روزنامه ملی انیس

حمله به پوهنتون کابل حمله جهل بر علم و دانش است

حمله تروریستی به مراکز دینی، مساجد، مراکز آموزشی، پوهنتون ها، تاسیسات عام المنفعه و در مجموع حمله بالای هر فرد مسلمان ملکی، نظامی، سیاسی و علما در افغانستان، حرام است وهیچ مجوز شرعی ندارد.
محمد قاسم حلیمی، سرپرست وزارت ارشاد، حج و اوقاف که در یک کنفرانس خبری مشترک با یک عضو شورای سرتاسری علمای افغانستان، در مرکز اطلاعات و رسانه های حکومت- اداره ارتباطات عامه واستراتیژیک ریاست جمهوری، صحبت می کرد، حمله تروریستی به پوهنتون کابل را حمله جهل برعلم و حمله جهل بر مرجع عرفان و دانش دانست.
او با اشاره به فتوای دو سال پیش علمای افغانستان، فتوای بیانیه ائمه حرمین وعلمای اسلام در مکه، فتوای علمای اندونیزیا و بنگله دیش و فتوای اخیر علمای کشور افزود که در این فتوا ها جنگ در کشور اسلامی افغانستان تحت هر عنوان حرام و ناروا دانسته شده است.
در همین حال، حضرت آیت الله العظمی واعظ زاده بهسودی، از مراجع تقلید اهل تشیع، حمله تروریستی به پوهنتون کابل را حمله به اعتبار کشور عنوان کرد و افزود: اینگونه حملات نه توجیه بشری دارد و نه توجیه اسلامی و با هیچ معیار و ملاکی برابر نیست.
بهسودی افزود: اگر عاملان این گونه حملات خود را بشر می دانند، با کدام ملاک انسانی به پوهنتون، زایشگاه، آموزشگاه، هوتل های عروسی و مسافران در مسیر راه ها حمله ور می شوند و با کدام ملاک اسلامی، حمله به این مراکز را تجویز می کنند.
در این کنفرانس خبری مولوی خالقداد، عضو شورای سرتاسری علمای افغانستان که به نمایندگی از این شورا صحبت می کرد گفت: حمله بر محصلین، استادان پوهنتون، تاسیسات علمی و قتل مسلمانان، براساس قرآن و سنت منع قرار داده شده است. او گفت براساس آیات قرآن سزای قاتل جهنم است و افزون بر آن آدم قاتل مورد غضب ولعنت خداوند نیز قرار می گیرد.
مولوی خالقداد تصریح کرد نیروهای امنیتی کشور که در رویداد تروریستی پوهنتون کابل جان هزاران محصل و استاد را نجات داده اند، بر اساس آیات قرآن در زمره افرادی قرار دارند که گویا تمام انسانیت را نجات داده باشند.
درهمین حال سرپرست وزارت ارشاد، حج واوقاف و حضرت آیت الله العظمی بهسودی نیز از نیروهای امنیتی کشور که در حمله تروریستان بر پوهنتون کابل خود را در برابر تروریستان سپر کرده و به نجات محصلین و استادان پوهنتون پرداختند، سپاسگزاری نمودند.

ممکن است شما دوست داشته باشید