روزنامه ملی انیس

حاجی قندآغا صافی:  علت سقوط ارزش پول افغانی در برابر دالر تنش های سیاسی و نا امنی در کشور است

در هفته های اخیر درکنار افزایش ارزهای خارجی در برابر پول افغانی از قبل با فرارسیدن ماه مبارک رمضان قیمت مواد خوراکی در بازار های کشور به شکل بی سابقه افزایش یافته است. این کار سبب پایین آمدن توان خرید شهروندان فقیر و کم در آمد کشور گردیده است در این مورد خبرنگار روزنامه ملی انیس با چندتن از هموطنان ما گفت و شنودی کرده است که به نشر می رسد.

داوود یکی از فروشندگان مواد خوراکی در ناحیه اول شهر قابل می گوید:

قیمت مواد نسبت به سایر ماه ها دو چند گردیده است. بخصوص نرخ مواد ارتزاقی و لبنیات دوچند شده است که یک دلیل آن تقاضای بیشتر به مواد مورد نیاز است از سوی دیگر افزایش تنش های سیاسی، افزایش نا امنی در ولایات و از سوی دیگر افزایش نرخ دالر نقش خود را دارد و دلیل افزایش بهای دالر قاچاق بیشتر آن به کشور های همسایه مثل ایران است. همانقدر که افزایش نرخ دالر روی افزایش قیمت ها تأثیر دارد قدرت خرید و فروشندگان را نیز پایین می آورد که سبب رکود بازار می شود.  خواست ما از مسئولان این است هرچه زودتر با اتخاذ یک سیاست درست پولی نگذارند ارزش افغانی در پاینترین سطح قرار بگیرد.

محمد اسحق یکی دیگر از فروشندگان مواد خوراکی در جاده آسمایی می گوید:

همانقدر که مردم پریشان بلند رفتن قیمت مواد خوراکی استند ما هم استیم.

ولی چاره چیست؟ ماهم نمی خواهیم قیمت بفروشیم زیرا قیمت می خریم باید با نرخ بلند بفروش برسانیم.

امیر محمد باشنده ده افغانان کابل با نگرانی از افزایش قیمت ها در بازار ها بخصوص افزایش بهای دالر در کشور گفت:

درسایر کشور های اسلامی با فرارسیدن ماه مبارک رمضان قیمت هاکاهش می یابد ولی در کشور ما برعکس افزایش می یابد. اینکه در چند روز اخیر نرخ دالر در برابر افغانی بلند رفته همه نگران آن هستیم. بخصوص مامورین دولت با حقوق غیر متوازن و هموطنان ما که عاید بخور و نمیر دارند بیشتر متضرر هستند.  از مسئولان می خواهیم که به حرمت این ماه به مشکل مردم رسیدگی کنند، زیرا در سه چهار سال اخیر افزایش قیمت دالر در کشور بی سابقه است از سوی دیگر از احزاب نامزدان ریاست جمهوری که در افزایش مشکلات موجود نقش دارند می خواهیم که به منافع علیای کشور توجه کرده اختلافات شان را از راه معقول حل بسازند نه از راه افزایش مشکلات به مردم افغانستان.

عبدالبصیر باشنده دیگر کابل می گوید:

از یک سو فقر اقتصادی کشور بیداد می کند از سوی دیگر گروگان گیری های غیر معقول وکلا، نامزدان، انتخابات، احزاب سیاسی، طالبان از جانب دیگر هرچند ماه مبارک رمضان ماهیت که جنگ وجدال در آن حرام است ولی با تأسف هیچ یک به این امر پابندنیستند.

پس از تاجر و دکاندار که قیمت ها را بلند می برند نباید شکایت کرد. خداوند«ج»  همه را انصاف بدهد و هدایت کند زیرا مردم بیچاره وفقیر جز التجاو زاری به درگاه خدا«ج» هیچ امیدندارند از دولت و حکومت می خواهم منحیث مسئول در برابر مردم دست به کار شده نگذارند در کنار مصایب جنگ فقر اقتصادی ناتوان تر شان نماید.

ولی در همین حال در کنار آن افزایش بهای دالر در برابر افغانی در سه ماه اخیر به نگرانی های موجود بیش تر از پیش افزوده است. بعضی آگاهان اقتصادی به تأکید برنبود یک پالیسی درست و سالم اقتصادی و انکشافی تنش های سیاسی و ادامه ناامنی در کشور را عامل بنیادی کاهش ارزش پول افغانی در برابر پول خارجی به ویژه دالر، امریکایی می دانند. این موضوع بیشتر سبب نگرانی مردم با بلند رفتن سرسام آور قیمت های مواد خوراکی و اجناس در بازار ها گردیده است.

حاجی امین الله وجدان یک تن از اعضای هیت رهبری صرافان سرای شهزاده کابل در مورد نظر اش را چنین بیان داشت:

اگر اوضاع سیاسی به همین منوال ادامه یابد وضعیت بازار های کشور بدتر از این خواهد شد. زیرا چالشهای سیاسی اخیر که بین سیاسیون بوجود آمده بدون شک بالای اقتصاد کشور تأثیر فوق العاده منفی را به جاگذاشته است. این وضعیت در ولایت  هایکشور از این هم نگران کننده تر است و حکومت نتوانسته در متعادل نگهداشتن ارزش افغانی و سیاست پولی اقدام لازم نماید و نه در قسمت نظارت بهای مواد خوراکی تاجران مطابق میل خود شان دست به سود جویی میزنند.

بی باوری مردم به ارزش افغانی و اوضاع جاری سبب شده به نگهداری دالر نزد خویش اقدام نمایند یکی از علل عمده بالارفتن نرخ دالر در مقابل پول افغانی می تواند باشد.

حاجی بومان علی یک تن دیگر از صرافان می گوید:

دولت و مسئولان باید هر چه زودتر در حل این معضل وارد اقدام شوند زیرا اگر این وضعیت و معضل به حالت خود باقی بماند یقیناً اقتصاد کشور به رکود مواجه خواهد گشت و مردم ما که اکثراً فقیر و نادار اند و در آمد بخور نمیر دارند امکانات اقتصادی شان در سطح پایین قرار دارد به وضعیت بد و ناهنجاری های اقتصادی مواجه خواهند گشت زیرا بهای اسعار خارجی در مقابل پول افغانی تأثیر صد در صدی بر افزایش بهای خوراکی دارد، مردم نمی توانند در ماه مبارک رمضان نیازمندی های شان را با در آمد کمی که دارند خریداری نمایند.

حاجی قند آغا صافی یکتن دیگر از صرافان در سرای شهزاده کابل به جواب پرسش که دلیل اصلی بلند رفتن نرخ اسعار به ویژه دالر را در چه می بینید در جواب گفت:

چون افغانستان خود کفا نبوده و به پای خود از نگاه اقتصادی استاده نیست با کشور های همسایه یعنی ایران و پاکستان روابط تجارتی داشته و اکثراً کالاهای تجاری از این دو کشور به افغانستان انتقال می یابد قسیمکه همه می دانند متأسفانه روابط سیاسی این دو کشور با افغانستان چندان خوب نیست به همین ارتباط د افغانستان بانک یک ماده را وضع نمود تا باقید نمودن سریال غیر از انتقال آن به بیرون از کشور جلوگیری شود. هرچند همین بحران در دیگر کشور ها نیز وجود دارد
ولی بیرون کشیدن دالر توسط تجاران و فعالیت های تجارتی و سرمایه گذاری آنان در بیرون از کشور می تواند زیانهای زیادی را به وضعیت اقتصادی کشور ما وارد نماید.

وی عامل دیگر سقوط ارزش پول افغانی در برابر اسعار خارجی را ادامه تنش های سیاسی و ناامنی  در کشور دانسته می گوید به همان پیمانه که وضعیت نا امنی و تنش ها اوج می گیرد به همان اندازه اثر آن دربازار محسوس می گردد.

چنانچه در مدت چهار سال گذشته ۳۱ افغانی در نرخ دالر افزایش به وجود آمده است یعنی از پنجاه و پنج افغانی به هشتاد یک افغانی و چند پول رسیده است که این تفاوت بی سابقه در کاهش بهای پول افغانی در برابر دالر تلقی می گردد. 

مسعود نوابی

ممکن است شما دوست داشته باشید