روزنامه ملی انیس

حملات طالبان سبب تلفات شان شد

منابع اردو در شمال افغانستان از کشته شدن دست کم ۲۶ جنگجوی طالب و زخمی شدن ۳۳ جنگجوی دیگر این گروه در نتیجه حمله هوایی بر تجمع طالبان در ولایت فاریاب خبر داد.
محمدحنیف رضایی، سخنگوی قول اردوی ۲۰۹ شاهین گفت که این حمله هوایی شب گذشته (جمعه، ۱۳ حمل) بر تجمع بزرگ گروه طالبان در روستای «سرچکان» ولسوالی گرزیوان فاریاب انجام شده است.
رضایی همچنان گفت که در میان کشته‌ شدگان این حمله سه عضو ارشد گروه طالبان به نام‌های قاری مجیب‌الرحمان عرب، ملا عطاالله قوماندان قطعه سرخ طالبان و قاری شکیب سردسته گروه صد نفری و «استاد ماین‌سازی» طالبان نیز شامل اند.
رضایی افزود که در نتیجه این حمله تمامی سلاح‌های سبک و سنگین طالبان همراه با چندین عراده موتر و موترسایکل این گروه از بین برده شده است.
از سوی هم، وزارت دفاع در خبرنامه‌ای، از کشته‌ شدن ۱۸ جنگجوی گروه طالبان در ولایت قندهار خبر داده است.
در خبرنامه آمده است که این تعداد جنگ‌جویان طالب در جریان عملیات نیروهای دفاعی و امنیتی و با حمایت نیروهای هوایی کشور در روستاهای «جلاور» و «تابین» ولسوالی ارغنداب ولایت قندهار کشته شده‌ اند.
وزارت دفاع علاوه کرده است که در جریان عملیات نیروهای دولتی، مقداری سلاح و مهمات و یک عراده موترسایکل طالبان تخریب شده و ۱۳ حلقه ماین نیز از سوی نیروهای امنیتی کشف شده است.
همزمان با این، وزارت دفاع گفته است که نیروهای اردو یک عراده موتر بمب‌ گذاری‌شده طالبان را در ولسوالی ارغنداب قندهار پیش از رسیدن به هدف از بین برده‌ اند.
این وزارت تأکید کرده است که با هدف قرارگرفتن این موتربمب، از یک رویداد «مرگبار تروریستی» جلوگیری شده است.
گروه طالبان تا کنون در این باره چیزی نگفته است.
راه‌اندازی عملیات گسترده هوایی و زمینی نیروهای دفاعی و امنیتی در ولسوالی نُسی درواز ولایت بدخشان، نیز منجر به تلفات سنگین طالبان در این ولایت شده‌است.
عبدالمناف نظری، سخنگوی لوای سرحدی بدخشان به رسانه‌ها گفته‌است که: « نیروهای امنیتی از چندی بدین‌سو عملیات گسترده‌ای را در ولسوالی نُسی این ولایت راه‌اندازی کرده بودند. »
به گفته وی، این عملیات شب ( جمعه،۱۳ حمل) شدت گرفت و در پی آن سنگر گروه طالبان در این ولسوالی سقوط کرد.
یک منبع محلی معتبر که نخواسته نامش ذکر شود می‌‌گوید که در نتیجه این عملیات نیروهای دفاعی، دست‌کم ۲۰ طالب کشته شده‌است.
گفته می‌شود که در جریان این درگیری‌ها یک نیروی خیزش مردمی کشته و یک نیروی دیگر زخم برداشته‌است.
قول اردوی ۲۱۷ شاهین نیر با نشر اعلامیه‌ای گفته‌است که در این درگیری، ۱۶ طالب کشته شده‌است و سه پُسته این گروه سقوط کرده‌است.

در روزهای اخیر میزان خشونت‌ها در ولایات مختلف کشور افزایش یافته است. حملات موتربمب، انفجار ماین‌های مقناطیسی و کنارجاده ی و همچنان درگیری‌های مستقیم میان نیروهای دولتی و جنگ‌جویان گروه طالبان، از نظامیان و غیرنظامیان قربانی می‌ گیرد.
روز گذشته در نتیجه‌ چندین رویداد امنیتی در هشت ولایت دست‌کم ده نفر به‌شمول غیرنظامیان کشته و نزدیک به ۴۰ نفر دیگر زخمی شدند.

ممکن است شما دوست داشته باشید