روزنامه ملی انیس

تلاش‌های اخیر زلمی خلیل‌زاد پالیسی واشنگتن  را ترسیم می‌کند

نشریۀ آنلاین انترنشل پالیسی دایجست در مورد دومین ملاقات نمایندۀ خاص وزارت خارجه امریکا در امور صلح افغانستان با نماینده‌گان طالبان در قطر گزارشی را نشر کرده که در بخشی از آن می‌نویسد، زلمی خلیل‌زاد پنج‌شنبه گذشته با طالبان در قطر ملاقات کرد.
وی در ماه گذشته نیز با آن‌ها ملاقات کرده بود.
برخی منابع از قول آقای خلیل‌زاد گزارش داده‌اند که گفته‌است، وی آرزومند است که الی ماه اپریل سال ۲۰۱۹ میلادی  با طالبان یک توافق
در مورد صلح صورت بگیر.
به نوشته نشریه، زلمی خلیل‌زاد که هشتم نوامبر سفرش را به منطقه آغاز کرده‌است، با نماینده‌گان طالبان در قطر ملاقات کرد و تلاش می‌کند تا حمایت کشورهای منطقه را برای پروسه صلح افغانستان جلب کند.
به نوشتۀ نشریه آنلاین انترنشل پالیسی دایجست، تلاش‌های اخیر زلمی خلیل‌زاد پالیسی واشنگتن را ترسیم می‌کند که به طور دوامدار ناکافی بوده و امریکا برای تحکیم ثبات در افغانستان طریقه‌های مختلف را آزمایش کرده‌است، اما تا اکنون استفاده از منابع مختلف و مصرف میلیارد‌ها دالر نتوانسته‌است، علل اساسی جنگ را در افغانستان از بین ببرد.
نشریۀ آنلاین انترنشل پالیسی دایجست، با اشاره به نقش محوری پاکستان می‌نویسد، واشنگتن به جای این‌که بر نقش پاکستان در جنگ افغانستان تأکید کند، با لهجۀ مملو از امید از این کشور خواسته‌است تا پالیسی حمایت از طالبان را تغییر دهد.
به نوشته نشریه، وضع تحریم‌ها بالای اردوی پاکستان به مراتب از وضع تحریم‌ها بر همۀ آن کشور مؤثرتر خواهد بود.
به استدلال نشریه، اردو قدرتمند‌ترین ارگان حاکم در پاکستان است که بالای ادارۀ استخبارت “آی. اس. آی” آن کشور نیز کنترول دارد و به شمول پالیسی حمایت از طالبان، خطوط اساسی سیاست خارجی پاکستان را تعیین می‌کند.

ممکن است شما دوست داشته باشید