روزنامه ملی انیس

خروج نیروهای امریکایی تاثیری بر امنیت افغانستان ندارد

ارگ ریاست جمهوری افغانستان به تصمیم دونالد ترامپ، رئیس جمهوری امریکا برای خروج نیروهای امریکایی از افغانستان واکنش نشان داده و گفته است که خروج نیروهای خارجی بر روند تامین امنیت افغانستان تاثیر نخواهد داشت.

در خبرنامه‌ای ارگ ریاست جمهوری آمده است که این نگرانی در سال ۲۰۱۴ “به شدت بیشتری” مطرح بود و در آن زمان تحلیل این بود که با خروج بیش از صدهزار نیروی خارجی “افغانستان به دست شورشیان خواهد افتاد.”

در این خبرنامه که در همان شرایط نشر گردید تاکید شده بود که نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان این تحلیل را “غلط ثابت کردند” زیرا نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان مؤفقانه از تمامیت ارضی و مردم افغانستان به شجاعت دفاع کردند.

ریاست جمهوری افغانستان تاکید کرده که در چهار سال و نیم گذشته بار جنگ و تامین امنیت این کشور بر دوش نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان بود و با توجه به جنگ گسترده نیروهای زمینی و هوایی افغانستان “روز به روز قوی‌تر” شدند و این روند ادامه دارد.

براساس گزارشهای که از طریق مسئولان نظامی ایالات متحده امریکا براساس فیصله ترامپ نشر شده است حدود هفت هزار سرباز امریکایی از افغانستان خارج خواهند شد.

به گفته ارگ ریاست جمهوری خروج نیروهای خارجی که در زمینه آموزش، مشورت و حمایت فنی از نیروهای افغانستان فعال بودند، هیج تاثیری در روند تامین امنیت افغانستان نخواهد داشت.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری امریکا اعلام کرده که شمار قابل توجهی از نیروهای امریکایی را از افغانستان خارج خواهد کرد. این در حالیست که پیشتر رئیس جمهور ترامپ خروج نیروهای امریکایی از سوریه را نیز اعلام کرده بود.

امریکا در افغانستان حدود چهارده هزار سرباز دارد که طبق گزارش‌ها، نیمی از آنها از افغانستان خارج خواهند شد.

با توجه به اینکه حملات طالبان درسال‌های اخیر افزایش یافته و در تازه ترین گزارش بازرس ویژه امریکا برای بازسازی افغانستان (سیگار) نیز آمده است که وضعیت کنترل دولت بر مناطق این کشور رو به کاهش است، اما شماری از تحلیلگران نظامی معتقد اند که کاهش نیروهای امریکایی بر وضعیت جنگ در افغانستان تأثیر نخواهد گذاشت زیرا نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان بعد از سال ۲۰۱۴ میلادی مسئولیت تأمین امنیت کشور را به عهده گرفته بودند
 و در چندین آزمون بزرگ مانند حمله بر شهر کندز، فاریاب، فراه و غزنی مؤفقانه بدر شده اند و مسئله که قابل یادهانی است، اینست که امروز نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان از حمایت گسترده مردم افغانستان برخور دار می باشند.

ریاست جمهوری افغانستان عدم مذاکره رو در روی طالبان را با هیئت مذاکره کننده افغانستان “شکست سیاسی” این گروه خوانده است.

ارگ ریاست جمهوری افغانستان افزوده که خروج نیروهای امریکایی تاثیر بر تامین امنیت افغانستان نیز نخواهد داشت.

این موضوع در حالی رسانه یی می شود که ارگ ریاست جمهوری اعلام کرده که “همانطوری که توقع می‌رفت، با طرف مخالف (طالبان) مذاکرات صورت نگرفت. اما حکومت افغانستان به عنوان بخشی از یک نظام‌مسئول رسالت خود را انجام داد، گفته شد توقعی که
از جانب گروه مخالف می رفت ، به دست نیامد
.”

در این سفر هیئت ۱۲ نفره افغانستان در ابوظبی با نمایندگان امریکا، عربستان و امارات متحده عربی دیدار کردند.

ریاست جمهوری افغانستان اعلام کرده از اینکه جانب مخالف به گفتگوهای رو در رو حاضر نشد نمایندگان امریکا، امارات و عربستان “تاسف عمیق خود را ابراز کردند و تاکید صورت گرفت که بخاطر گفتگوهای رو در رو، در آینده، کشورهای دوست افغانستان نقش مثبت خود را ایفا نمایند.” ریاست جمهوری افغانستان این کار طالبان را “شکست سیاسی” این گروه خوانده و افزوده که طالبان با این کار نشان دادند که آنان “خیر منطقه را نمی‌‌خواهند متعهد به صلح نیستند و تداوم جنگ را می‌خواهند.”

ارگ ریاست جمهوری افغانستان افزوده که با توجه به این رفتار گروه طالبان مسئولان دولت افغانستان از تلاش خود برای صلح شانه خالی نخواهند کرد و به تلاشهایش همچنان ادامه خواهند داد و نیروهای امنیتی و دفاعی اش نیز از توانایی های قابل ملاحظه یی برخور دار هستند.

نوری هروی

ممکن است شما دوست داشته باشید