روزنامه ملی انیس

جامعه وقتی فرزانگی و سعادت می یابد که مطالعه، کار روزانه اش باشد

انسان همیشه در پی حصول  بهترین امکانات برای ترقی زندگی خودبوده و برای رسیدن به خواست هایش نیاز به کسی دارد که در هرجا یارویاورش باشد. در جوامع امروزی مصروفیت ها و مشاغل انسان بنا بر پیشرفت جامعه و مساعد شدن زمینه کاری زیاد شده است. انسان اکثراً نمی تواند به دیداردوستان وملاقات آنان برسد.پس نیاز به یک هم صحبت داردتا با آن مشکلاتش را در میان بگذارد. کتاب می تواند بهترین دوست وهمراه برای انسان باشد دوستی که با گلبرگ هایش  با انسان حرف ها و سخنان زیادی را در میان گذاشته وبه تک تک از سخنانش با آرامی گوش می دهد بدون آنکه از او خواهان کدام پاداش باشد.این دوست خاموش همیشه یار و یاور انسان بوده و در تنهایی انیس ومؤنسش می باشد. انسان نیاز دارد تا در مورد هر موضوع آگهی داشته باشد تا بتواند مشکلات خودرا از طریق معلوماتی که دارد به آسانی حل نماید.

 انسان می تواند این هدیه گرانبها را از طریق مطالعه کتاب های مختلف بدست آورد. چون کتاب ها دارای هر گونه معلومات بوده و تنها مرجعی است که بدون پرداخت کدام هزینه می توانیم از معلومات آن استفاده نماییم .بایدیادآورشد که یکی از بهترین راه های رسیدن به آرامش و تقویت روحی انسان مطالعه می باشد. چون انسان هنگام مطالعه تمام خستگی اش رفع می شود و بهترین ورزش و سرگرمی برای انسان مطالعه در یک مکان آرام می باشد.بعد از مطاله، در مورد کتاب و فواید آن این را خواهیم دانست کتاب تنها دوستی است که ارزشش از طلا هم بیشتر می باشد. چون این دوست هیچگاه ما را تنها نگذاشته و ما را از جهان و موجودات آن آگاه می سازد . کتاب دوستی که هر قدر آن را اذیت کنیم با آن هم بدون کدام کینه و نفرت ما را کمک می کند تا مشکلات خود را حل نماییم .کتاب ها به بخش های مختلف تقسیم شده اند که این کتاب در ساحه های مختلف می تواند یک رهنما در حل مشکلات ما باشد .

کتاب دوست بی آزار یست که هم صحبتش را اذیت نمی‌کند. تجربه قرنهاگذشته بوده و وسیله انتقال علوم ازیک نسل به نسل دیگراست. کتاب در هر زمان و در هر مکان برای هرکس که خواسته باشد باآن داخل صحبت شود باز است. مربی بی طمع و بی توقع بوده  می‌تواند میان بد ترین  و خوب ترین افراد، کم سواد و با سوادترین اشخاص رابطه دلخواه  برقرار کند. کتابخانه جایی است که انسان امروز را با مردان دیروز بی سر و صدا با هم،  هم صحبت می سازد. آثار هلاکت بار و چندجانبه رسانه های برقی وماهواره ای و ابعاد خطرناک و مرموز آن، به اندازه کافی، روشن و چشم گیر است. اثرات سوء تلویزیون و تماشای سریال های بافرهنگ های متفاوت ومزخرف حتی در بزرگسالان،تأثیرات منفی گذاشته است. دگرگونی هایی که تماشای این جعبه جادویی در کاهش قوای فکری جوانان و حتی خردسالان قبل از دوران مکتب برجای می گذارد،جبران ناپذیراست. جای تردید، باقی نمی گذارد که رهبران جامعه وارگانهای مربوط دراین قسمت توجه نموده باید یک جریان و نهضت عمومی کتاب خوانی را برای تشویق نسل جوان وتوسعه مطالعه وکتاب خوانی، تدارک ببینند. در شرایطی که روابط پیچیده اجتماعی و مشکلات روزمره، توان مطالعه را حتی برای علاقه مندان به کتاب کاهش داده است،  وجود رسانه های سمعی و بصری به دلیل سهولت برقراری ارتباط، اوقات فراغت آنان را پر می کند نمی توان برای کشاندن مردم به دنیای مطالعه و کتاب،  صرف به شعار و موعظه بسنده کرد. اگر به ضرورت گسترش نشر کتاب و فراگیر شدن کتاب خوانی برای حفظ فرهنگ انسانی و تقویت قدرت دفاعی انسان در برابر یورش پیام آوران ویرانگر، اعتقاد داریم، باید از همه راه های ارشادی ،عملی و تشویقی، بهره جوییم تا شوق و ذوق را در افراد جامعه، به ویژه جوانان برانگیزیم.

  تنهایی جهنم است، اما با مطالعه، این جهنم تبدیل به بهشت می شود.

  کتاب مونس و غمگسار هنگام اندوه و خستگی است .

  جمال و زیبایی با لباس نیست که تو خودت را با آن زینت می دهی، بلکه زیبایی و جمال به علم و ادب است.

خانواده ای دانا و فهمیده نخواهد بود، مگر آن که افرادش از بزرگ تا کوچک از مرد تا زن مقداری از اوقات خود را به مطالعه کتاب بگذرانند.

  هرکس بیشتر کتاب بخواند ، کامیاب تر است.

– دانش مفید، توشه مورد نیاز را برای سفر زندگی در اختیارتان قرار می دهد.

   لذتی بالاتر از مطالعه نیست.

-کتاب مشکل گشای همه مسایل و مشکلات شما است .

   مطالعه همان اثری را در روح می گذارد که ورزش در بدن .

– خوشا آن کس که به علم خود عمل کند و از دانش دیگران هم بهره بگیرد.

  حکمت درختی است که در دل روییده و میوه از زبان می دهد.

– نخستین گام به سوی دانش این است : بدانیم که نادانیم.

ارزش مطالعه ازنظر دانشمندان

طباطبایی: به نظر من، کتاب بیش از درس و معلم به انسان می آموزد. من نُه دهم معلومات خود را از کتاب آموخته ام و یک دهم را از معلم و درس.

اینشتین: افکار و اندیشه های انسان به گونه ای است که ممکن است فقط خواندن یک کتاب پایه اندیشه ها و افکار انسان را بر مبنای جدید یا در مسیر خاصی قرار دهد و چه بسا ممکن است کتابی مسیر سرنوشت میلیون ها انسان را در راه مخصوصی بیندازد.

کارلایل: دانشگاه واقعی، جایی است که مجموعه ای از کتاب در آن جمع آوری شده باشد.

وُلتر: برگ های کتاب به منزله بال هایی هستند که روح ما را به عالم نور و روشنایی پرواز می دهند.

ویکتور هوگو: خوشبخت، کسی است که به یکی از این دو چیز دست رسی دارد، یا کتاب های خوب یا دوستانی که اهل کتاب باشند.

سهراب سپهری: کتاب آسمانی ما (قرآن)، گذشته از جنبه الوهیت و تقدیس، از باارزش ترین شاهکارهای ادبی جهان است.

سقراط: جامعه وقتی فرزانگی و سعادت می یابد که مطالعه، کار روزانه اش باشد.

بیهقی: بهترین سخن گویان و یاران، کتاب است و آن گاه که دوستان تنهایت نهند، می توانی به آن سرگرم شوی. اگر او را همراز خویش قرار دهی، سرّ تو را فاش نمی کند و با کتاب است که می توان به دانش و نیکی ها دست یافت.

محمدتقی شریعتی: من ده ساعت مطالعه می کنم تا یک سخنرانی کنم و بعضی یک ساعت مطالعه می کنند و ده مجلس حرف می زنند.

عماد کاتب: کتاب را حافظه بشریت خوانده اند. مجموعه دانش و معارف تاریخ مدّون چند هزار ساله را در کتاب می توان یافت. هیچ کدام از وسایل ارتباطی، ژرفای لازم را در اندیشه و تفکر و حوزه قدرت خلاقیت انسان آن گونه که خواندن و نوشتن پدید می آورد، ایجاد نمی کند. از این رو ترویج کتاب و کتاب خوانی، وظیفه و رسالت اصلی دست اندرکاران فرهنگ و دانش جامعه ما می باشد.

ن- فروتن

ممکن است شما دوست داشته باشید