روزنامه ملی انیس

خلیل‌الله خلیلی، شاعر پیونددهندۀ قلب‌ها

ریاست اجرائیه  افغانستان، شام دوشنبه در ضیافتی با حضور شماری از سفیران کشورهای منطقه، فرهنگیان، روزنامه‌نگاران و شاعران کشور، از سی‌ودومین سالروز درگذشت استاد خلیل‌الله خلیلی، شاعر و ادیب نام‌آور تاریخ معاصر افغانستان یادبود به عمل آورد.

در این برنامه، شرف‌الدین امام سفیر جمهوری تاجیکستان، ضمن سپاس‌گزاری از  رئیس اجرائیه  به خاطر ترتیب چنین ضیافت و نشستی گفت که خلیل‌الله خلیلی شاعری محبوب در میان ملت‌های منطقه است و مردم تاجیکستان او را کم‌تر از مردم افغانستان دوست ندارند.

سفیر تاجیکستان، بر شناخت ابعاد شخصیت استاد خلیلی تأکید کرد و گفت که شکافتن ابعاد شخصیت این شاعر توانا به شناخت افغانستان کمک می‌کند. او خواستار تدویر سیمنارها و کنفرانس‌های علمی دربارۀ شخصیت استاد خلیلی در سطح منطقه شد.

وینی کمار، سفیر جمهوری هند در کابل، از پیوندهای تاریخی و عمیق فرهنگی میان مردمان افغانستان و هند یاد کرد و گفت که زبان فارسی ۴۰۰ سال زبان رسمی و ملی شبه قارهٔ هند بوده است.

سپس، محمد رضا بهرامی، سفیر جمهوری اسلامی ایران خلیل‌الله خلیلی را شاعر «پیونددهندۀ قلب‌ها» نامید و گفت که محصور ساختن خلیلی تنها به حوزۀ ادبیات جفا در حق او است.

سفیر ایران با ابراز این‌که استاد خلیلی رسالت خود را در نزدیکی و پیوند کشورهای منطقه به خوبی ادا کرده است، گفت که این شاعر افغانستان، پیوند عمیق با شاعران ایرانی داشت.

مسعود خلیلی، فرزند ارشد استاد خلیلی، از  رئیس اجرائیه  کشور به خاطر برگزاری مراسم یادبود از سی‌ودومین سالروز درگذشت استاد خلیلی قدردانی کرد و گفت که در اشعار و یادداشت‌های پدرش، درد و اندوه بزرگی نهفته است.

سپس، داکتر عبدالله عبدالله  رئیس اجرائیه  کشور ضمن خوش‌آمدید به مهمانان گفت که صدای استاد خلیل الله خلیلی فراتر از مرزها و منطقه طنین انداز بود.

 رئیس اجرائیه  گفت که استاد خلیلی با شاعران بیرون از کشور به ویژه شعرای ایرانی از جمله رهی معیری، ملک الشعرا بهار سعید نفیسی و فروزانفر روابط و مکاتبه داشت.

داکتر عبدالله عبدالله یادآوری از شاعران، نویسندگان و فرهنگیان کشور را مسئولیت و رسالت همه عنوان کرد.

 رئیس اجرائیه  کشور، از سفرای جمهوری تاجیکستان، جمهوری اسلامی ایران و جمهوری هند به خاطر شرکت در این همایش قدردانی کرد و گفت که این سه کشور در روزهای سخت به ویژه مقاومت برحق مردم در برابر تروریزم، در کنار مردم افغانستان قرار داشته‌اند.

این مراسم با دکلمۀ شماری از اشعار حماسی استاد خلیل‌الله خلیلی توسط  رئیس اجرائیه  کشور به پایان رسید.

ممکن است شما دوست داشته باشید