روزنامه ملی انیس

حمیده وردک: کشمکش های سیاسی به روند صلح صدمه می‌زند

پس از امضای موافقتنامه صلح میان ایالات متحده امریکا و طالبان که به تاریخ دهم حوت سال ۱۳۹۸ در دوحه پایتخت قطر به امضا رسید، امیدواری‌هایی را در میان مردم و نخبگان سیاسی ایجاد نمود که گویا درب گفتگوهای بین‌الافغانی بلافاصله باز می‌شود و مردم رنجدیده افغانستان می‌توانند به آرزوی دیرینه شان که همانا تأمین صلح و ثبات در کشور است دست خواهند یافت؛ اما متأسفانه تاهنوز از گفتگوهای بین‌الافغانی خبری نیست. خبرنگار روزنامه ملی انیس موضوع را با حمیده وردک یکتن از فعالان مدنی در کشور به بحث گرفته است که نشر می‌گردد.

حمیده وردک در مورد تأخیر مذاکرات بین‌الافغانی می‌گوید: باوجود آنکه روند صلح در اولویت کاری حکومت افغانستان قرار داشت، اما متأسفانه طوری که دیده می‌شود کشمکش‌های سیاسی ناشی از انتخابات ریاست جمهوری سبب گردیده است، مذاکرات بین‌الافغانی در حاشیه قرار بگیرد. از سوی دیگر طالبان از این جنجال‌های سیاسی میان رهبران استفاده کرده به جنگ علیه نیروهای امنیتی افغان سرعت بخشیدند. بناءَ لازم است که رهبران سیاسی کشور هرچه زودتر اختلافات داخلی شان را کنار بگذارند و با یک پارچگی و راهکار همه شمول برای آغاز مذاکرات بین‌الافغانی کار کنند. در غیر آن اختلافات سیاسی از یکسو زمینه افزایش خشونت از سوی طالبان را افزایش می‌دهد و از جانب دیگر جامعه جهانی را از ادامه کار با افغانستان و کمک به بازسازی این کشور مأیوس می‌سازد.
وی بر نقش همکاری کشور های همسایه، منطقه و جهان در روند صلح افغانستان تاکید ورزیده گفت: همکاری کشورهای جهان به خصوص همسایه‌ها و منطقه در روند صلح اثرگذار می‌باشد و این همکاری‌ها می‌تواند برای امنیت کشورهای یاد شده نیز موثر واقع گردد. پس لازم است که کشورهای همسایه به خصوص پاکستان باحفظ بی‌طرفی در آوردن صلح با دولت و مردم افغانستان همکاری نماید.
حمیده وردک در مورد نقش زنان در مذاکرات صلح می‌گوید: طی هجده سال گذشته طالبان از حقوق زنان، موج دموکراسی و دادخواهی‌ها در افغانستان آگاهی دارند و می‌دانند که افغانستان مانند سالیان گذشته نیست و فکر نکنم که طالبان زنان را در مذاکرات بین‌الافغانی نادیده بگیرند، پس باید زنان افغان از برگشت دوباره طالبان به افغانستان نگران نباشند.
خواجه نصیر احمد صدیقی

ممکن است شما دوست داشته باشید