روزنامه ملی انیس

تلاش برای حل دو مورد اختلافی جریان دارد

نادر نادری، سخن‌گوی هیأت گفت‌وگوکننده‌ی دولت افغانستان، می‌گوید که روند گفت‌وگوها، ادامه دارد و تا اکنون، پیشرفت‌هایی نیز به دست آمده است.
نادری، دیروز به خبرنگاران گفت که هیأت‌های دو طرف، یک‌شنبه شب، دیدار چهار ساعته‌ای داشتند و بحث در مورد موضوعات مورد اختلاف، ادامه خواهد یافت.
او افزود: «حدود ۱۶ روز است که گفت‌وگوها، به گونه‌ی عملی آغاز شده است. بحث‌های خوب جریان دارد. تلاش داریم تا راه‌های مشترکی را جست‌وجو کنیم. دو موضوع مورد اختلاف که از اول گفت‌وگوها بیان شده، برای ما بحث ارزشی است و باید در این زمینه دقت بیشتر صورت گیرد.»
به گفته‌ی نادری، تلاش‌ها برای پایان جنگ در افغانستان، هم‌چنان ادامه می‌یابد و تلاش می‌شود تا به زودی، روی برقراری آتش‌بس، بحث صورت گیرد.
هرچند نادری در مورد دو موضوع مورد اختلاف چیزی نگفت، اما، گفته می‌شود که تعیین مبنای فقهی برای پیشبرد گفت‌وگوها براساس فقه حنفی و معیار قرار دادن توافق‌نامه‌ی صلح امریکا و طالبان، مواردی است که از سوی طالبان، مطرح شده و مورد اختلاف قرار دارد.
با وجود این که هجده روز از آغاز گفت‌وگوهای میان‌افغانی می‌گذرد؛ دو طرف به دلیل این دو مورد اختلافی، نتوانسته اند تا طرزالعمل گفت‌وگوها را نهایی کنند.

ممکن است شما دوست داشته باشید