکا به شکل نسبی در قضیه صلح افغانستان تغییر جهت داده است.نماینده خاص رئیس جمهورامریکا حرف جدیدی مبنی برتضمین دهی دو جانبه به عنوان پیش شرط برقراری صلح در افغانستان  مطرح کرده اما این اظهارات در حوزه عملی صلح نتیجه نخواهدداشت.زیرانمایندگان ایالات متحده امریکا وگروه طالبان درهفت دور مذاکرات نفس‌گیر تاکنون دو طرف به نتیجه دلخواه نرسیده‌اند با این حال، نماینده خاص امریکا نقشه جدید پیرامون صلح مطرح کرده که به احتمال قوی از سوی حلقه‌های لابی دیپلماتیک اسلام‌آباد مطرح شده باشد. نگرانی اسلام آباد از تقویت داعیه تشکیل دولت‌های مستقل پشتون و بلوچ در پاکستان است. بهانه یی که اسلام آباد گاه گاهی دولت افغانستان را به حمایت از آن متهم می‌ سازد. در جریان ده سال آینده احتمال دارد داعیه تشکیل دولت‌های مستقل پشتون و بلوچ در پاکستان اوج بگیرد، به رغم این اسلام آباد با بهره‌برداری از روند صلح افغانستان می‌خواهد اطمینان حاصل کند که از این داعیه در افغانستان حمایت نمی‌شود.

لام- جیم

ممکن است شما دوست داشته باشید