روزنامه ملی انیس

حصار کشی پاکستان در  سرحد فرضی با افغانستان

مقام های پاکستانی میگویند کار روی احداث حصار امنیتی در امتداد مرز پاکستان وافغانستان به شدت ادامه دارد وبه زودی تکمیل می شود.

جنرال آصف غفور سخنگوی ارتش پاکستان میگوید که تا ماه دسامبر سال ۲۰۱۸ میلادی کارحصار کشی بخش های حساس این مزر تکمیل می شود وکار باقی مانده آن در سال ۲۰۱۹ میلادی تکمیل خواهد شد.

ارتش پاکستان می گوید که این حصارکشی از بهر جلوگیری ار رفت وآمد دو طرفه

دهشت افگنان ضروری است  واما مقام های افغان این اقدام پاکستان را خلاف تمام قوانین بین المللی عنوان کرده گفته اند که حصار کشی نمیتواند جلودهشت افگنی را بگیرد.

ازاین پیش غفور لیوال سرپرست پیشین وزارت سرحدات اقوام وقبایل کشور گفته بود که لانه های تروریزم در شهر ها ومراکز نظامی پاکستان است. مردم افغانستان وجامعه بین المللی به این باور اند که مرکزتروریزم جای است که اسامه بن لادن رهبر شبکه القاعده وتروریستان دیگر کشته شدند.

اکنون مقام های های پاکستانی می گویند که روی احداث حصار امنیتی در امتداد مرز پاکستان وافغانستان به شدت کار ادامه دارد وبه گفته آنان اعمارپاسگاه های جدید امنیتی درامتداد این مرز بخشی از این احصار کشی است .افزون برآن سخنگوی ارتش پاکستان گزارش های مبنی براستقرار شصت هزار سرباز این کشور را درامتداد مرزپاکستان وافغانستان رد کرد اما گفت که پس از تکمیل شدن حصار کشی این مزر مسوولیت تامین امنیت آن به قول اردوی سرحدی این کشور سپرده خواهد شد این قول اردو یک واحد شبه نظامی ارتش پاکستان
 است.

سخنگوی ارتش پاکستان همچنین گفته است که برای این کار در این قول اردو سربازان بیشتری استخدام خواهد شد.

باید گفته که سیاسیون  و فعالان مدنی درافغانستان و مناطق پشتون نشین پاکستان بااین حصار کشی های پاکستانی ها مخالف اند و آن را جز تلاش های مقامات پاکستانی برای رسمیت بخشیدن به خط فرضی دیورند میدانند  که قبایل پشتون را از هم جدا ساخته است .

افغانستان از زمان ایجاد پاکستان تاکنون را به عنوان سرحد رسمی دو کشور به رسمیت نمی شناسد.

ممکن است شما دوست داشته باشید