روزنامه ملی انیس

جلسه کمیته اضطراری جلوگیری از شیوع ویروس کرونا برگزار شد

پنجمین جلسه کمیته اضطراری جلوگیری از شیوع ویروس کرونا به ریاست استاد سرور دانش معاون دوم رئیس جمهور و رئیس این کمیته قبل از ظهر روز یک شنبه در قصر صدارت عظمی برگزار شد.

در جلسه دیروز کمیته، تطبیق قیود شهرگردی در کابل، گزارش از وضعیت عمومی ولایت هرات و ولایات دیگر، طرح وزارت امور مهاجرین و عودت کنندگان برای نگهداری و چگونگی انتقال عودت کنندگان و گزارش اداره هوانوردی ملکی در رابطه پروازها مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

نخست معاون رئیس جمهور در رابطه به تطبیق طرح محدودیت گشت و گذار در شهر کابل گفت که این طرح بر اساس جلسه قبلی کمیته اضطراری جلوگیری از شیوع ویروس کرونا به کابینه پیشنهاد گردیده بود که کابینه جمهوری اسلامی افغانستان در یک جلسه فوق العاده طرح مذکور را تصویب کرد و در حال حاضر قیود گشت و گذار در شهر کابل با همکاری نهادهای مربوطه عملی می‌گردد.

استاد دانش همچنین از تمامی باشندگان شهرکابل خواست تا بخاطر جلوگیری از شیوع ویروس کرونا با تحمل تمامی مشکلات موجود، در تطبیق هرچه بهتر طرح محدودیت گشت و گذار در شهر کابل با نهادهای مربوطه به صورت جدی همکاری نمایند؛ چون به گفتۀ وی این طرح به هدف حفظ جان و سلامت مردم و جلوگیری از شیوع ویروس کرونا روی دست گرفته شده است. وی اضافه کرد که اگر باشندگان شهر کابل قیود گشت و گذار را رعایت نکند کمیته کابل در همکاری با نهادهای امنیتی طرح مذکور را به هر طریقی تطبیق خواهند کرد.

معاون دوم رئیس جمهور از سکتور خصوصی، مؤسسات، تاجران، سرمایه گذاران و افراد خیری که آماده کمک و همکاری با مردم هرات، بلخ، کابل و سایر ولایت ها هستند اظهار قدردانی نموده گفت که یک فهرست طولانی از خیرین وجود دارد که علاقه مند همکاری و کمک با شهروندان کشور هستند.

استاد دانش در خصوص کمک ها به شهروندان گفت که تمامی کمک ها چه خصوصی و دولتی در هر ولایت زیر نظر والی و یک کمیته نظارتی متشکل از نمایندگان جامعه مدنی، وکلای شورای ولایتی، نمایندگان رسانه ها و دیگر نهادهای مستقل توزیع می‌گردد. وی همچنین تأکید کرد که نهادهای مستقل باید در شناسایی افراد و خانواده های بی بضاعت همکاری داشته باشند.

معاون رئیس جمهور همچنین در رابطه به کمک های که از سوی حکومت قرار است به افراد متضرر توزیع شود نیز گفت که این کمک ها با تایید اعضای کمیته در همکاری با نهادهای ولایتی به افراد مستحق توزیع خواهد شد.

درین جلسه ، استاد دانش به طرح کاریابی و اشتغال زایی که از سوی اداره عملیاتی ریاست جمهوری تهیه شده است نیز اشاره کرد و گفت که امیدوار است این طرح نیز به زودی جنبه عملی پیدا کند تا شهروندان کابل با مشکلات بیکاری مواجه نگردند.

معاون دوم رئیس جمهور همچنین به نمایندگان ادارات دولتی هدایت داد تا مطابق فیصله کابینه رخصتی سه هفته ای را مراعات کنند و آن عده از ادارات که مستثنا قرار گرفته اند نیز حضور کارمندان شان را مطابق پلان کاهش پرسونل تنظیم کنند.

در این جلسه، والی ولایت کابل از تطبیق قیود شهرگردی در کابل به اعضای جلسه گزارش داد که به گفته وی، آن اداره در همکاری با قوماندانی امنیه کابل طرح قیود شهرگردی را مطابق فیصله کابینه عملی کرده است. وی گفت که در نخست برخی مشکلاتی در رابطه به تطبیق این طرح وجود داشت که به همکاری شهروندان کابل به خوبی عملی می گردد.

والی کابل همچنین گزارش داد که امروز نیز نیروهای امنیتی در همکاری با اداره ولایت کابل و شاروالی کابل، بس های مسافر بری نوع کاستر و تونس را متوقف کرده اند. وی یادآور شد که روند انتقال معتادین به محلات از قبل تعیین شده نیز از همین امروز آغاز شده است.

وی در رابطه به انتقال بی جا شده گان در مکان های مناسب خبر داده و از آمادگی کمک مادی خیرین یادآور شد. والی کابل در رابطه به ایجاد کمیته نظارت در این ولایت نیز به جلسه گزارش داد. وی همچنین پیشنهاد کرد که برای مدیریت هرچه بهتر کمک ها به یک حساب بانکی نیاز اساسی است.

جلسه فیصله کرد که نمایندگان با صلاحیت وزارت امور خارجه، وزارت تحصیلات عالی و اداره هوانوردی ملکی در خصوص انتقال محصلان و دیگر شهروندان کشور تدابیر لازم را اتخاذ نموده و عملا اقدام نمایند.

ممکن است شما دوست داشته باشید