روزنامه ملی انیس
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

جلسۀ رهبری حکومت روی برنامۀ ملی توزیع نان خشک و مبارزۀ بیشتر با ویروس کرونا، بحث کرد

جلسۀ رهبری حکومت تحت ریاست محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی‌ افغانستان قبل از ظهر دیروز در ارگ دایر گردید.
در این جلسه که از طریق ویدیوکنفرانس انجام شد، روی عملی شدن موفقانۀ برنامه ملی توزیع نان خشک به هموطنان مستحق و نیازمند ما در ۳۳ شهر کشور به گونه رایگان و چالش‌ها و مشکلات عمده در این خصوص، صحبت شد.
امرالله صالح معاون اول رئیس جمهور در مورد چگونگی عملی شدن این برنامه صحبت کرد و گفت که در روند توزیع نان خشک در مرکز و ولایات کشور شماری زیادی از رضاکاران و اعضای جامعۀ مدنی با دولت همراه شدند و این برنامه را عملی ساختند.
وی تاکید کرد که اتحادیه‌های صنفی، علما، دکانداران و مالکین فروشگاه‌ها و مغازه‌ها منسجم شوند و از سایر ظرفیت‌های موجود نیز استفاده صورت گیرد تا ما بتوانیم به مردم فقیر و نیازمند خود رسیدگی کنیم و شاروالی‌ها در نقاط مختلف کشور دخیل شوند و این برنامه باید در فضای شفاف انجام شود.
صالح گفت که خبازی‌ها، وکلای گذر، مامورین دولتی و فعالان مدنی که در این روند سهم فعال داشته اند، باید شناسایی و مورد تشویق قرار گیرند.
بعداً عبدالمتین بیگ رئیس ادارۀ مستقل ارگان‌های محل، گزارش خویش را در مورد روند توزیع نان خشک به هموطنان مستحق و بی بضاعت در ولایات مختلف کشور ارائه کرد و گفت که از این برنامه هزاران خانوادۀ مستحق مستفید شدند و تلاش شده است تا میزان چالش‌ها به پائین ترین سطح آن برسد و همچنان ادارات ولایتی یکجا با مرکز توانستند این برنامه را به گونه موفقانه عملی سازند.
سپس داوود سلطان زوی شاروال کابل صحبت کرده، گفت که در شهر کابل روند توزیع نان به همکاری وکلای گذر و نواحی به هزاران خانواده ادامه دارد و چالش‌ها به حدی نیست که باعث کندی و اخلال آن گردد و شاروالی کابل آماده است در قسمت کمک رسانی به مردم تلاش بیشتر نماید.
سپس رئیس جمهور غنی صحبت کرد و ضمن تشکر از تلاش‌های افراد و نهادهای ذیدخل در این پروسه گفت که رسیدگی به افراد مستحق و فقیر یکی از اولویت‌های مهم حکومت است و ما با برنامه ریزی دقیق و منظم تلاش خواهیم کرد تا در برابر تاثیرات منفی ناشی از ویروس کرونا، مبارزه بیشتر نمائیم.
همچنان رئیس جمهور به نهادهای مربوطه هدایت داد که یک دیتابیس افراد مستحق و بی بضاعت کشور را ترتیب نماید تا دولت در شرایط ناگوار و بحرانی بتواند به اسرع وقت، به هموطنان رسیدگی کند.
رئیس جمهور کشور تصریح کرد که تجربه‌ها و درس‌های مهمی‌ را از وضعیت ناشی از ویروس کرونا مبنی بر بسیج ساختن ظرفیت‌های داخلی بخاطر عملی نمودن برنامه‌های کمک رسانی به ویژه توزیع نان خشک به افراد نیازمند و بی بضاعت، آموختیم.
وی افزود که برای اولین بار حکومت افغانستان توانست یک برنامه وسیع را در یک فرصت اندک بدون کمک نهادهای دیگر، عملی کند. اکنون ظرفیت‌های خوبی در حکومت ایجاد شده است و انسجام این ظرفیت‌ها برای عملی کردن این چنین برنامه‌ها بسیار مهم است.
رئیس جمهور از همکاری سکتور خصوصی، مساجد و نهادهای اجتماعی نیز یادآوری کرد و برای شفافیت این روند تاکید بعمل آورد و گفت که تمام مصارف این برنامه را نهادهای مسئول به وزارت مالیه ارائه کند تا مردم افغانستان از شفافیت آن مطمئن شوند.
رئیس جمهور غنی از بسته‌های کمکی دیگر حکومت که در چارچوب برنامه‌های ملی برای کمک به مردم روی دست است، یاد کرد و گفت که با حمایت بانک جهانی روی بسته‌های کمکی به مردم افغانستان کار جریان دارد تا ما بتوانیم در کنار توزیع نان خشک، مواد اولیه را نیز به هموطنان بی بضاعت ما توزیع نمائیم.
همچنان در این جلسه وضعیت ناشی از ویروس کرونا مورد تحلیل و ارزیابی قرار گرفت و پیش بینی‌ها و چالش‌ها در این خصوص و اینکه نهادهای صحی ما بخاطر مقابله به آن در چه وضعیتی قرار دارند و آگاهی عامه از چه قرار است، نیز بحث صورت گرفت.
با توجه بر اینکه متاسفانه تاهنوز درمانی برای این بیماری پیدا نشده است و ما در وضعیتی قرار داریم که مردم آسیب پذیر اند و شمار مبتلایان سیر صعودی خود را می‌پیماید، تاکید صورت گرفت که مردم بیشتر به دستورات صحی توجه کنند و وزارت صحت عامه و سایر نهادی ذیربط در زمینۀ عملی نمودن برنامه‌های شان بخاطر مبارزه با ویروس کرونا، بیشتر از پیش تلاش نمایند.
به همین ترتیب تاکید شد که مردم باید از خطرات ناشی از ویروس کرونا بیشتر آگاه شوند و به دستورات صحی بخاطر جلوگیری از مصاب شدن به این ویروس، توجه جدی نمایند.

ممکن است شما دوست داشته باشید