روزنامه ملی انیس

خلیل‌زاد وارد اسلام‌آباد شد

زلمی خلیل‌زاد نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان در جریان هشتمین دور سفرهای خود به کشورهای منطقه و جهان، وارد اسلام‌آباد پایتخت پاکستان شده است.

به گزارش خبرگزاری جمهور؛ وزارت خارجه امریکا در اعلامیه‌ای گفته که آقای خلیل‌زاد روز جمعه هشتمین دور سفرهای خود را به افغانستان، پاکستان، بلجیم آلمان، امارات متحده عرب و قطر آغاز کرده است.

وزارت خارجه امریکا در اعلامیه‌ای گفته است که آقای خلیلزاد در سفر خود به کابل، با مقام‌های ارشد حکومت افغانستان رهبران احزاب، چهره‌های سیاسی و فعالان حقوق زن و جامعه مدنی دیدارهای جداگانه خواهد داشت.

این در حالی است که ملا هیبت‌الله آخوندزاده رهبر طالبان به تازگی در پیامی به مناسبت فرا رسیدن عید سعید فطر، بر ادامه جنگ در افغانستان تاکید کرده و گفته امریکا به دنبال خشونت و وحشی‌گری در افغانستان است.

اما زلمی خلیل‌زاد نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان در واکنش به این پیام رهبر طالبان گفته خشونت‌ها در افغانستان قابل پذیریش نیست.

زلمی خلیلزاد در توییتر خود نوشته: “در این بیانیه (طالبان) آمده است که امریکا به دنبال خشونت است. ما به دنبال خشونت نیستیم. سطح خشونت در افغانستان پذیرفتنی نیست و ما نمی‌خواهیم که آن‌ را افزایش دهیم، بیایید راه‌هایی را بیابیم که‌ با هم کار کنیم تا خشونت را کاهش دهیم و یا آن را فورأ متوقف بسازیم. کشتار افغانها باید پایان یابد.”

وی، لحن تند در پیام عیدی
ملا هیبت الله
را  غیرضروری دانسته و افزوده که این گونه واکنش‌ها سبب، پیچیدگی و مختل شدن گفتگوهای صلح خواهد شد.

در همین حال مجلس سنای کشور نیز در واکنش به این پیام عیدی رهبر طالبان تاکید کرده که طالبان آماده صلح نیستند و باید به شدت سرکوب شوند.

از سوی دیگر شماری از آگاهان سیاسی و سیاسیون کشور تاکید دارند که بلند پروازی‌های رهبران طالبان بزرگترین چالش و مانع رسیدن به صلح در افغانستان است.

اکبر جان فولاد آگاه مسایل سیاسی در صحبت با خبرگزاری جمهورگفت:” اینکه طالبان بلند پروازی کرده و تاکید دارند ما به زور وارد کابل می‌شویم، بزرگترین مانع رسیدن به صلح و ثبات دایمی در افغانستان است“.

آقای فولاد گفت:”افزایش جنگ و خشونت و حملات انتحاری و بلند پروازی‌های طالبان همزمان با آغاز مذاکرات صلح نشان‌دهنده این امر است که طالبان استقلالیت عمل نداشته و گوش به فرمان پاکستان است.”

این آگاه مسایل سیاسی می‌گوید تا زمانیکه پاکستان زیر فشار جامعه جهانی قرار نگیرد، سفرهای زلمی خلیل‌زاد هم در جهت تامین صلح درافغانستان بی‌نتیجه خواهند ماند.

گفتنی است که فوزیه کوفی، عضو پیشین مجلس نمایندگان که در دومین نشست بین‌الافغنی مسکو اشتراک کرده بود نیز پس از پایان این نشست به رسانه‌ها گفت که طالبان آماده صلح نیستند آنها هنوز خواب امارت اسلامی را در سر دارند.

خانم کوفی تاکید کرد:” روحیه‌یی را که طالبان داشتند، روحیه زیست باهمی نیست، روحیه شراکت نیست؛ آن‌ها می‌گویند که در پرتو امارت اسلامی همه شما جای خواهید داشت“.

ممکن است شما دوست داشته باشید