روزنامه ملی انیس
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

حفظ، تقویت و تجهیز قوای امنیتی و دفاعی کشور، وظیفۀ نخست ما می باشد

محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان قبل از ظهر دیروز در مراسم گرامیداشت از نهم حوت روز ملی نیروهای امنیتی و دفاعی کشور، اشتراک و سخنرانی کرد.
رئیس جمهور غنی هنگام ورود به مقر وزارت دفاع ملی که از سوی معاونین ریاست جمهوری همراهی می گردید، ابتدا قطعۀ تشریفات را معاینه کرد و در پای منار شهدای نیروهای امنیتی و دفاعی، اکلیل گل گذاشت.
رئیس جمهور در سخنرانی خویش در این مراسم، ضمن تبریکی روز ملی نیروهای امنیتی و دفاعی کشور، گفت که امروز برای دولت و ملت افغانستان جای افتخار عظیم است که قوای قهرمان دفاعی و امنیتی خود را تجلیل می کنند و از برکت شما، افغانستان محکم و استوار به پا ایستاده شده است.
وی با اشاره بر اینکه چرا دولت بالای نیروهای امنیتی و دفاعی کشور افتخار می کند، گفت: این افتخار بخاطری است که بدون شما دولت وجود نخواهد داشت و همه یقین داشته باشند که حفظ، تقویت و تجهیز قوای امنیتی و دفاعی، وظیفۀ نخست ما می باشد.
رئیس جمهور از روحیه بلند نیروهای امنیتی و دفاعی ستایش کرده، گفت که من هر هفته با ورثۀ شهدای قوای مسلح صحبت می کنم و از روحیۀ خانواده های آنان ابراز سپاس مینمایم.
رئیس جمهور غنی تصریح کرد: دشمنان افغانستان بدانند که نیروهای امنیتی و دفاعی فرزندان واقعی این خاک اند و همه ملت ما در کنار آنان قرار دارند. هر کدام شما رضاکاران و جانبازان این وطن هستید. تعهد دولت این است که همواره به شما منحیث سرمایه ملی نگاه خواهد کرد.
رئیس جمهور گفت که نیروهای امنیتی و دفاعی در شش سال گذشته راه را طی نموده اند در کشورهای دیگر زمان زیاد می گیرید و حمایت مردم از این نیروها در ۱۴۰ سال گذشته بی سابقه بوده است، زیرا نیروهای امنیتی و دفاعی ما، حافظ و تطبیق کنندۀ قانون اساسی افغانستان هستند.
رئیس جمهور با بیان اینکه اکثریت نفوس افغانستان را جوانان تشکیل می دهند، گفت که شما نیروهای امنیتی و دفاعی از یک نسل جوان و با روحیه قوی جوان، حمایت و پاسداری می کنید.
رئیس جمهور خطاب به نیروهای امنیتی و دفاعی کشور، گفت که در چهره های شما ملت واحد، ثبات، رفاه و صلح افغانستان را مشاهده می کنم و بدون شما و قهرمانی های تان امروز میدان سیاست متفاوت می بود.
وی افزود که قهرمانی، فداکاری و قوت تان همه روزه از سوی رهبران جهان مورد تقدیر و ستایش قرار می گیرد و شما نه تنها استقلال افغانستان، بلکه امنیت جهان را حفاظت می کنید.
سرقوماندان اعلی قوای مسلح گفت که در سال ۱۴۰۰ خانه سازی برای وارثین شهدای نیروهای امنیتی و دفاعی به قوت آغاز می گردد.
رئیس جمهور در مورد نقش قوای امنیتی و دفاعی در راستای ایجاد فضای مناسب برای صلح، گفت: جنگ امروز که در برابر مردم ما انجام می شود، در تضاد با انسانیت، عدالت و حقانیت بوده و به دین مبین اسلام ربط ندارد.
رئیس جمهور کشور گفت که علمای کرام در میدان استدلال در دوحه، مکه و مدینه، اندونیزیا و تمام نقاط دیگر خوب درخشیدند، زیرا داعیه ما برحق است. جنگ راه حل نیست، اما قهرمانی، تعهد و جرئت در این است که صلح نماییم.
رئیس جمهور در اخیر سخنانش گفت که جامعه بین المللی چهل سال است که یک ملت را با تاریخ عظیم، تمدن درخشان و مردم سرزنده از بنیادی ترین حق که همانا صلح است، محروم کرده و این قابل تحمل نیست و ما صلح پایدار و باعزت میخواهیم و آمدنی است.
در این مراسم شاه محمود میاخیل معاون اول وزارت دفاع ملی ضمن اتحاف دعا به روح شهدای نیروهای امنیتی و دفاعی، به خانواده های آنان ابراز غمشریکی کرد و به سربازانی که در سنگرهای داغ مصروف نبرد هستند، روز سرباز را تبریک گفت و افزود که مدال های خاص، ترفیعات و کمک های نقدی از سوی رئیس جمهور به سربازان قهرمان و شجاع خط اول جنگ داده شده است.
معاون اول وزارت دفاع ملی به ملت اطمینان داد که برای جنگ های بهاری آمادگی کامل داریم و اکنون نیروهای امنیتی و دفاعی از نگاه اکمالات، رهبری و هماهنگی در موقف بهتری قرار دارند.
همچنان در این مراسم حمیده مادر نظام الدین یکتن از سربازان شهید به نمایندگی از خانواده های شهدای نیروهای امنیتی و دفاعی و جگرن شاه زمان به نمایندگی از سربازان معلول صحبت کردند.
آنان گفتند که ما برای کشور خویش قربانی داده ایم و آماده هستیم که از وجب وجب خاک این وطن دفاع نماییم.
در این مراسم سمونمل مومن خان یک جلد قرآن کریم دست نویس خویش را به رئیس جمهور اهدا کرد و همچنان یک فلم کوتاه از قهرمانی های نیروهای امنیتی و دفاعی کشور به نمایش گذاشته شد.

ممکن است شما دوست داشته باشید