روزنامه ملی انیس
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

 توافق رهبران روسیه و اوکراین بر سر آتش‌بس فراگیر و تبادل کلیه زندانیان

رؤسای جمهوری روسیه و اوکراین، پس از دیداری که ساعت‌ها طول کشیده و رهبران آلمان و فرانسه نیز در آن حضور داشتند، توافق کردند تا پایان سال جاری میلادی «به‌طور کامل و فراگیر» آتش‌بس برقرار کنند.

مذاکراتی که ولادیمیر پوتین، ولودیمیر زلنسکی، آنگلا مرگل و امانوئل مکرون، رهبران روسیه، اوکراین، آلمان و فرانسه، ۱۸ ماه قوس در پاریس برگزار کردند، هشت تا ۹ ساعت به درازا کشید.

این مذاکرات با هدف پایان دادن به درگیری‌ها بین نیروهای اوکراینی و شبه‌نظامیان مورد حمایت روسیه در دونباس، و طرح نقشه راهی که به صلح در شرق اوکراین رهنمون شود، برپا شد.

رهبران دو کشور در عین حال بر سر مبادله تمامی زندانیان تا پایان سال ۲۰۱۹ به توافق دست یافتند.

بنا بر بیانیه منتشرشده پس از مذاکرات «طرف‌ها متعهد شده‌اند با استفاده از تمامی ابزارهای حمایتی مورد نیاز، تا پیش از پایان سال ۲۰۱۹، آتش‌بسی کامل و فراگیر برقرار سازند».

رهبران هر چهار کشور در پاریس (از راست: مرکل، زلنسکی، پوتین و مکرون) توافق کرده‌اند که در همین قالب، طی چهار ماه آینده، دیدار تازه کنند.

بنا بر این بیانیه سه منطقه دیگر نیز برای توقف درگیری‌ها و خروج نیروهای مسلح و ادوات نظامی تا مارچ ۲۰۲۰ (بهار آینده) تعیین شده‌است.

پیش از آغاز مذاکرات در پاریس نیز نیروهای اوکراینی و شبه‌نظامیان مورد حمایت روسیه از سه نقطه در خط مرزی شرق اوکراین خارج شده بودند. رهبران اوکراین و روسیه بدون آنکه به یکدیگر نگاه کنند، و بدون آنکه در برابر عکاسان و خبرنگاران با یکدیگر دست دهند، وارد سالن نشست در کاخ الیزه در پاریس شده بودند.

ممکن است شما دوست داشته باشید