روزنامه ملی انیس

توافق رئیس جمهور  امریکا و صدراعظم هند بر افزایش همکاری های ستراتیژیک با افغانستان

رئیس جمهور امریکا و صدراعظم هند در یک تماس تیلیفونی بر افزایش همکاری‌های ستراتیژیک دو کشوردر سال ۲۰۱۹ در افغانستان توافق کردند.

به گزارش اسپوتنیک، پس از سفر «حمدالله محب» مشاور امنیت ملی افغانستان به هند، دونالد ترامپ رئیس جمهور ایالات متحده و نارندرا مودی صدراعظم هند در یک تماس تیلفون درباره افزایش همکاری‌ها در افغانستان گفتوگو کردند.

کاخ سفید در بیانیه‌ای اعلام کرد که در این تماس طرفین درباره کسری حجم تجارت با هند، گسترش امنیت و رفاه در منطقه اقیانوس هند و اقیانوس آرام و همچنین افزایش همکاری‌ها در افغانستان گفتوگو کردند.

به گفته منابع هندی، در دیدار محب با مشاور امنیت ملی این کشور موضوع خروج احتمالی نیروهای امریکایی از افغانستان و راه‌های تقویت همکاری‌های دوجانبه امنیتی از جمله تأمین تجهیزات نظامی مورد بحث و بررسی قرار گرفته است.

مشاور امنیت ملی افغانستان پس از این دیدار نیز درباره کاهش احتمالی نیروهای امریکایی به خبرنگاران گفت که خروج این نظامیان تأثیری بر توانایی جنگی افغانستان نخواهد داشت.

وی درباره شمار نیروهایی که قرار است از افغانستان خارج شوند نیز گفت: شماری که گفتوگوها درباره خروج آن‌ها در جریان است نیروهایی هستند که در سال ۲۰۱۷ افزایش یافتند، بنابراین خروج آن‌ها تأثیر قابل توجهی بر وضعیت امنیتی افغانستان نخواهد داشت.

چندی پیش رسانه‌ها به نقل از مقام‌های امریکایی گزارش داده‌بودند که رئیس جمهور ایالات متحده به گونۀ شفاهی دستور خروج حدود ۷ هزار سرباز آن کشور از افغانستان را داده است.                       احمد نوید

ممکن است شما دوست داشته باشید