روزنامه ملی انیس

ثبات افغانستان ثبات منطقه و جهان است

دولت جمهوری اسلامی افغانستان به منظور برقراری صلح و ثبات پایدار در کشور همواره کوشیده است، در کنار اجماع ملی، اجماع منطقوی و جهانی را ایجاد نماید؛ زیرا رهبری دولت افغانستان با درک این واقعیت که جنگ افغانستان ابعاد مختلف و منطقوی دارد، از همین رو حل معضلات جاری و گذاشتن نقطه پایان براین منازعات طولانی که همه روز از مردم افغانستان قربانی می گیرد را ایجاد اجماع ملی، منطقوی و جهانی در این مورد می داند.
با آنکه در سالیان پسین تا حدودی موفق به اجماع ملی، منطقوی و حتا جهانی شدیم، اما در بسا موارد هستند گروه ها و کشورهایی که در برابر اجماع پیرامون صلح در افغانستان سنگ اندازی می نمایند و اهداف و مقاصد شان نیز بر همگان معلوم است؛ چون آنان در گذشته منافع فردی و گروهی شان از همین مسیر جنگ و ناامنی در افغانستان تأمین گردیده است؛ ولی آنان فراموش کرده اند که جهان با گذشت هر ساعت در حال تغییر و تحول است و مردم افغانستان نیز از این امر مستثنی شده نمی تواند.
پیشرفت هایی که دولت و مردم افغانستان در بیست سال گذشته داشته اند در تاریخ معاصر این کشور بی سابقه است، حالا به جز تعداد معدود و انگشت شماری که آن هم در خلای ذهنی و دانشی به سر می برند، دیگر همگان به این یقین رسیده اند که تأمین منافع فردی، خانوادگی و گروهی در میدان های جنگ نه بلکه زیر چتر صلح، ثبات و امنیت سراسری ممکن و مقدور است.
باآنهم جمهوری اسلامی افغانستان وظیفه و رسالت خود می داند تا برای برقراری صلح و ثبات در کشور از تمامی گزینه های ممکن و مشروع استفاده نموده و خواست مشروع و برحق مردم این کشور که همانا زندگی در رفاه و آرامش است را تأمین نماید. از همین رو چه در سطح ملی و چه در مقیاس منطقوی و جهانی روی ایجاد اجماع کلان پیرامون صلح در افغانستان به وجود بیاورد. همان طوری که پیرامون جنگ جاری در افغانستان اجماع بزرگ ملی منطقوی و جهانی رویکار آمده است و همه کشورهای دور و نزدیک خاصتاً علمای جهان اسلام بارها بر نامشروع بودن جنگ فعلی در افغانستان تأکید نموده و خواستار قطع فوری خون ریزی در این کشور شده اند که در جای خود قابل تقدیر و تشکر می‎باشد.
تلاش های اخیر جمهوری اسلامی افغانستان پیرامون حل منازعات دامنه دار افغانستان و تقویت روزافزون حمایت جهانی از این روند بیانگر آن است که اغلب کشورهای منطقه و جهان به این نتیجه رسیده اند که صلح و ثبات در افغانستان، در حقیقت صلح و ثبات در کشورها و مناطق آنان نیز هست. از همین رو با قاطعیت از برنامه ها و راهکارهای صلح دولت جمهوری اسلامی افغانستان حمایت نموده و می نمایند.
طوری که اخیراً وزرای امور خارجه سه کشور افغانستان، پاکستان و چین بر اهمیت حل و فصل مسالمت آمیز جنگ به رهبری و مالکیت افغان‌ها تأکید نموده و خواهان برقراری آتش‌بس فوری و همه جانبه و نیز آغاز مذاکرات معنادار و تأمین صلح پایدار در افغانستان و منطقه، گردیدند.
وزیر امور خارجه پاکستان از تعهد دولت متبوع‌اش در تطبیق پروژه‌های کلان اقتصادی که منجر به اتصال منطقه‌ای، راه‌اندازی پروژه‌های خط آهن و ایجاد شاهراه‎ها می‌شود، اطمینان داده یادآور شد که جنگ افغانستان راه حل نظامی‎ندارد و اسلام آباد از توصل به مذاکره و استفاده از راهکارهای سیاسی برای حل این بحران، حمایت می‌کند.
کشورهای چین و پاکستان از حمایت همه‌جانبه خویش از روند صلح افغانستان اطمینان داده و برای توسعه همکاری‌های اقتصادی و تجاری با هدف تقویت حضور افغانستان به عنوان دهلیز همکاری‌های اقتصادی و اتصال منطقه‌ای، اظهار آمادگی کردند.
نکته قابل توجه این است که رهبران احزاب سیاسی و شخصیت‎های مطرح کشور در شرایط حساس کنونی در کنار دولت قرار گرفته و از این فرصت پیش آمده برای ختم جنگ و تأمین صلح وثبات دایمی استفاده نمایند و این موضوع را که ثبات افغانستان، ثبات منطقه و جهان است به واقعیت مبدل سازند.

—————————

پیام ما

هموطنان گرامی!
در شرایطی که موج سوم ویروس کرونا در کشور رو به افزایش است، یگانه راه حل و نجات از این ویروس خطرناک رعایت رهنمودهای صحی و توجه به فاصله اجتماعی در اماکن عمومی می باشد. پس بیایید برای تامین صحت و سلامتی خود و همشهریان، دستورالعمل های مسئولان صحت کشور را جدی بگیریم.

ممکن است شما دوست داشته باشید