روزنامه ملی انیس

خلیل الرحمن غزنوی: جهت ارائه خدمات به متقاعدین، پروسه ها را ساده ساختیم

رئیس خزینه تقاعد در ابتدا گفت: هنگامیکه من به حیث رئیس خزینه تقاعد تعیین گردیدم روزانه سه هزار متقاعد به خزینه تقاعد مراجعه می نمود که فعلاً نسبت تلاشها به شش صدتن روزانه رسیده است خدمات نسبت به سال قبلی بهتر ارائه می شود. و برخورد کارمندان با متقاعدین بسیار خوب است. قبل از این ریاست خزینه تقاعد در هفته دو روز برق نمی داشت ما فعلاً برق سه فاز شرکت برشنا را داریم و هیچ وقت به مشکلات برق رو برو نمی‎شویم حتا اگر برق رسمی برود ما از جنراتور استفاده می کنیم در قسمت پلان و پالیسی ها که قسمت دوم دستاورد های ما را تشکیل می دهد ما دو طرح به جناب رئیس جمهور و کابینه پیشنهاد نمودیم طرح اصلاح بنیادی خزینه تقاعد در پرنسیب منظور شده طرح اصلاح تقاعد که یکنیم سال قبل وزارت مالیه  بانک جهانی و وزارت کار و امور اجتماعی تحت نظر معاون دوم ریاست جمهوری روی آن کار نمودند بالآخره نهایی و به کابینه پیشکش شد و کابینه آنرا منظور کرد.

در مجموع متقاعدین از سال ۱۳۹۵ الی ۱۳۹۶ حقوق وامتیازات خود را گرفته اند و فعلاً روزانه بیست تاسی تن مراجعه می کنند و شامل حقوق می‎شوند، قابل یاد آوری است که سی و نو هزار متقاعد که حقوق شان مانده بود امسال حقوق شان را از بودجه سال ۱۳۹۷ پرداخت کردیم.

به اساس احصائیه که از متقاعدین داریم دوازده اعشاریه نو میلیارد افغانی بودجه نیاز است اما شش اعشاریه سه میلیارد افغانی در سند بودجه سال ۱۳۹۷ به این اداره مدنظر گرفته شد و شش اعشاریه شش میلیارد کثر بودجه داشتیم. در اثر تلاشها و همکاری اداره امور، رهبری وزارت کار و امور اجتماعی، وزارت مالیه وشورای ملی ما توانستیم که این مشکل را پیشنهاد کنیم و کابینه آنرا تأیید کرد عنقریب از طریق شورای ملی منظور می شود که بعد از آن بدسترس متقاعدین قرار می گیرد.

قابل یاد آوری است که از شش اعشاریه شش میلیاردچهار میلیارد، آن مدنظر گرفته شده که در اختیار ما قرار گیرد و دواعشاریه شش میلیارد می ماند  خواهش ما از دولت جمهوری اسلامی افغانستان و کمیته بودجه که در رأس آن وزارت مالیه قرار دارد اینست که بدسترس ما قرار بدهند که ما به متقاعدین توزیع کنیم.

سیستم بایومتریک ما بسیار خوب و عالی و طبق پلان پیش می رود ما در حدود یکصد هزار متقاعد را در مرکز و در حدود نوهزار متقاعد را در ولایات بایومتریک کردیم.

پیشنهاد ما به مقامات ذیصلاح دولت اینست که در قسمت آوردن اصلاحات تدارک بودجه ما را یاری رسانند نوید خوش ما اینست که ما پروسه ها را ساده ساختیم پروسه ها را از بیست مرحله به دوازده مرحله تقلیل دادیم که سه مرحله آن متقاعدین را به ادارات معرفی می کنند و نو مرحله دیگر آن در خزینه تقاعد ارتباط می گیرد که کار بسیار خوب انجام شد و نوید خوش دیگر را به متقاعدین می‎گویم که بالای آن کار جریان دارد و کار می کنیم آن اینکه ما کوشش می کنیم یک شارت کود به خزینه تقاعد جور کنیم متقاعدین تماس بگیرند و پاسخ بشنوند.

ما در قسمت فعالیت های انکشافی خود کوشش نمودیم که آرشیف ریاست عمومی خزینه تقاعد را عصری بسازیم و نیز می‎خواهیم که یک کال سنتر بسازیم تا از گوشه و کنار افغانستان متقاعدین به تماس شوند و به وقت و زمان جواب خود را بگیرند. همچنان کوشش می‎کنیم که چطور ذهنیت ها را آماده سازیم تا یک تعداد متقاعدین که در مرکز و ولایات تا هنوز بایو متریک نشده هرچه زودتر به پروسه با یومتریک اشتراک کنند و به مرور زمان حقوق خود را به وقت و زمان‎اش بگیرند.

موضوع دیگر اینکه کوشش ما به سطح دولت اینست که اگر ما بتوانیم یک سیستم (A4MS) ای چهار مایس جور کنیم یعنی وقتی که یک کارمند داخل سیستم دولت می شود تا وقتی که تقاعد می شود همه اسنادش باید داخل یک سیستم باشد و این به ارائه خدمت به متقاعدین ما را بسیار کمک می کند.

غزنوی افزود: توزیع کارت هویت برای ۷۶ اداره بخاطر فرستادن نماینده ارتباطی و پلان توزیع آن به دیگر ادارات مرتبط تا آخرسال ۱۳۹۷، آموزش
۷۸ تن کارمندان ادارات دولتی به منظور حل نمودن مشکلات متقاعدین از طریق سیستم آنلاین برسرور مرکزی ریاست عمومی خزینه تقاعد و همچنان توسعه سیستم رخمس با بکار انداختن ۲یو از جهت درج حواله های م۱۶ متقاعدین به وزارت مالیه به صورت آنلاین و انکشاف سیستم معلومات متقاعدین یادیول های جدید نرم افزار جدید سرور نصب و راه ندازی برای سرعت بخشیدن انتقال معلومات به کارمندان و ارزیابی همه جانبه کارمندان ریاست عمومی خزینه تقاعد و ترتیب کارت های نوبتی توکن برای اخذ بایومتریک متقاعدین و همچنان ایجاد غرفه خاص بایومتریک به متقاعدین عالیرتبه وکسانیکه ضعیف و مریض هستند وتوانایی انتظار کشیدن و مراعات نمودن نوبت را ندارند از پلان هایی است که انجام خواهد شد.

خلیل الرحمن غزنوی در مورد سهولت برای متقاعدین در ریاست خزینه تقاعد گفت: توظیف تیم ۵۰ نفری کارمندان این ریاست به مدت ۴ هفته خاص در روزهای پنجشنبه جهت تصفیه کارهای متراکم شده ۵٫۶۹۰ متقاعد کتابچه یی وبایومتریک متقاعدین در این ریاست، ایجاد کمیته تخنیکی جهت حل مشکلات قانونی و تخنیکی متقاعدین و ایجاد کمیسیون سمع شکایات متقاعدین سکتور امنیتی و هچنین میز کمکی جهت کمک با استفاده از تکنالوژی خدمات پولی موبایل ام پیسه کار هایی است که صورت گرفته و همچنان طرح اصلاحات بنیادی ریاست عمومی خزینه تقاعد که از طرف این اداره ترتیب گردیده بود ذریعه مصوبه شماره یک مورخ ۱۵/۱/۱۳۹۷ منظور گردیده است طرح پالیسی تقاعد که به همآهنگی وزارت مالیه ترتیب گردیده و نیز ذریعه مصوبه شماره یک مورخ ۱۵/۱/۱۳۹۷ یا حذف ۳ فیصد جریمه منظور گردیده است رهنمود بایومتریک که از طرف این ریاست ترتیب گردیده بود منظور و در حال تطبیق است.

محمد نعیم «نوابی»

ممکن است شما دوست داشته باشید