روزنامه ملی انیس

توصیه‌های وزارت صحت عامه را جدی بگیرید

چند روز معدود به پایان ماه مبارک رمضان و حلول عید سعید فطر باقی مانده است که با نزدیک شدن عید فطر، بازار ها در کشور جنب و جوشی را به خود گرفته و قیمت ها نیز سیر صعودی خود را می‌پیماید.
شهروندان کشور در حالی روزهای قرنطین وگسترش شیوع ویروس کرونا را دست کم می‌گیرند که شماری مبتلایان به این ویروس در کشور به شکل سرسام آور در حال افزایش است و روزانه، بیش از صد نفرمشکوک به این ویروس نمونه برداری و مورد آزمایش قرار می‌گیرد که ادامه این وضعیت در کشوری چون افغانستان که از هر لحاظ آسیب پذیر است و امکانات و تجهیزات طبی قابل ملاحظه‌ای در اختیار ندارد، قابل نگرانی می‌باشد.
هرچند تداوی مشخص و یا هم واکسینی از این ویروس در جهان هنوز ساخته نشده که مورد تایید سازمان صحی جهان قرار گیرد، اما یگانه راهکار جلوگیری از مبتلا شدن به این ویروس، رعایت حفظ الصحه شخصی، دوری از تجمعات و رعایت فاصله میان افراد است، زیرا با شناسایی موارد جدید ومیزان مرگ بیماران در کشور، یک جهش را نشان می‌دهد که این جهش از زمان شیوع این بیماری تا کنون، بی پیشینه بوده است.
روی این اساس مسئولان در وزارت صحت عامه کشور نظر به عدم توجه شهروندان به ویروس کرونا، مکرراً از شهروندان افغانستان می‌خواهد که در آستانه عید فطر کمتر در مکان های پرازدحام، حضور یابند و عید رادر خانه های شان تجلیل کنند، زیرا به گفته این نهاد سلامت شهروندان در خطر است.
همزمان با بیرون شدن مردم از قرنطین در بسیاری از کشورها، سازمان صحی جهان هشدار می‌دهد که ویروس کرونا شاید هیچگاهی به سادگی از بین نرود و این نهاد نگرانی خود را ازشیوع موج دوم و سوم این ویروس ابراز می‌دارد.
حالا که سازمان صحی جهان به کشورهای پیشرفته که از هر لحاظ با وسایل و تجهیزات طبی تجهیز هستند، هشدار می‌دهد و از شیوع موج دوم وسوم نگران است، پس لازم است کشور چون افغانستان بیشتر از همه، این ویروس را جدی بگیرد.
هرچند ضعف اقتصاد خانواده ها یکی از دلایلی است که مردم را وادار به عدم رعایت قرنطین در شهر و بازار نموده که قابل درک می‌باشد، اما اگر هدایات و توصیه های وزارت صحت عامه کشور را در شهر و بازار نیز رعایت کنیم تا حد زیادی می‌توانیم از شیوع و همه گیر شدن این ویروس در کشور جلوگیری نماییم، زیرا نظر به تهدیدهای برخاسته از ویروس کرونا و همه گیر شدن آن، چنان استنباط می‌گردد که به سادگی این ویروس مهار نخواهد شد، بلکه خطر ویروس کرونا جامعه بشری را سال ها تهدید خواهد کرد، زیرا با گذشت چندین ماه از شیوع این ویروس، جهان که از تکنالوژی عصری سخن می‌زند، قادر با ساخت واکسین آن نشده، برعکس از شیوع موج دوم و سوم این ویروس بشریت را هشدار می‌دهد.
بناءً لازم است تا مردم افغانستان این بیماری را جدی بگیرند و به توصیه ها و هدایات وزارت صحت عامه اهمیت دهند.

ممکن است شما دوست داشته باشید